Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Renginiai
Agrarinių inovacijų sklaidos parodoje

Akademija (Kauno r.). Moderniausia žemės ūkio technika ir technologijos, aplinkos priežiūros ir aplinkosaugos naujovės, inovatyvaus biožaliavų panaudojimo pavyzdžiai pristatomi šiomis dienomis (rugsėjo 26-28 d.) Žemės ūkio akademijoje vykstančioje inovacijų sklaidos parodoje „Inno panorama 2019“, kuri iš dalies perėmė „Sprendimų rato" tradicijas.

Parodoje dalyvauja daugiau kaip 300 dalyvių: verslo įmonės, mokslo, viešojo sektoriaus įstaigos, nevyriausybinės organizacijos. Renginyje taip pat bus pristatomi rekreacijos objektai, socialiniai verslai, teikiamos konsultacijos apie viešąją paramą inovacijų plėtrai.

Žemės ūkio naujovės demonstruojamos specialioje ekspozicijoje – „Agroinovacijų alėjoje“. Specialiai naujovėms skirtame plote atskirai nuo kitų eksponatų bus pristatomos labiausiai žemdirbius dominančios agroverslo inovacijos, kurioms įteikti „Metų inovacijos“ apdovanojimai.

Bioversija 2024 04 15 m7

Vertingiausius eksponatus parodoje demonstruojančios įmonės ir organizacijos Eksponatų vertinimo komisijos sprendimu apdovanoti parodos medaliais ir diplomais. Pirmosios inovacijų sklaidos parodos „Inno panorama 2019“ medalius pelnė:

hiperspektrinių duomenų analizės technologija (UAB „ART21“);

vejos pjovimo robotas Stihl RMI 632 PC (Mocevičiaus firma „Ginalas“);

tiksliojo ūkininkavimo technologijų paslaugų teikimo ir demonstravimo sistema (Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba);

giluminis purentuvas DPL-3 (UAB „Laumetris“);

ratinis traktorius Valtra T234 Direct (UAB „Rovaltra“).

Apie kai kurias iš inovacijų šiek tiek plačiau.

Tiksliojo ūkininkavimo technologijų paslaugų teikimo ir demonstravimo sistema

Didelė dalis žemdirbių yra įsigiję modernios, šiuolaikinės žemės ūkio technikos, kuri, naudodama GPS sistemas, tiksliai nustato technikos padėtį laukuose ir t. t. Šios sistemos turi plačias modernaus valdymo ir naudojimo galimybes, tačiau šiai dienai modernių technologijų galimybės nėra išnaudojamos, kadangi susiduriama su kompetencijų stoka, tik iš dalies suformuota susijusių paslaugų infrastruktūra.

Be to, Lietuvos žemės ūkio paslaugų sektoriuje nėra nepriklausomos institucijos, kuri vykdytų mokymus, susijusius su tiksliąja žemdirbyste, nėra technologijų demonstravimo vietų, kuriose reguliariai būtų eksponuojama, mokoma, keliama žemdirbių kompetencija tiksliojo ūkininkavimo klausimais.

Šią spragą iš dalies užpildo Tiksliojo ūkininkavimo technologijų paslaugų teikimo ir demonstravimo sistema, kurią sudaro automatizuotas dirvožemio ėminių paėmimas, ištyrimas modernioje laboratorijoje, tiksliojo (kintamos normos) tręšimo plano sudarymas, pasėlių stebėjimas dronais bei pasitelkiant palydovų ir meteorologinių stotelių duomenis – gautų rezultatų atvaizdavimas / demonstravimas panaudojant mobilų tiksliosios žemdirbystės technologijų demonstravimo stendą.

Naudojantis stendo teikiamomis galimybėmis žemdirbiams pristatomos ir jie apmokomi naudotis tiksliojo ūkininkavimo sistemomis: pagalbinio vairavimo (jas naudodami žemdirbiai gali gerokai sumažinti persidengiamus plotus, išvengti klaidų dirbant žemę ar nuimant derlių), technikos padėties lauke nustatymo sistemomis, kai GPS ir GLONASS ryšiu tiksliai nustatoma technikos padėtis laukuose (žemdirbiai gali našiai išnaudoti ūkio techniką); technikos valdymo ekranų sistemomis, kurios leidžia žemdirbiams stebėti traktorių sistemų veikimą, nustatyti darbinius parametrus.

Apdovanojimas - Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos komandai. Nuotraukoje pirmas iš dešinės - LŽŪKT Plėtros padalinio vadovas Rimtautas Petraitis

Žemdirbiai taip pat išmoksta naudotis mašinų valdymo sistemomis, kurios leidžia nustatyti, stebėti, sekti ir valdyti tokias žemės ūkio mašinas, kaip tręštuvai, sėjamosios, purkštuvai, plūgai ir t. t.; kintamų normų darbų valdymo sistemomis, kurių pagalba žemdirbiai gali užtikrinti tręšimo ir purškimo procesų valdymą, kartu užtikrinant ir efektyvų trąšų ar pesticidų naudojimą, ir jų paskleidimą reikiamose laukų vietose.

Stende taip pat demonstruojamos augalų apsaugos valdymo sistemos, kurios leidžia stebėti konkrečią savo ūkio teritoriją dėl ligų ir kenkėjų prognozavimą remiantis meteorologinių stočių duomenis; ūkio valdymo sistemos, padedančiomis žemdirbiams planuoti ūkio darbus, sekti technikos panaudojimą, valdyti ūkio išlaidas, administruoti ūkio veiklą.

Naudojant Tiksliojo ūkininkavimo technologijų paslaugų demonstravimo sistemą su visomis integruotomis dalimis sustiprinamas ir išplečiamas šiuolaikinių (tiksliųjų) žemės ūkio technologinių paslaugų spektras ir infrastruktūra inovacijų išbandymui, demonstravimui, žemdirbių ir konsultantų kompetencijų tobulinimui, žinių sklaidai ir t. t.

Kad sistema veiktų efektyviai, sukurtos ir teikiamos nešališkos tiksliojo ūkininkavimo paslaugos ir mokymo programos, kurios skatins tiksliojo ūkininkavimo propagavimą ir taikymą praktikoje.

Pasak LŽŪKT Plėtros padalinio vadovo Rimtauto Petraičio, parodos apdovanojimas simbolizuoja kelerių metų darbą, kurio finalas – tiksliojo ūkininkavimo technologijų paslaugų teikimo ir demonstravimo sistemos sukūrimas.

„Šiuo metu esame užpildę visą ciklą tiksliojo ūkininkavimo paslaugų, kurias galime teikti klientams. Kuo toliau, tuo labiau šios paslaugos bus naudojamos, nes nėra kitos išeities, kadangi tikslusis ūkininkavimas ne vien gerina ekonominius ūkio rezultatus, bet ir aplinkosauginius aspektus. Tiksliojo ūkininkavimo technologijos Lietuvoje ir pasaulyje pripažįstamos kaip galinčios padėti spręsti su klimato kaita susijusius probleminius klausimus. Išmanusis ūkininkavimas ateity taps norma ir mažiau ar daugiau bus taikomas visuose ūkiuose“, – įsitikinęs R. Petraitis.

Traktorius Valtra T234 Direct Smart Touch

Apdovanojimą pelnęs Valtra T234 Direct Smart Touch (250 AG) traktorius yra vienas iš galingiausių naujoje Valtra T4 serijoje. Skaičius 4 rodo ketvirtos kartos T serijos gaminį, žodis Direct nurodo transmisijos modifikaciją, o Smart Touch - naujos kartos porankį ir naują programinę įrangą.

Kitose tarptautinėse parodose Valtra T234 Direct jau yra pelnęs tokius titulus kaip modernus, patrauklaus šiuolaikiško dizaino, labai lengvai valdomas, išskiriant ir pabrėžiant, kad jis paruoštas darbui su naujos kartos žemės ūkio technikos elektroninėmis sistemomis, kelia darbo našumą, užtikrina saugumą, gerina gamybinės veiklos ekonominius rodiklius, yra patikimas, ekonomiškas, ergonomiškas.

Pasak įmonės „Rovaltra“ generalinio direktoriaus Romualdo Trainaičio, ketvirtosios kartos T serijos Valtra traktoriaus išskirtinumas - ergonomiškas valdymo porankis Smart Touch su daugiafunkce važiavimo valdymo svirtimi, elektrohidraulinių skirstytuvų valdymo svirtelėmis, elektrohidraulinio keltuvo ir GTV valdymo jungikliais, 9 colių jutikliniu traktoriaus terminalo ekranu ir valdymo mygtukų laukeliais.

Bendrovės „Rovaltra“ komanda su apdovanojimu. Nuotraukoje antras iš dešinės - įmonės generalinis direktorius Romualdas Trainaitis

Pasak R. Trainaičio, išmanieji sprendimai sparčiai prigyja ir Lietuvoje, kadangi ateina nauja karta, kuri nenori sunkiai dirbti ir mokėti medikams už sveikatą. „Tas, kuris nori dirbti 12 val. per dieną, perka primityvią techniką, o tas, kuris nori dirbti 4 val. ir skirti laiko šeimai – perką išmaniąją techniką“, - sako R. Trainaitis.

Pasakodamas apie inovatyvios mašinos galimybes, R. Trainaitis pažymėjo, kad „Valtra“ kompanija jau išbandė ir bepiločio traktoriaus Valtra T234 Direct „sugebėjimus“.

„Bepiločio roboto idėją jau įmanoma pritaikyti ir 7 tonų mašinai, šalinančiai sniegą nuo tako. Šių metų pavasarį „Valtra“ ir „Nokian Tyres“, bendradarbiaudamos su dar trimis Suomijos kompanijomis, šiauriausiame Europos Sąjungos oro uoste (Laplandijoje) išbandė traktorių Valtra T234 Direct su Nokian Hakkapeliitta TRI padangomis, „įdarbinusios“ jį traukti 4,5 m pločio sniego valytuvą ir autonomiškai pašalinti sniegą nuo kilimo ir tūpimo tako. Traktorius puikiai susidorojo su užduotimi.

Valtra Smart Touch funkcijos, kaip antai centimetro tikslumu veikiantis autopilotas ir „Isobus“ valdymas pateikė technologiją, reikalingą kontroliuojamam sniego valymui iš anksto nustatytų maršrutų. Ateitis atvers vis daugiau autonominių programų, ir mes esame pasirengę naujiems jų keliamiems reikalavimams“, sakė R. Trainaitis.

Giluminis purentuvas

„Laumetrio" bendrovės giluminis purentuvas DPL-3 – tai kombinuotas gaminys, skirtas ne tik podirvio padui suardyti, aeracijai gerinti, didesniam vandens laidumui bei podirvio purenimui, tačiau ir tiksliai bei tiesioginei rapsų sėjai per diskus, taip pat skystų trąšų išpurškinimui, taip sukuriant tinkamas sąlygas naujai pasėtai kultūrai sudygti.

Šis specializuotas gaminys (be skystų trąšų išlaistymo funkcijos) rinkai buvo pristatytas 2018 m. rugpjūtį. Anot „Laumetrio“ atstovų, šios serijos gaminiai iš karto susilaukė ūkininkų dėmesio Lietuvoje ir užsienio rinkose.

Vienas iš pagrindinių bruožų, išskiriančių „Laumetrio“ giluminius purentuvus iš kitų, yra hidropneumatinė dantų apsauga. Ji leidžia reguliuoti dantų spaudimo lygį į dirvą. Esant sunkioms dirvoms galima spaudimą padidinti ir išlaikyti stabilų įdirbimo gylį, o akmenuotuose dirvose, spaudimą sumažinus, galima gerokai pagerinti kaltų naudojimo laiką.

Laumetrio" komanda. Nuotraukoje antras iš dešinės - įmonės komercijos direktorius Jonas Putna

Standartinius kaltus be kietlydinio plokštelių galima pakeisti „Laumetrio“ užsakymu projektuotais kaltais net su 15 kietlydinio plokštelių. Jų tarnavimo laikas, priklausomai nuo dirvos tipo, 3-7 kartus pranoksta standartinių kaltų naudojimo laiką.

Priešais kiekvieną kaltą yra po atskirą diską, kurie įpjauna ražienos paviršių ir praskleidžia šiaudus – taip yra eliminuojamas šiaudų kimšimasis, o naudojami dantys su sparniukais neiškelia į paviršių didesnių grumstų ar akmenų.

Už dantų, prieš volą, yra išlaistomos skystosios trąšos, kurios itin reikalingos rapsų įsitvirtinimo ir augimo pradžiai. Skystųjų trąšų talpa kabinta ant priekinės traktoriaus pakabos, talpos dydis – nuo 1,1 iki 2 kub. m. Toje pačioje linijoje, kurioje dirva buvo papurenta, patręšta, po to patankinta, vėl įpjaunamas dirvos paviršius dviem diskais ir tiksliai paguldoma rapsų sėkla, kuri vėliau prispaudžiama ratuku. Įpjovimas dviem diskais svarbus tuo, kad leidžia galutinai nustumti ražieną į šalį ir ši netrukdo sudygti rapsams.

Pasak „Laumetrio“ komercijos direktoriaus Jono Putnos, sunku keliais žodžiais apibūdinti, kiek daug šis universalus padargas padaro vienu važiavimu. Šiuo metu Lietuvos rinkoje alternatyvų neturintis DPL giluminis purentuvas skirtas kiekvienam ūkininkui, siekiančiam didesnio efektyvumo ir mažesnių sąnaudų. Tradicinės mašinos, kurių siūloma daug, sprendžia ne visas problemas. Mes, bendradarbiaudami su savo regiono ūkininkais, kartu kuriame ateities produktą“, - pabrėžia J. Putna.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos