Grūdų augintojai nusiteikę ne dejuoti, o dirbti
2017-09-29

Kaunas. Vakar Žalgirio arenoje Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA) atšventė savo veiklos 20-metį. Asociacijos pozicija visada aiškiai parodoma, jos balsas nuolat girdimas sprendimus priimančiose valdžios institucijose. Gebėjimas aiškiai argumentuoti, konstruktyviai diskutuoti ir suformuluoti racionalius pasiūlymus - skiriamasis LGAA veiklos bruožas.

„Kartu ariam, kartu sėjam, kartu pjaunam. Kartu mes ir varge, ir džiaugsme. Džiaugiuosi, kad mūsų asociacija vienija tokius ūkininkus, kurie nepratę dejuoti, o pripratę sunkiai dirbti, užsidirbti, išlaikyti savo šeimas ir kurti bendrą Lietuvos ūkį", - šventinį renginį pradėjo LGAA pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Asociacijos dvidešimtmetį pirmininkas palygino su javo augimu. Pagal augimo tarpsnius BBCH 20 yra tokia stadija, kai krūmijimasis jau eina į pabaigą ir tuoj turi prasidėti bamblėjimas. Kitaip tariant, augalas yra visiškai pasiruošęs sparčiam ir intensyviam augimui ir turi pradėti stiebtis į saulę.

RVAC 21 09 30

Šventiniame LGAA dvidešimtmečio minėjimo renginyje dalyvavo daugiau kaip 90 žmonių

„Manau, kad ir mūsų asociacija yra labai panašioje padėtyje. Mes per 20 metų sustiprėjome, suvešėjome, peržiemojome, pakėlėme sunkumus ir dabar esame pasiruošę tikrai intensyviam augimui. Labai tikiuosi, kad tas augimas bus staigus ir produktyvus. Asociacija dabar sparčiai plečiasi. Noriu padėkoti mūsų direktoriui Ignui Jankauskui, su jo atėjimu tikrai sustiprėjo organizacinis darbas, bendradarbiavimas su partneriais ir valdžios institucijomis. Esame teisingame kelyje", - užtikrintai kalbėjo LGAA vadovas.

Kartu A. Macijauskas pasidžiaugė, kad asociacijos nariai palyginti lengvai randa bendrus susitarimus ir ginčų būna mažai. Matyt todėl, kad visi nariai yra profesionalūs žemdirbiai, kurie gyvena iš duonos auginimo.

Pradžia - prieš 20 metų

Asociaciją prieš 20 metų įsteigė trys žmonės: tuometinis Žemės ūkio rūmų specialistas augalininkystei Alvydas Grigaliūnas, Pakruojo rajono žemdirbių asociacijos pirmininkas ūkininkas Povilas Grigaliūnas ir Pakruojo rajono ūkininkas Algirdas Laurikietis. Visi trys steigėjai dalyvavo šventiniame minėjime.

(Iš kairės) Algirdas Laurikietis, Povilas Grigaliūnas, Aušrys Macijauskas, Alvydas Grigaliūnas ir Romas Majauskas

Alvydas Grigaliūnas prisipažino, kad ir pats jau buvo šiek tiek primiršęs, kad prie du dešimtmečius buvo vienas iš LGAA steigimo iniciatorių. „Labai smagu, kad ši organizacija plečiasi, auga. Aš, kaip agronomas, ypatingai tuo džiaugiuosi. Gera matyti salėje jaunų veidų - reiškia į grūdų augintojų gretas ateina jaunų žmonių, įvaldžiusių naujausias technologijas", - sakė A. Grigaliūnas. Povilas Grigaliūnas prisiminė, kad asociaciją subūrė tie, kurie tikėjo duonos augintojų ateitimi. „Labai džiaugiuosi, kad šitiek daug jaunų žmonių šiandien augina duoną", - pridūrė P. Grigaliūnas.

Algirdas Laurikietis prisiminė, kad asociaciją oficialiai pavyko įkurti tik iš trečio bandymo, tačiau trečiasis kartas nemelavo - organizacija sėkmingai veikia jau du dešimtmečius. Beje, Algirdas Laurikietis iki šiol yra vienas aktyviausių LGAA narių.

Renginyje pagerbtas ir vienas pirmųjų asociacijos narių, daug metų ėjęs ir LGAA pirmininko pareigas - Kauno rajono ūkininkas Romas Majauskas. Jis, savo ruožtu, geru žodžiu paminėjo daug darbų asociacijos labui nuveikusį pagalbininką Rimantą Lipską. „Tuos darbus, kuriuos dabar dirba mūsų direktorius Ignas Jankauskas, prieš kelerius metus dirbo Rimantas Lipskas. Pirmininkas yra tarsi vėliavnešys, nešiantis vėliavas, o kažkas turi visą juodą darbą daryti", - prabėgusius metus prisiminė R. Majauskas.

Visa administravimo našta gula ant LGAA direktoriaus Igno Jankausko pečių

Raseinių rajono ūkininkas Alfredas Bardauskas buvo apdovanotas už tai, kad kantriausiai atsakinėja į pačias įvairiausias apklausas ir pildo anketas, o pačiu aktyviausiu asociacijos nariu pripažintas Kupiškio r. ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius - jis nuolat drąsiai rėžia aštrias ir kartu šmaikščias kalbas, o taikliai pritaikytais anekdotais sugeba tiksliai atskleisti problemos esmę.

Diskusijos grindžiamos argumentais

Seimo Kaimo komiteto pirmininko pavaduotojas Kazys Starkevičius pabrėžė, kad LGAA daug prisidėjo prie visų žemdirbių laimėjimų. „Kad į sąnaudas jau bus galima įtraukti žemės pirkimo išlaidas, melioracijos ir kelių tvarkymo išlaidas, net ir kuklią vakarienę draugui pavaišinti. Už tai reikia dėkoti žemdirbiams, nes jūs priverčiate mus ir ministrą daryti konkrečius sprendimus. Jei būsime vieningi ir jausime palaikantį jūsų petį, tai ir derybų etapas, kuris dabar laukia mūsų, bus lengvesnis", - kalbėjo K. Starkevičius.

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas dėkojo LGAA už tai, kad diskusijose savo reikalavimus grūdų augintojai visada grindžia tvirtais argumentais

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas pažymėjo tai, kad su LGAA lengva diskutuoti, nes visi reikalavimai ir pasiūlymai grindžiami argumentais. Taip pat ministras prisipažino, kad važinėjant po pasaulį ir susitikinėjant su kitų šalių žemės ūkio ministrais, pasikeitė jo požiūris į grūdų sektorių. „Supratau, kad šio sektoriaus galimybės yra tikrai didžiulės. Juolab, kad dabar veriasi naujos rinkos grūdų eksportui: pradedamos diskusijos su Indonezija, Kinija, JAV. Lietuviškų grūdų pasauliui reikia", - sakė B. Markauskas. Kartu ministras pridūrė, kad reikia stengtis kuo daugiau grūdų sunaudoti mūsų šalies vidaus rinkoje.

„Dirbdama Briuselyje, labiausiai pasiilgdavau juodos duonos. Sėkmės jums visiems, auginkite tą skanią lietuvišką duoną! - linkėjo ŽŪM Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė

LGAA sveikino ŽŪM viceministras Saulius Savickis, ŽŪM Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė, NMA direktorius Erikas Bėrontas, Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos direktorė Dalia Ruščiauskienė, Lietuvos sėklininkystės asociacijos direktorius Julius Grašys, LAMMC ir ŽŪR atstovai, agroverslo įmonių vadovai ir kiti garbūs svečiai. LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis ir Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas linkėjo sėkmės ne tik LGAA, bet ir asmeniškai jos pirmininkui Aušriui Macijauskui, mat šventė kaip tik vyko jo gimtadienio išvakarėse.

LŪS pirmininkas Jonas Talmantas (centre) ir LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis pasveikino bendražygį Aušrį Macijauską ir su gimtadieniu

LGAA direktorius Ignas Jankauskas pristatė ką tik pagamintas asociacijos nario korteles. „Tikiuosi, kad ši kortelė įgaus vis didesnį svorį ir vertę. Kad vis žinos, jog turintys šią kortelę augina tikrai kokybiškus grūdus", - sakė I. Jankauskas, kortelę Nr. 1 įteikdamas Aušriui Macijauskui.

Šiuo metu asociacija jungia 118 grūdų augintojų. Žinoma, tai tik nedidelė dalis tų žemdirbių, kurie potencialiai galėtų įsijungti į LGAA veiklą, nes šalyje grūdus augina (taigi, ir LGAA pasiektais sprendimais naudojasi) dešimtys tūkstančių žemdirbių. Tikimasi, kad narių gretos plėsis ir asociacijos balsas bus dar labiau girdimas.

„Turime suprasti, kad visai ūkininkijai, deja, geriausi metai jau praeityje. Ateityje mūsų laukia iššūkiai, kuriuos turėsime įveikti", - atviromis akimis žvelgti į ateitį ir nebijoti sunkumų ragino LGAA pirmininkas A. Macijauskas.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai