Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Rinka
Ieškoma kelių lietuviškiems grūdams atverti JAV rinką

Vilnius. Lietuvoje užaugintiems javams aktyviai ieškoma kelių į kitų šalių rinkas. Pastaruoju metu didelis dėmesys skiriamas lietuviškos produkcijos eksporto į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) skatinimui. Kviečių eksporto skatinimui prioritetą teikia ir Europos Komisija.

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos praneša, kad Lietuvos pastangas eksportuoti grūdus į JAV aktyviai palaikė Vengrija, Bulgarija ir kitos ES šalys. Iki tol Europos Komisija su JAV derėjosi tik dėl vaisių, daržovių ir sodinukų eksporto.

Apie perspektyvas Lietuvai įžengti į prioritetinę JAV rinką, buvo aktyviai diskutuota šių metų rugsėjo pabaigoje Briuselyje vykusiame Roosedaal darbo grupės posėdyje ir spalio 4 d. Europos Sąjungos ir JAV augalų sveikatos techninės darbo grupės posėdyje, kuriame dalyvavo ir Augalininkystės tarnybos atstovai kartu su Europos Komisija bei JAV žemės ūkio departamento (USDA) Gyvūnų ir augalų sveikatos tikrinimų tarnybos (APHIS) atstovais.

Bioversija 22 02 02

„Grūdų eksportas sudaro didžiausią dalį mūsų šalies eksportuojamos augalininkystės produkcijos. JAV yra viena iš strateginių eksporto krypčių. Šiuo klausimu darbai vyksta jau antrus metus. Šiemet mes sudarėme veiksmų planą dėl lietuviškų grūdų eksporto į JAV, taip pat suvienijome ir kitų šalių, norinčių eksportuoti grūdus šia kryptimi, pastangas. Džiaugiamės, kad pagaliau esame finišo tiesiojoje", - sako Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas.

Šalys, norinčios eksportuoti savo produkciją į JAV, turi pateikti išsamią techninę informaciją, kuri vėliau yra analizuojama ir vertinama, ar konkreti produkcija atitinka JAV keliamus reikalavimus. Tokią informaciją (užpildytą klausimyną) dėl produkcijos eksporto Augalininkystės tarnyba pateikė dar 2016 metais. Kadangi JAV rinka yra patraukli daugeliui pasaulio šalių, šiuo metu į APHIS dėl rinkų atvėrimo kreipėsi 15 ES šalių, pateikusių daugiau nei 60 įvairių paraiškų. Kai kurių paraiškų vertinimas trunka jau ne vieną dešimtmetį.

APHIS atstovai patikino, kad dėl kviečių importo iš Lietuvos gauta visa reikiama informacija, kurios vertinimas pradėtas 2017 m. rugpjūčio 1 d. Vertinimas vyksta ir jo rezultatus planuojama pateikti ne vėliau kaip kitų metų balandžio mėnesį.

Lietuvos atstovai pabrėžė, jog eksportuotojai yra pasirengę eksportuoti aukštos kokybės kviečius į JAV ir išreiškė viltį, kad pateiktos lietuviškos paraiškos vertinimas vyks sklandžiai. Europos Komisijos atstovai dar kartą patikino, kad kviečių eksporto klausimas į JAV yra prioritetinis, tad bus stebima šio klausimo svarstymo eiga bei rezultatai.

Lietuva taip pat tęsia derybas dėl kitų lietuviškų grūdų eksportui strategiškai svarbių rinkų - Brazilijos (sprendimą brazilai turi pateikti iki šių metų pabaigos), Kinijos (derinamas šios šalies ekspertų vizitas), Indijos (ieškoma sprendimo dėl eksportuojamų grūdų apdorojimo cheminiais preparatais nuo indams svarbių kenkėjų) ir kitų šalių - atvėrimo.

VAT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos