Indija leido ir toliau importuoti lietuviškus grūdus ir žirnius
2017-06-30

Vilnius. Lietuvos augalininkystės tarnyba praneša, kad Indijos nacionalinė augalų apsaugos organizacija ( NAAO) paskelbė išimties dėl krovinių apdorojimo metilo bromidu pratęsimą iki 2017 m. gruodžio 31 d. Anksčiau šios šalies keltas reikalavimas, kad į Indiją eksportuojamos grūdinės ir ankštinės kultūros būtų apdorotos metilu bromidu, griovė Lietuvos žirnių, pupų ir kviečių augintojų ir perdirbėjų planus, nes Europos Sąjungoje šis fumigantas yra uždraustas kaip labai toksiškas bet kuriam kvėpuojančiam gyvam organizmui ir įtakojantis ozono sluoksnio plonėjimą.

Indijos NAAO paskelbtas išimties pratęsimas yra ekonomiškai svarbus Lietuvai, nes atveria galimybę šių metų derlių eksportuoti į plačiąją Indijos rinką. 2016 metais lietuviškų žemės ūkio produktų eksportas į Indiją sudarė 61,1 mln. eurų, iš jų net 80 proc. produkcijos sudarė džiovinti žirniai ir 18 proc. - kviečiai. Preliminariais duomenimis, Lietuvos ūkio subjektai šiemet planuoja išvežti į Indiją apie 63 tūkst. tonų žirnių bei apie 60 tūkst. tonų kviečių.

„Valstybinė augalininkystės tarnyba nuo šių metų pradžios derasi su Indijos atsakingomis institucijomis dėl lietuviškų pupų, žirnių ir kviečių importo tvarkos. Lietuvos atstovai jau du kartus lankėsi Delyje, kur vyko pokalbiai su NAAO. Džiugu, kad tiek Lietuvos instuticijų bei mūsų ambasados Indijoje, tiek bendros Europos Sąjungos pastangos leido pasiekti kol kas laikiną, bet mūsų verslui labai svarbų sprendimą. Rugpjūtį tikimės sulaukti Indijos pareigūnų vizito, po kurio tikimės pasiekti tai, jog būtų nustatyta abiems pusėms tinkama pastovi tvarka", - sako Valstybinės augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas.

Lietuva yra pateikusi Indijai informaciją siekiant užtikrinti Lietuvos kilmės grūdinėms ir ankštinėms kultūroms atvirus vartus į Indijos rinką net ir pasibaigus aukščiau minėtos išimties pratęsimo laikui. Šiuo metu Indijos Žemės ūkio ministerija planuoja ekspertų vizitą į mūsų šalį, norėdami stebėti derliaus dorojimą bei susipažinti su fitosanitarinio sertifikavimo, taikomo Lietuvoje, sistema.

Siekiant užtikrinti, kad kroviniai sėkmingai pasiektų Indiją, laivo važtaraštis ir fitosanitarinis sertifikatas kroviniui turi būti išduoti ne vėlesne kaip 2017 m. gruodžio 31 d.

Atkreipiame dėmesį, kad į Indiją eksportuojami grūdinių ir ankštinių kultūrų kroviniai vis tiek privalo būti fumiguoti, tačiau ne metilo bromidu, o Lietuvoje registruotais fumigantais, kurių veikliosios medžiagos yra magnio fosfidas arba aliuminio fosfidas.

ŽŪM, MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai