Pagerbti pažangiausi Jurbarko rajono ūkininkai
2012-11-12

Skirsnemunė. Penktadienį pagerbti pažangiausi Jurbarko rajono ūkininkai, konkurso „Metų ūkio 2012" nugalėtojai. Šiais metais laurai atiteko Pauliui Butkui, Nijolei ir Arvydui Karosevičiams  bei Jolantai ir Rimantui Milčiams.

Skirsnemunės kultūros centre vykusioje šventėje „Laukai gražiai sugulę..." ne tik  juos, bet ir kitus įvairiais nuopelnais įvertintus nominantus pagerbė gausus būrys rajono  ūkininkų, valdžios atstovų,  žemdirbių triūsą vertinančių svečių bei rėmėjų.  

Šventėje padėkos žodžių ir palinkėjimų žemdirbiams tarė Seimo narys Bronius Pauža, Jurbarko rajono meras Ričardas Juška, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius Edvardas Makelis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ūkininkus sveikina LŽŪKT Jurbarko rajono biuro vadovė Kristina Gakienė ir Jurbarko rajono  ūkininkų sąjungos vadovas bei LŪS vicepirmininkas Raimundas Jovarauskas

Siūlė seniūnijos - rinko komisija 

„Kas gali geriau pažinti savo krašto ūkininkus, matyti jų įdirbį, pastangas, nuopelnus,  jei ne seniūnijų atstovai.  Tad ir paprašėme jų pateikti po vieną ar keletą perspektyvių savo krašto ūkininkų kandidatūrų. Konsultavimo tarnyba taip pat pasiūlė keletą ūkininkų, kurie šiais metais išsiskyrė pažanga bei pasiekimais. Taip susidarė net 27 ūkininkų sąrašas, - pasakoja  LŽŪKT Jurbarko biuro vadovė Kristina Gakienė, akcentuodama tai,  kad laikytasi nuostatos pastebėti ir didelį, ir mažą. - Ūkis ūkiui nelygus. Didelio ūkio savininkas, žinoma, gali daugiau sau leisti, bet produktyviai bei pažangiai gyvena ir nedideli ūkeliai".

Vertinimo komisija apsilankė visuose apdovanojimui pasiūlytuose  ūkiuose ir vertino ūkininkų kvalifikaciją, išsilavinimą, ūkio dydį, pievų ir ganyklų, pasėlių būklę, apsirūpinimą technika, žemės panaudojimą, pastatų, sodybos aplinkos sutvarkymą ir t. t.

Daugiau balų pridėta, jeigu ūkininkas dalyvauja ir žemdirbiškos organizacijos - LŪS veikloje. Jurbarko ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas sako, kad organizacijai priklausantys ūkininkai veiklesni ir bendruomeniškesni, nes iškovotas lengvatas, geresnes ūkininkavimo sąlygas jie dalijasi su tais, kurie pasyviau žiūri į visuomeninę veiklą. Tad nenuostabu, kad ir vertinimo skalė jiems palankesnė.

Stebino tvarka ir pažanga

Išrinkti geriausius iš geriausiųjų visuomet sunki užduotis. Visi ūkiai kažkuo ypatingi, daug lemia ir sugebėjimas tvarkyti, puoselėti ūkį. „Kai kuriuose ūkiuose tokia ideali tvarka, viskas spindėte spindi: pastatai, technika jei ne nauja, tai taip atjauninta, kad gražu žiūrėti. Pievos, žolynai nušienauti, kiemai gražiausiai sutvarkyti," - viešnagės pas ūkininkus įspūdžiais dalijosi K. Gakienė.

Po visų ūkių apžiūros nuspręsta „Metų ūkio 2012" nugalėtojo vardą skirti jaunam, perspektyviam rajono ūkininkui Pauliui Butkui ir jo gyvenimo draugei Eglei, puoselėjantiems ūkį ir namus Eržvilko seniūnijoje, Lybiškių kaime. Ūkininkai verčiasi augalininkyste, valdo beveik 900 ha.

„Preciziška švara, labai tvarkingas, perspektyvus ūkis. Jauna šeima augina mažą dukrytę ir tvarkosi puikiai. Nauji pastatai, moderni prižiūrėta technika. Matosi, kad šeimininkai reiklūs ir sau, ir samdomiems darbuotojams," - tokie ir panašūs pagyrimai Pauliui ir Eglei (nuotraukoje) skambėjo iš vertinimo komisijos narių lūpų

Paulius Butkus savo ūkį įregistravo 2005 metais. Žinių jis pasisėmė besimokydamas ASU, o meilės žemei ir ūkininkavimo patirties įgijo dirbdamas kartu su tėvu dideliame šeimos ūkyje. Ir dabar  jie draugiškai dalijasi bendra ūkio baze - nors turi atskirą techniką, darbus dirba kaip darni komanda.   

Jaunas ūkininkas savo laukuose  augina žieminius ir vasarinius kviečius,  miežius, kvietrugius, rapsus.  Porą paskutinių metų žieminių javų derlius buvęs labai prastas, tačiau šiemet pradėjo atsigauti. Paulius sako, kad jį  džiugina ne tik geresnis derlius, bet ir geros grūdų supirkimo kainos.

Ūkiui kurti ir modernizuoti ūkininkas aktyviai naudojasi ES parama, tačiau, kaip pats sako, ne įgyta technika ar įgyvendintos naujovės jam kelia didžiausią džiaugsmą. „Nesu didelis materialistas, žinau, kad gyvenime yra daug svarbesnių dalykų. Didžiuojuosi geru sutarimu šeimoje ir su tėvuku, šiltu bendravimu su man brangiais žmonėmis," - šypsojosi Paulius, sakydamas, kad „Metų ūkio" apdovanojimas - paskata tolesnei veiklai.

Antrosios „Metų ūkio 2012" vietos laimėtojai Nijolė ir Arvydas Karosevičiai, gyvenantys Seredžiaus seniūnijoje, Klausučių kaime, taip pat verčiasi augalininkyste. 200 hektarų ūkis apsėtas kviečiais ir miežiais. A. Karosevičius  sužavėjo komisiją gebėjimu taip  atnaujinti  techniką, kad ji niekuo nesiskiria nuo naujos modernios.  Pradedant plūgais ir kitais padargais, baigiant traktoriais.

Nijolė ir Arvydas Karosevičiai

„Pažiūrėjus, atrodo, kad viskas ūkyje nauja: perdažyta, nušveista, suremontuota. Dirbtuvės, staklės, kalvės, sandėliavimo įranga išnaudojamos maksimaliai. Ūkininkas pats labai prižiūri savo ūkio gamybinį inventorių, pasigamina reikalingų padargų ar juos renovuoja ne prasčiau nei gamykloje, - įspūdžiais apie apsilankymą šiame ūkyje dalijosi komisijos narė K. Gakienė. - Labai tvarkingas ūkininkas, suremontavo senas dirbtuves, atnaujino gamybinius pastatus. Pas jį viskas juda į priekį.  O ir gamybinis potencialas puikus. Našumas, ūkio modernizavimo lygis, gamybos intensyvumas - pavyzdys kitiems".

Trečiosios vietos konkurso nugalėtojai Jolanta ir Rimantas  Milčiai, ūkininkaujantys Seredžiaus seniūnijoje, Vozbutų kaime, valdo 80 ha mišrų ūkį.  Kaip ir pirmieji minėti ūkininkai, pasižymi darbštumu it tvarkingumu. Tiek kiemai, tiek valdos džiugina ir svečių, ir pačių šeimininkų akį.

Jolanta ir Rimantas  Milčiai

Anksčiau šie ūkininkai skindavo apdovanojimus pienininkystės srityje. Dabar laiko 16 karvių, 8 pienines telyčias. Atvėsus orams, per dieną parduoda maždaug 200, o vasarą daugiau negu 300 litrų pieno. Melžimo aikšteles, aparatus įsigijo pasinaudoję ES parama pienininkystės ūkiui, prieš porą metų įsigijo traktorių, o šiemet suskubo pasinaudoti asbestinių stogų keitimo programa.

Ūkio šeimininkė Jolanta šiuos metus įvardijo kaip labai sėkmingus. Ypač augalininkystės srityje. „Tokio gero derliaus jau seniai nebuvo. Ypatingi metai. Galima sakyti, kad išauginom ekologišką derlių be trąšų. Iš hektaro prikūlėm 5 tonas. Jeigu būtume tręšę, derlius būtų dar didesnis," - pasakojo Jolanta.

Didesniąją dalį grūdų ūkininkai parduoda. Šiemet jie galėjo džiaugtis ir itin geromis supirkimo kainomis, nes buvo puiki grūdų kokybė. Visi javai maistiniai, aukščiausia rūšis.

Samdomų darbuotojų šeima neturi, tačiau jiems ūkyje padeda vaikai - šešiolikmetė Žiedūnė ir trylikametis Svajūnas, kuriam ūkio darbai itin prie širdies. Kada nors prie jų prisidės ir mažoji Austėja, kol kas jai tik ketveri.

Ūkininkai perspektyviai žvelgia į ateitį - žada ir gyvulių daugiau auginti, ir didesnį plotą pasėliais užsėti.

Pagerbti netradicinio ūkio puoselėtojai ir artojai

Konkurso Jurbarke organizatoriai šiemet  nusprendė atskirai pagerbti  netradicine žemės ūkio veikla besiverčiančius žmones.  Tokių išskirtinių ūkių savininkams rajoninės „Metų ūkis 2012" šventės metu buvo skirtos keturios nominacijos.

Steponui Siriūnaičiui - už alternatyvių verslų puoselėjimą kaime. Šis ūkininkas Šimkaičių seniūnijoje, Vadžgirio kaime, užsiima šiaudų granulių gamyba.  Šiaudų granules ūkininkas parduoda  į Skandinaviją, Vokietiją.  Šiaudus ima nuo savo ūkio laukų, superka iš aplinkinių ūkių. Įdomu tai, kad šiaudų granulės naudojamos ne tik biokurui. Vokiečiai jas perka žirgų kraikui. Tiek Jurbarko, tiek aplinkiniuose rajonuose daug kas bandė gaminti biokurą iš šiaudų, bet pavyko tik nedaugeliui. Steponas Siriūnaitis - vienas iš jų.

Artūrui ir Daivai Gudiškiams apdovanojimas skirtas už pažangių idėjų diegimą pienininkystės ūkyje ir įskiepytą meilę kaimui ateities kartoms. Ūkyje įdiegtos modernios technologijos, bandos valdymo sistema - atliekama bei pritaikoma gamyboje šėrimo, melžimo, augimo, veisimo ir kt. duomenų analizė. Šių ūkininkų 16-metis sūnus dalyvavo Jurbarko rajone vykusiose melžėjų varžytuvėse ir puikiai pasirodė. Artūras Gudiškis pieno ūkyje maksimaliai išnaudoja kompiuterinių technologijų galimybes: fiksuoja pieno kokybę, reguliuoja, balansuoja šėrimą. Jurbarko konsultavimo tarnybos darbuotojos pripažįsta, kad toks „kompiuterizuotas" ūkininkas - tikra retenybė.

Virginija ir Vidmantas Karabinai apdovanojimą pelnė už specializuotos  žemdirbystės - uogininkystės ūkio puoselėjimą. Preciziškai  sutvarkytas didžiausias rajone  serbentynas, ūkininkai taip pat augina avietes, šilauoges. Išsiskiria ypatingai gražiai ir tvarkingai išpuoselėta kaimo sodyba.

Virginija ir Vidmantas  Karabinai su juos pasveikinusiu Raudonės seniūnu Česlovu Meškausku

Jonui Mencui dėkota už netradicinės žemės ūkio veiklos modernų vystymą. Moderniame paukštyne įsigijęs veislinius viščiukus, Jonas Mencas juos augina iki motininių vištų dedeklių, kurias realizuoja paukštynams. Ūkininkas pagerbtas ir už puoselėjamą gražią verslo aplinką - gražiai sutvarkyta gamybinių pastatų aplinka.

Skirsnemunėje vykusios šventės metu buvo pagerbti ir rudeninio arimo konkurso dalyviai: Stanislovas Marcinkus, Gintaras Paulauskas, Tomas Bingelis bei Leonas Butkus. Jiems dovanas įteikė LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis.

Vienas iš apdovanotų artojų Stanislovas Marcinkus

Jau devyniolikti  metai Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir Žemės ūkio ministerija organizuoja respublikinį konkursą „Metų ūkis". Tiek pat metų konkursas rengiamas ir Jurbarko rajone.  

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai