Prognozuoja penktadaliu didesnį grūdų derlių
2019-07-04

Vilnius. Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas šiemet prognozuoja beveik penktadaliu didesnį grūdų derlių. Skaičiuojama, kad jų bus nukulta 5,127 mln. tonų – 17,1 proc. daugiau nei pernai (4,379 mln. tonų).

„Derlius dar nesiekia užpraeitų metų lygio, kai buvo ilgas lietingas periodas, o praėjusių metų sausra derlių sumažino 25 procentais. Laukiamas derlius šiemet aukštesnis už praeitų, bet žemesnis už užpraeitų metų“, – BNS sakė instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys.

Instituto teigimu, dėl nepalankių oro sąlygų – šalnų pavasarį ir vėlesnio drėgmės trūkumo – prognozuojamas prastesnis vasarojaus derlingumas ir geresnis žieminių grūdų derlius, kurių plotus žemdirbiai ypač padidino.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Tačiau šių metų derliaus augimui didžiausios įtakos turėjo  66 proc. didesnis žieminių javų pasėlių plotas. Prognozuojama, kad jų derlius bus 71,3 proc. didesnis ir sieks 3,763 mln. tonų, tuo metu vasarinių javų derlius turėtų mažėti 40,6 proc. iki 1,072 mln. tonų.

Pasak A. Gapšio, situacija dar gali keistis. Šiuo metu sausringa pietryčių ir rytų Lietuvoje, o pagrindinis grūdų šaltinis – centrinė Lietuva ir dalis Aukštaitijos.

„Nustatyti derlių Lietuvoje gana sudėtinga. Atrodo, Lietuva nedidelė, bet kiekviename krašte yra vis kitokia situacija. Turime tokių regionų, kur nuostolių gal ir beveik nėra, o kituose, pavyzdžiui, Varėnoje, matome išdžiuvusius laukus“, – teigė A. Gapšys.

Šiemet didesni kviečių, rugių ir kvietrugių plotai, mažesni – miežių, avižų ir grikių pasėliai.

Birželio 20 dienos instituto duomenimis, kviečių derlius šiemet turėtų augti 31 proc. iki 3,722 mln. tonų, kvietrugių – 88 proc. iki 287,6 tūkst. tonų, o rugių – 96 proc. iki 86 tūkst. tonų. Miežių derlius turėtų augti 96 proc. iki 462,5 tūkst. tonų, rapsų – 37 proc. iki 595 tūkst. tonų.

Tuo metu avižų derlius turėtų mažėti 22 proc. iki 141,8 tūkst. tonų, grikių – 52 proc. iki 25,7 tūkst. tonų, žirnių ir pupų – 23 proc. iki 292,6 tūkst. tonų, cukrinių runkelių – 17 proc. iki 740 tūkst. tonų.

Prognozuojama, kad bulvių derlius šiemet sumažės 1,2 proc. iki 292,5 tūkst. tonų.

Latvija taip pat neseniai paskelbė, kad šiemet derlius bus didesnis.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(22)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • kaimas

  tik pas mus veršiuką pjauna kai jis dar pas karvę pilve, o ne tik pjauna , bet ir kaimyną vaišina

 • tai gerai

  atpigs duona ,pasarai ,miltai ,ar pas mus tik snekos ir sukurtos pasakos

 • O

  Derlius bus geras - ko neišdegino, per artimiausias savaites supūdys. Nepamirškite, kad žemės ūkis tai gamyba po atviru dangumi. Valdžiagyviai, pasinaudodami Maldeikienės isterija, padidino mokesčių tarifus žemdirbiams. Tik ar bus apmokestinamojo pelno? O gal naujas"bebrų" ministras parems bankrutuojančius ūkininkus? Gal gamtos kataklizmai tik į gera?

 • Ūkininkas

  Kiekvienais metais ta pati supirkėjų propaganda, o mes dar juokiamės iš putkios, kad propaganda skledžia. Kiek kažin už tą straipsnį sumokėjo?

 • Antanas, kuris nesvencia Joniniu

  Po tokiu straipsniu tiketina, kad padauges skambuciu is supirkeju su raginimu paskubeti fiksuoti "kol kas dar gera kaina", nes kai prasides kulimas - kainos kris. Nes derliai juk rekordiniai :))) juokdariai jus juokdariai .. Gal reiketu ismokti atsirinkti fake news? Situacija tikrai prasta ne tik LT, bet ir EU. Kas belieka supirkejams, grudu exportuotojams? Kuo daugiau ir kuo skubiau supirkti PAPIGAM! O kaip tai padaryti? Na, viena is budu matome cia - puikus fake'inis straipsnis :) Ir zinot ka? SIS BUDAS VEIKIA, ziopliai pirmyn! :)))

 • PF

  Na va jau nusprendė kad mano derlius bus didesnis proga mesti kaina nu nes kulsim net nebus kur dėti...

 • DDD

  nu jo,pas juos ir kvieciai geguze buvo po 215

 • Dzūkija

  Dzūkijos laukuose tai po tris grūdus varpose!! Vasariniai dauguma vietų net nesudygę. Baisus vaizdas Dzūkijoje ties Merkine...

 • siandien

  jei grudu geresnis derlius,tai ir likusiu visu daliku turetu buti geresni rezultatai.Lauksim kada pramoninkai su valdininkais sumazins kainas.

 • asd

  labai misrus vaizdas vaziuojant per lietuva. speju derliaus priedas vien del zieminiu plotu atsiras. 20 % manau, kad realu. taciau tikrai bus stipriai nukentejusiu ukininku...

 • Kaunan LAEI

  Keliam skubiai LAEI Kaunan, gal daugiau proto pasisems ten.

 • to sa

  Derlius yra agrarinės ekonomikos instituto biurokratų kišenėse.Juk tie šūdmaliai gauna tūkstantines algas,tai gali ir pliurpt nesamones.

 • Sa

  Vasarinį rapsą daug kas aparia (Ignalinos r.); žieminiai kviečiai, rapsai geri. Miežiams šakės - turbūt iš vis neauginsime. Rajone buvo vietų kur tik šiandien normaliau lyja ... Tai kur tas derlius?

 • O tai tau

  O aš žiūrėdamas į savo laukus matau dvigubai mažesnį. Vasarinį rapsą jau apariau (laukai Kaišiadorių raj.). Tačiau gal kitoje Lietuvos pusėje geriau.

 • Ojojoj

  Kaip gerai, bus didesnis derlius, nes kažkokie kostiumuoti pizdabolai sėdėdami kabinete taip nusprendė.

 • ss

  Straipsnio autorius pabudes is komos

 • A

  Varšuvos turguje bulvių kilogramas 48 eurocentai, prieš metus buvo 20 centų. Tik kvailys gali teigti, kad bus bulvių... Ž. miežių kūlėm po 4 tonas, pernai po 3t., o normaliais metais būdavo 5-6t.

 • luucky

  Ž. Miežiai nulupti, derlius mažesnis apie 10 proc. Ž. Rapsai bus didesnis apie 30 proc. Kviečiai bus mažesnis apie 10 proc. Tai tokie pareiškimai, kad derlius bus didesnis 15 proc. yra konkreti Vangos pranašystė,, nes regionas, regionui nelygu.

 • n

  oi ta statistika, statistika. dar vakar skalambino, kad paskelbta ekstremali situacija del sausros labiausia nukentejo kvieciai apie 40 proc, o z.rapso iki 62 proc laukiama mazesnio derliaus. siandien jau planuojama prieaugis...

 • darius

  iskur tas derlius jum

 • Laimonas

  Kai bus aruode, tada jau pasakysiu kaip ir kas. Dabar raso, kad derlius didesnis reiskias kaina bus mazesne.

 • ZOSE

  zinios kaip zvirblis i debeselius .

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai