Basf 22 09 27 22 10 03 Lytagra
Renginiai
Veterinarijos šimtmetis: visą laiką – išbandymų keliu

Kaunas. Veterinarija ramaus gyvenimo nežino – įveikus vienas gyvulių ligas, atsiranda kitos. Valstybinė veterinarijos tarnyba prieš 100 metų ir buvo įkurta tam, kad šalyje pradėtų veikti bendra veterinarinės kontrolės ir priežiūros sistema.  

Linksmas klegesys, šilti apsikabinimai, seniai nematytų bičiulių, bendramokslių ir kolegų pokštai nuolat būdingi veterinarijos gydytojų bendruomenei, kurie dirba įvairiausiuose šalies kampeliuose ir susitinka ne taip dažnai. O neeilinė proga susitikti buvo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) bei LSMU Veterinarijos akademijos surengtoje šventėje, skirtoje Lietuvos Valstybės atkūrimo 100-mečiui ir Valstybinės veterinarijos tarnybos įkūrimo 100-mečiui paminėti.

Lietuvos veterinarijos šimtmetį Kaune paminėjo įvairių kartų veterinarijos gydytojai, šios profesijos veteranai, mokslininkai, akademinė bendruomenė, ir kiti veterinarijos srities specialistai, ūkininkai. Į šventę atvyko ir užsienio šalių Veterinarijos tarnybų atstovai, Seimo, Vyriausybės nariai, šios aukštosios mokyklos absolventai.

Bioversija 22 08 31

Lietuvos veterinarijos šimtmetis paminėtas Kaune, LSMU Veterinarijos akademijoje

Šventę pradėjęs VMVT direktorius Darius Remeika pastebėjo, kad simboliška ir gražu kartu švęsti mūsų Valstybės ir veterinarijos 100 metų sukaktį. Kaip ir valstybė, veterinarija per 100 metų išgyveno pakilimų, klestėjimo, išbandymų kupinų laikotarpių. Veterinarijos mokslo istorija Lietuvoje skaičiuoja šimtmečius, tačiau valstybinė veterinarija pradėta telkti tik 1918 m. Pasak D. Remeikos, poreikį kurti tokią tarnybą lėmė to meto aktualijos – po pirmojo pasaulinio karo Lietuvoje siautusios gyvulių ligos, silpna gyvulininkystė ir veterinarijos specialistų trūkumas. 1918-aisiais, valstybinės veterinarijos ištakose stovėjo vos keli entuziastai, vienas jų – veterinarijos gydytojas Elijošius Nonevičius, vienas pats sukūręs veterinarijos skyriaus statutą, jame numatydamas būtiniausius struktūrinius padalinius. Netrukus buvo sukurta bendra veterinarinės kontrolės ir priežiūros sistema ir viskas sparčiai pradėjo eiti į priekį, 1926 m. priimtas pirmasis Veterinarijos įstatymas, parengtas Europos šalių pavyzdžiu ir atvėręs eksporto kelius.

VMVT direktorius Darius Remeika teigė, kad poreikį kurti Veterinarijos tarnybą 1918-aisiais lėmė Lietuvoje siautusios gyvulių ligos, silpna gyvulininkystė ir veterinarijos specialistų trūkumas

„Atkūrus Nepriklausomybę, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba greitai žengė į priekį, užmezgė ryšius su visu pasauliu, gali pagrįstai didžiuotis konstruktyviu bendradarbiavimu su daugeliu tarptautinių organizacijų, sėkmingai įgyvendintais ir tęsiamais tarptautiniais projektais. Tarnybos specialistai kviečiami į kitas šalis kaip aukščiausio lygio ekspertai, į Lietuvą pasisemti patirties kasmet atvyksta dešimtys specialistų iš kitų šalių. Kaip ir prieš šimtmetį, Lietuvai svarbus išlieka gyvūnų ir maisto eksportas, naujų rinkų paieškos. Bet kyla ir naujų iššūkių. Vienas svarbiausių – gyvulių užkrečiamosios ligos, kurių daugumą pavyko išnaikinti. Bet jau 4 metus tęsiasi kova su afrikiniu kiaulių maru“, – kalbėjo D. Remeika.

Nuo kitų metų VMVT rengiasi permainoms. Maisto ir veterinarinė kontrolė, pasak direktoriaus, bus vykdoma regionų pagrindu, siekiant ne tik skaidresnės kontrolės, bet ir kokybiškesnio konsultavimo, racionalesnio skundų ir pranešimų nagrinėjimo. Šių pokyčių naudą turėtų pajusti ir vartotojai, verslas, ūkininkai ir pati valstybė. Taip pat tarnyba mažina patikrų, reikalaujamų dokumentų skaičių, daugiau dėmesio skiria konsultavimui, inspektorių kompetencijai kelti. „Visais laikmečiais veterinarijos istorija buvo neatsiejama nuo šioje sistemoje dirbančių žmonių, savo srities ekspertų. Mūsų šventė skirta tiems keliems tūkstančiams specialistų, kurie savo žiniomis ir darbu prisidėjo prie veterinarijos įvykių ir pasiekimų“, – kalbėjo D. Remeika.  

LSMU Veterinarijos akademijos kancleris prof. Mindaugas Malakauskas priminė pirmuosius veterinarijos gydytojus, padėjusius kurti Lietuvos veterinarijos sistemą, kurie vėliau dešimtmečiais tobulino gyvūnų ligų gydymą, nuo pat valstybinės veterinarijos įkūrimo akcentavo būtinybę ruošti veterinarijos gydytojus Lietuvoje.

Seimo nariai, Veterinarijos akademijos absolventai Kęstutis Mažeika (dešinėje) ir Lauras Stacevičius (viduryje) dabartiniam akademijos kancleriui prof. Mindaugui Malakauskui įteikė Nepriklausomybės akto kopiją

Visi, sveikinę su jubiliejumi, akcentavo iššūkius, kuriuos VMVT jau įveikė ir kurie dar laukia ateityje, nes veterinarijos tarnybos misija, atsižvelgiant į laikmečio aktualijas, kasmet bus tik svarbesnė. Taip pat pastebėta, kad Veterinarijos tarnyba iš kontroliuojančios tampa ir konsultuojančia – tai vakarietiškai dirbančios organizacijos požymis.

Šventės proga buvo apdovanoti iškiliausi ir daugiausia veterinarijai nusipelnę veterinarijos gydytojai, inspektoriai ir kitų sričių specialistai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos