Kaip ūkininkauti ekonomiškai efektyviai? Kokie sprendimai atsiperka? Kokios technologijos padeda tausoti aplinką ir įgyvendinti žaliojo kurso reikalavimus?
Šie ir daugelis kitų ūkininkams aktualių klausimų aptarti kasmetinėje „Agrokoncerno“ konferencijoje „Priemonės. Patirtys. Tikslai“. Tradicija tapusio renginio pirmieji dalyviai rinkosi Bistrampolio dvare (Panevėžio r.), kitos dvi konferencijos vyko Kauno „Žalgirio“ ir Šiaulių arenose.
Per konferencijos atidarymą „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys pabrėžė, kad žaliojo kurso reikalavimai keičia įprastas ūkininkavimo praktikas.
„Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys
„Gerai žinome, kaip ūkininkauti, kad užaugintume gerą ir kokybišką derlių, tačiau atėjo laikas mokytis dirbti tiksliau, atsakingiau ir ekonomiškai efektyviau. Daugelis jau pavargo nuo žodžio „tvarumas“. Norime ar ne, bet jis nedings iš mūsų kasdienės veiklos. Priešingai, turėsime aktyviau ieškoti sprendimų, kurie padės dirbti sumaniau – tiek tausojant išteklius, tiek taupant pinigus“, – kalbėjo E. Šakys.
Ūkio veiklos sėkmę užtikrina kontrolė
„Agrokoncerno“ įmonių grupė yra vienintelė žemės ūkio sektoriuje, turinti nuosavą mokslinį padalinį, kuriam nuo šių metų priklauso 9 000 tyrimų laukelių, užimančių 20 ha plotą. Per tyrimus atliekami augalų vertinimai, stebėjimai ir analizės, iš kurių surenkama apie 45 mln. pradinių duomenų. Šie duomenys sisteminami, analizuojami ir jais remiantis pateikiami efektyvūs, tikslūs ir saugūs ūkių sprendimai.
„Agrokoncerno“ inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ komanda, kuriai vadovauja mokslininkė dr. Eglė Petraitienė, kasmet atlieka daug tiksliųjų lauko bandymų ir laboratorinių analizių.
„Agrokoncerno“ inovacijų ir tyrimų centro vadovė dr. Eglė Petraitienė
„Šiuolaikinio ūkio veikloje privaloma kontrolė – nuo sėjos iki derliaus nuėmimo. Prarasta piktžolių, ligų ir kenkėjų kontrolė atneša didelių nuostolių. Mineralinių medžiagų trūkumas slopina augalų augimą ir vystymąsi. Perteklinis mineralinių medžiagų kiekis lemia vieno ar kito elemento blokavimą. Dėl šios priežasties sutrikdomi augale vykstantys procesai. Tik nuosekli ir nenutrūkstama kontrolė užtikrina sėkmingą ūkio darbą“, – įsitikinusi E. Petraitienė.
Mokslininkė atkreipė dėmesį, kad dėl žaliojo kurso reikalavimų kasmet augalų apsaugos produktų veikliųjų medžiagų sąrašas trumpėja. Todėl jos vadovaujamo mokslinio padalinio komanda daug dėmesio skiria biologinių produktų tyrimams ir saugių sprendimų paieškai.
„Remiantis tyrimų rezultatais, geriausiu sėklų kontrolės efektyvumu išsiskyrė biologinis produktas Agroplus Outrun SD, skirtas apvelti lauko augalų sėklas prieš sėją. Naudojant šį produktą nustatytas teigiamas poveikis augalų biometriniams rodikliams ir derliui“, – atliktų tyrimų rezultatais dalijosi E. Petraitienė.
Būtina skaityti etiketes
Daugeliui nėra naujiena, kad per artimiausius kelerius metus rinkoje neliks cheminių beicų, be kurių šiandien neįsivaizduojama augalų sėja. Tačiau lieka aktualus klausimas, kuo jie bus keičiami ir ar bus efektyvūs.
„Agrokoncerno“ trąšų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius konferencijoje dalijosi rezultatais, kaip Premium Seeds technologija per pastaruosius metus teigiamai veikė žieminių kviečių derlių. Remiantis ilgalaikiais tyrimais, ši technologija garantuoja užtikrintą derliaus priedą. Premium Seeds linijos sėklos ne tik suteikia apsaugą, bet ir leidžia augalams geriau pasisavinti maisto medžiagas iš dirvožemio.
A. Sapitavičius daug dėmesio skyrė tikslingam ir racionaliam mikroelementų naudojimui ūkiuose. Pavyzdžiui, kalbant apie suspensijas, per pastaruosius kelerius metus rinkoje jų padaugėjo kone dvigubai. Todėl labai svarbu žinoti, kaip atskirti, kuris produktas užtikrins geriausią rezultatą.
„Neužtenka pasikliauti gamintojo ar pardavėjo rekomendacijomis, būtina išmokti skaityti etiketes ir žinoti, ką reiškia vieni ar kiti parametrai. Išmokome skaityti prekių etiketes parduotuvėse, tą patį reikėtų daryti ir norint pasirūpinti tinkama augalų mityba. Jeigu elementai nedera tarpusavyje, gali blokuoti vienas kito poveikį, todėl svarbu įvertinti jų santykį produkte“, – patarė A. Sapitavičius.
Stiprūs fungicidai veikia kaip draudimas
„Agrokoncerno“ produkto grupės vadovė Liveta Budreckytė pristatė purškimų tyrimų rezultatus. Ilgalaikių tyrimų duomenimis, didžiausią grąžą duoda Revystar XL Pack ir Univoq, kurių sudėtyje yra naujausių veikliųjų medžiagų Revysol ir Inatreq Active. Apskaičiuota, kad per ketverius metus šie produktai padėjo išsaugoti vidutiniškai 700 kg derliaus hektare.
Atlikus dvejų metų tyrimą pastebėta, kad tie patys produktai puikiai dera technologijoje. Per pirmą purškimą panaudojus Revystar XL Pack, o per antrą – Univoq, gautas vidutinis derlius siekė 9,13 t/ha. Dar pastebėta, kad veiklioji medžiaga Inatreq active (Univoq sudėtinė dalis) pastiprina ir kitų veikliųjų medžiagų savybes, t. y. pagerina jų veikimą.
„Agrokoncerno“ produkto grupės vadovė Liveta Budreckytė
„Dažnai girdime abejonių, ar tikrai verta investuoti į stiprius fungicidus, kai nėra kritulių, vyrauja nepalankios meteorologinės sąlygos. Visi pastarieji metai buvo skirtingi, tačiau ilgalaikių tyrimų duomenys rodo, kad šios, tinkamai naudojamos investicijos, atsiperka 2–3 kartus net ir sausuoju laiku. Stiprūs fungicidai veikia kaip ateities derliaus draudimas“, – sakė L. Budreckytė.
Ji ūkininkams pristatė ir šio sezono rinkos naujieną – produktą, kuris užtikrina geresnį efektyvumą nuo dviskilčių piktžolių, ypač raudonžiedžių notrelių.
Tręšimas azoto trąšomis – kuris sprendimas efektyviausias?
Ieškant tvarių ūkininkavimo sprendimų vis svarbesnis tampa tiksliųjų technologijų vaidmuo. „Agrokoncerno“ tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ projektų vadovė Milda Jankauskienė pristatė technologinius sprendimus, kurie labiausiai pasiteisina praktikoje, yra ekonomiškai efektyvūs ir leidžia racionaliai naudoti trąšas ir pesticidus.
M. Jankauskienė pabrėžė dirvožemio tyrimus. Pasak jos, investicijos į dirvožemio ištyrimą yra svarbiausios. Tai padeda racionaliai priimti sprendimus, subalansuoti mitybinių elementų kiekius dirvoje, maksimaliai padidinti agronominę naudą ir sumažinti neigiamą poveikį aplinkai. Sveikas, biologiškai aktyvus dirvožemis užtikrina tolygesnius pasėlius, didesnį derlių ir padeda kurti tvarų žemės ūkio verslą.
Taip pat ji pristatė technologinius sprendimus tręšti azoto trąšomis kintama norma. Vienas iš sprendimų yra generuoti kintamos normos žemėlapius skaitmeninėmis programomis pagal NDVI indeksą.
Naudojant šį metodą galima sutaupyti azoto trąšų nuo 2 iki 3 proc. ir derlingumą padidinti iki 5 proc. Pranešėjos teigimu, tręšimas naudojant azoto jutiklius yra efektyviausia technologija. Jutikliai realiu laiku pagal pasėlio būklę leidžia išberti trąšas ten, kur reikia, ir tiek, kiek reikia. Naudojant CropSpec azoto jutiklius trąšų galima sutaupyti iki 13 proc. ir padidinti derlingumą nuo 3 iki 6 procentų.
Žemės ūkio technika: pirkti ar nuomotis?
Pažangi technika ir technologijos padeda efektyviau įgyvendinti įvairius aplinkos apsaugos reikalavimus, tačiau ne visi ūkiai išgali atnaujinti technikos parkus. „Agrokoncerno technikos“ direktorius Mindaugas Lapatkinas pastebi, kad grūdų kainos nėra palankios ūkininkams, todėl jiems tenka ieškoti sprendimų, kaip optimizuoti kaštus.
„Agrokoncerno technikos“ direktorius Mindaugas Lapatkinas
„Reaguodami į ūkininkų poreikius, nusprendėme teikti visos mūsų atstovaujamos technikos nuomos paslaugas, t. y. viską, kuo prekiaujame, bus galima išsinuomoti. Skaičiuojantieji ūkiai vis dažniau renkasi šią paslaugą, nes atnaujinti technikos parką brangu, o su naujausia, pažangia technika darbai atliekami greičiau, sklandžiau ir paprasčiau. Be to, nereikia rūpintis jos priežiūra, remontu, išlaikymu“, – paslaugos privalumus vardijo M. Lapatkinas.
Personalo trūkumas – išsprendžiama problema
Konferencijos pranešimus apibendrinęs „Agrokoncerno“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius neabejoja, kad ateityje sėkmingiausi bus ūkiai, kurie sugebės pasinaudoti inovacijomis, technologijų pranašumais ir nuolat kaups, atnaujins žinias.
Pasak jo, sparčiai besikeičiančiame pasaulyje yra du keliai – skųstis dėl pokyčių ir jiems priešintis arba lanksčiai prisitaikyti ir ieškoti efektyviausių sprendimų.
„Agrokoncerno“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius
Konferencijų dalyviams pristatytos inovacijos – autonominė monotoniniams žemės ūkio darbams atlikti skirta mašina ir autonominės dronų stotelės. Tikimasi, kad tai padės išspręsti personalo trūkumo problemą, kuri ypač aktuali regionuose.
Kad šią problemą galima išspręsti, rodo pristatyta „AgroITC agronomo“ paslauga, kuria jau pasinaudojo 13 šalies ūkių.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
(0)