Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Rinka
Daržininkystė: tradicijas vejasi naujovės

Ukmergė/Kėdainiai, balandžio 27 d. Vis daugiau žmonių ryžtasi patys auginti daržoves, kad sutaupytų šeimos biudžeto lėšas ir valgytų sveiką maistą. Atšilus orams, daugelis suskubo pirkti sėklas, bet štai svogūnų sodinukų arba iš viso parduotuvėse nėra, arba jų kaina gerokai „kandžiojasi".

Pernai svogūnų sodinukų galima buvo nusipirkti po 3 litus už kilogramą. Tačiau prekybininkai tikina, kad tokias kainas šiemet galima pamiršti. Specializuota sėklų parduotuvė „Žalia stotelė" Ukmergėje svogūnėlių pritrūko jau praeitos savaitės viduryje. „Šiemet su svogūnų sodinukų trūksta. Užsakėme, bet nežinia, kada tiekėjai atveš", - sako parduotuvės vedėja Alvyda Vilkončienė.

Kitos sėklos, palyginti su praeitais metais, šio tinklo parduotuvėse pakilo ne daugiau 10 procentų, bet pirkėjai jomis nelabai žavisi: daugiausia renkasi brangesnes. Jos daržininkams atrodo patikimesnės.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Šiemet daržininkai gali įsigyti net grybų sėklų - sporų. Kreivabudžių, valgomųjų dantenių galima užsiauginti ir sode. Tam tereikės medžio kaladės. Mat grybų sporos įterpiamos į medienos plyšelius.

Nesutapo sodinimo sezonai

„Maxima LT" Įvaizdžio ir komunikacijos departamento direktorė Lina Muižienė pripažįsta, kad dėl susiklosčiusios nepalankios situacijos užtikrinti nuolatinę kokybiškų svogūnų sodinukų pasiūlą yra sudėtinga. Palyginti su ankstesniais metais jie - prastos kokybės.

„Dėl vėlyvo pavasario šiemet mūsų šalyje žmonės sodinimą pradeda vėlai. Tuo tarpu Olandijoje, iš kurios daugiausia atkeliauja sėjinukai, šiemet atšilo anksti ir jau ilgą laiką laikosi šilti orai. Dėl šios priežasties atsirado didelis skirtumas tarp sėjos sezonų Olandijoje ir Lietuvoje. Šiuo metu pas mus yra didžiausias poreikis sodinukams, ten dauguma jų jau yra peraugę bei sudygę", - aiškina L. Muižienė.

Pasigenda lietuviškų svogūnų

Lietuvos ūkininkai šalies daržininkų poreikių nepatenkina, todėl sėklų kaina kyla. Ukmergės turgavietėje prekiaujantis ūkininkas Ramūnas Skapas sako, kad sėklomis geriausia pasirūpinti kuo anksčiau. Anot jo, kovo mėnesį gražūs svogūnų sodinukai kainavo kur kas pigiau nei dabar, kai jau metas sodinti.

Jis mano, jog svogūnų sodinukų kainą daugiausia lemia jų dydis. Geriausia sodinti smulkius sodinukus, nes taip apsodinamas didesnis plotas. Tačiau jų ir kaina aukštesnė.

Pigiausi svogūnų daigai turguje kainuoja iki 10 litų, tačiau yra tikimybė, kad nusipirkus tokių, dalį gali tekti ir išmesti. Kokybiškus ir smulkius svogūnėlius R. Skapas parduoda po 18-20 litų už kilogramą.

Ūkininkas nemano, kad svogūnų sodinukų kaina turėtų įtakos išaugti svogūnų kainai rudenį. „Tai priklausys nuo vartojimo poreikio ir nuo stambių augintojų pasiūlos. Smulkieji augintojai, užsiauginantys tik savo reikmėms, šiame procese nevaidina jokio vaidmens", - teigia jis.

Tradicijas vejasi naujovės

Pasak Kėdainiuose esančios parduotuvės „Žalia stotelė" vedėjos Larisos Bartkutės, pastaraisiais metais susidomėjimas daržovių auginimu auga tarsi ant mielių.

„Net nežinau, kas tam turi įtakos: ar krizė, ar noras valgyti ekologiškus produktus. Juk žmonės yra įsitikinę, kad pačių užaugintos daržovės ne tik gardesnės, šviežesnės, bet ir sveikesnės. Ekologijos manija plinta kaip virusas. Tą ypač pajutome šio pavasario pradžioje", - sakė L. Bartkutė.

Vis daugiau pirkėjų prašo kažko naujo ir egzotiško: ne tik įvairesnių daržovių, bet ir prieskoninių žolelių. Beje, pastaraisiais metais labai sparčiai populiarėja daržininkystė ant palangių. Tam turime specialių sėklų ir auginimo priemonių", - sakė L. Bartkus.

Vis didesnį populiarumą turi pati didžiausia naujiena - sėklos daiginimui. Tokių įsigijus pakanka trijų savaičių ir susidaiginama gana įvairių sėklų. „Tarp sėklų daiginimui populiariausi porai, ožragės ir ridikėliai. Iš vieno maišelio sudaiginama tiek sėklų, kad jų pakanka keliems valgymams gana gausiai šeimynai", - sakė sėklų žinovė.

Tarp populiarų egzotiškų daržovių perkamos ir afrikietiškųjų agurkėlių, baltųjų burokėlių bei geltonųjų baklažanų sėklos. Didelio susidomėjimo sulaukia ir medaus žolė, kuri puikiai tinka tiems, kas negali vartoti cukraus, bet mėgsta saldumą, bei margainiai, tinkantys arbatai bei garsėjantys priešvėžinėmis savybėmis.

Be to, šį pavasarį kaip niekada susidomėta sėklomis ant juostelių. Jos parduodamos metrais ir jau yra paruoštos taip, kad pasėjus vėliau nereikia retinti. Pavyzdžiui perkant bazilikus, jų įsigyjama iš karto trijų rūšių ir skonių.

Tačiau kaip ir anksčiau kėdainiečiai lieka ištikimi agurkams ir pomidorams. Tarp perkamiausių šiltnamių agurkų sėklų pirmauja Pasalimo ir Mirabele, tarp lauko agurkų - Radničiok ir Julijana, tarp pomidorų populiariausi - Bruklinas, Raisa ir Delfine.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos