Ar dar ilgai turėsime išskirtinės kokybės lietuviškų obuolių
2016-12-28

Panevėžio r. „Kai 40 metų dirbi sodininkystės ūkyje, žinai, jog turėtų vykti pažanga - veisiami žemaūgiai sodai, išauginami išskirtinės kokybės desertiniai obuoliai, tačiau įspūdis priešingas: panašu, kad sodininkystės niekam nereikia. Visi nori obuolio ir visiems reikia lietuviško produkto, bet kaip išgyventi žmogui, kuris užaugino obuolį? - svarsto „Dembavos medelyno" direktorė Vitalija Kuliešienė.

Uždarosios akcinės bendrovės „Dembavos medelynas" sodai užima 98 ha. Įvairios obelų desertinės ir perdirbti skirtos veislės auginamos su sėkliniais ir vegetatyviniais - pusiau žemaūgiais ir žemaūgiais poskiepiais, įveisti produktyvūs žemaūgiai sodai. Medelyne dauginami ir auginami vaismedžių, vaiskrūmių ir dekoratyvinių augalų sodmenys, auginami braškių daigai. Bendrovėje dirba per 30 darbuotojų, kurie išmano darbą sodininkystės srityje. Įmonė glaudžiai bendradarbiauja su Lenkijos, Olandijos ir Vokietijos elitiniais sodininkystės ūkiais, siunčia savo specialistus tobulintis.

Šiais metais soduose išauginta ir surinkta apie 1000 tonų obuolių. Kadangi prieš metus nugenėta nemažai vaismedžių, V. Kuliešienė pastebi, jog obuoliai užaugo didesni, nors derlius gal kiek menkesnis.

KWS 21 07 01 mob

Šiemet po išgenėjimo Auksis veislės obelys išaugino stambius, puikios kokybės vaisius

Desertinių obuolių į saugyklas žiemos saugojimui sutalpinta per 400 tonų, o krituolių obuolių daugiau kaip 600 tonų parduota sulčių koncentrato gamybai.

Išskirtinės kokybės vaisiai

„Dembavos medelyne"galima įsigyti išskirtinės kokybės įvairaus skanio gražių obuolių - nuo skirtų kepti iki desertinių žieminių veislių:Auksis, Ligol, Rubin, Elise, Alva, Noris, Kortland, Mėlis, Telessare, Šampion, Bogatyr. Be žieminių obelų veislių auginamos ir vasarinės - Alyvinė, Ženeva early, July red, Stark early, Konfetnoje bei rudenininės obelys - Antaninis, Red Aroma, Rudens dryžuotasis, Paulared,Katja, Delikates.

Bogatyr obuoliai

Pasak V. Kuliešienės, prekiaujama ir desertinių veislių obuolių sultimis. Pirmiausiai (anksčiausiai) obuolių sultys spaudžiamos iš įvairių rudeninių veislių antros rūšies, nestandartinių obuolių ir krituolių. Daugiausiaisulčių paruošiama iš Auksis veislės obuolių, nes šių vaismedžių soduose auginama daugiausiai.

Auksis obuoliai

Rubin obuoliai

Žiemos metu saugykloje rūšiuojami žieminių veislių obuoliai ir iš jų kokybiškiausi, gražiausi, stambiausi parduodami šviežiam vartojimui, o iš likusių smulkesnių obuolių Alva, Lodel, Ligol, Noris, Rubin spaudžiamos obuolių sultys.

Obuolių parduodama mažiau nei pernai

Medelyno direktorės Vitalijos Kuliešienės vertinimu, obuolių kainos šiais metais panašios į pernykštes, tačiau jų parduodama per pus mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Situacija sudėtinga. Sodininkystės ūkio direktorė pastebi, kad vieni pirkėjai pirmenybę teikia lietuviškiems obuoliams, ir toliau juos perka. Tačiau galvojantieji kaip sutaupyti, pirmenybę teikia žemesnei kainai, todėl renkasi įvežtinius vaisius.

Panevėžio vaisių parduotuvėse, turgavietėje ir pačios bendrovės parduotuvėje Dembavoje obuoliai realizuojami panašai kaip ir pernai. „Užsiauginome savo pirkėją, kuris nori mūsų išaugintų obuolių, tačiau Vilniuje, kur prekiaujame mobiliuose turgeliuose - obuolių parduodama kur kas mažiau nei pernai", - sako direktorė.

„Pastaraisiais metais išaugo atlyginimai, padidėjo mokesčiai (SODRAI, žemės mokesčiai - nes esame miesto teritorijoje), tad išaugo produkcijos savikaina - dabar 1 kg obuolių savikaina sudaro apie 30 centų. Verstis sodininkyste būtų lengviau, jei ne milžiniški mokesčiai", - sako direktorė

V. Kuliešienė apgailestauja, jog su lenkiška produkcija sudėtinga konkuruoti, nes Lenkijoje PVM siekia vos 5 procentus, palyginti su lietuvišku 21 procentu. Žadėta, kad po krizės vaisiams ir daržovėms taikomas PVM grįš į ankstesnį 18 proc. lygį, tačiau jau kiek metų praėjo, o apie tai visai nekalbama, pamiršta.

Šiuo metu pajamų, kurias galėtų investuoti, bendrovė neturi, todėl V. Kuliešienė džiaugiasi tuo, ką suspėjo padaryti anksčiau - įveisti žemaūgius sodus, pasistatyti vaisių saugyklas. Dabar visas dėmesys skiriamas darbo jėgai išlaikyti, mokesčiams mokėti.

Įmonė neatmeta minties mažinti sodų plotus

„Šiuo metu netgi medelynas labiau atsiperka nei soduose išauginta produkcija. Medelynui reikia darbo rankų, bet su sodu nepalyginsi", - V. Kuliešienė optimizmu netrykšta ir sako, jog situacija sudėtinga, todėl neatmeta minties mažinti sodų plotus.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar jus tenkina šio sezono kviečių ir rapsų supirkimo kainos?
Orai