„Brexit“ sunkumais naudojasi lietuviškos kalakutienos gamintojai
2018-11-02

Kaunas. Jungtinės  Karalystės  kalakutienos  gamintojai svarsto apie gamybos perkėlimą į kitas šalis, o Lietuvos kalakutų augintojai smarkiai padidino eksportą į britų salyną.

Jungtinės  Karalystės  kalakutienos  gamintojų po „Brexito“ laukia sunkūs laikai, rašo žemės ūkio leidinys „Agrorinka“. Susirūpinimą kelia ne tik galimas pigesnės importuotos produkcijos antplūdis, bet ir tai, kad bus sunkiau rasti  darbuotojų  sezoniniams  darbams.  Dėl  šios priežasties  kai  kurios  įmonės  svarsto  perkelti dalį gamybos į kitas ES šalis. Vienas iš didžiųjų Jungtinės  Karalystės  kalakutų  augintojų  „Kelly turkeys“  jau  planuoja  perkelti  5 proc.  savo auginamų 42 tūkst. veislinių kalakutų į Vokietiją arba  Olandiją.

Kompanijos  savininkas  nemato jokių teigiamų „Brexit“ pusių, išskyrus tai, kad sumažės  biurokratinis  aparatas.  Tačiau  neigiama įtaka  bus  akivaizdi.  Nustojus  galioti  ES  taikomiems  muitų  tarifams  iš  Brazilijos  ir  JAV importuojamai  kalakutienai,  vietos  gamintojai nesugebės  konkuruoti. 

RVAC 21 09 30

Maža  tikimybė,  kad vartotojai bus pasirengę mokėti gerokai brangiau už  savo  šalyje  pagamintą  produkciją,  nes  jau  ir šiuo metu didėja importas iš Lenkijos ir Ukrainos. Nerimą  kelia  ir  tai,  kad  Jungtinei  Karalystei uždarius sienas laisvam darbo jėgos judėjimui iš ES,  kalėdiniu  laikotarpiu  bus  sunkiai  įmanoma rasti darbuotojų visai darbo dienai.

„Kelly turkeys“ švenčių metu tiekia Jungtinės Karalystės rinkai apie 27 proc. kalakutų. Per metus įmonėje užauginama apie 2,2 mln. paukščių, iš kurių 95 proc. išperinami  nuo gegužės iki rugsėjo mėn. Jungtinės Karalystės aplinkos, maisto ir kaimo reikalų  departamento  („Defra“)  duomenimis, 2018    m. III ketvirtį Jungtinėje Karalystėje paskersta 3 mln. kalakutų ir pagaminta 32,2 tūkst. t kalakutų skerdenų, t. y. 0,4 proc. mažiau nei prieš metus.

Lietuvos  statistikos  departamento  (STD)  duomenimis, 2018 m. sausio–rugpjūčio mėn. iš Lietuvos į  Didžiąją  Britaniją  buvo  eksportuota  35,659  t kalakutienos – 9,2 karto daugiau nei prieš metus.

2018 m. III ketvirtį Lietuvos įmonėse  buvo paskersta 133 373 kalakutai arba 0,8 proc. daugiau nei  2018  m.  II  ketvirtį  ir  7,4  proc.  daugiau  nei 2017    m.  III  ketvirtį.

ŽŪIKVC, MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai