Basf 22 07 19 + Dimedium 22 09 01 Dimedium 22 09 01 + Adama 22 09 05
Renginiai
Daržovių augintojų asociacijai vadovaus Šiaulių rajono ūkininkė

Kaunas. Lietuvos daržovių augintojų asociacija (LDAA) penktadienį pamžymėjo 20 metų veiklos sukaktį ir išsirinko naują Valdybą, o jos pirmininke tapo Šiaulių rajono ūkininkė Daiva Šateikienė. LDAA vertinama kaip viena konstruktyviausių dirbančių šakinių žemdirbių organizacijų šalyje.

„Nors mūsų asociacija nėra didelė, tačiau svari. Pagrindinis bruožas, kuo mes skiriamės iš kitų - mažiau politikuojame ir stengiamės dirbti konstruktyviai", - ataskaitiniame-rinkiminiame susirinkime kalbėjo dvi kadencijas jai vadovavęs Šakių rajono ūkininkas, kooperatyvo „Suvalkijos daržovės" vadovas Martynas Laukaitis.

Asociacija - platforma bendradarbiauti

Bioversija 22 08 31

Per pastaruosius dvejus metus LDAA nuveikė nemažai darbų, iš kurių vienas svarbiausių - apginta pozicija, kad 2014-2020 m. KPP įgyvendinimo laikotarpiu daržininkystės ūkių modernizavimui skiriama maksimali parama būtų 400 tūkst. eurų. vienam projektui.

Nuolat siekiama išplėsti augalų apsaugos produktų daržo augalams spektrą. Šioje srityje problemų kyla todėl, kad Lietuva patenka į Šiaurės šalių zoną, o, pavyzdžiui, Lenkija - Vidurio šalių zonai, todėl šioje šalyje augalų apsaugos produktų pasirinkimas kur kas didesnis.

„Tikėkimės, neprieisime tokios ribos, kai vienintelis leistinas herbicidas daržininkams bus „kauptazanas", ironizavo M. Laukaitis, mintyse turėdamas piktžolių ravėjimą kauptukais.

Kaip sekėsi dirbti per ataskaitinį laikotarpį pasakojo LDAA direktorė Zofija Cironkienė ir antrą kadenciją baigiantis valdybos pirmininkas Martynas Laukaitis

Daug kartų keltas klausimas dėl lengvatinio 5 proc. PVM tarifo daržovėms ir vaisiams, deja, taip ir liko siekiamybe. Rusijos embargas perorientavo daržininkus eksporto srautus nukreipti iš rytų į vakarus - anksčiau buvo svarbu dalyvauti tarptautinėse parodose Maskvoje, o dabar dėmesys sutelktas į Europą, jau treti metai iš eilės LDAA dalyvauja parodoje Berlyne „Fruit Logistica".

Kaip pažymėjo LDAA direktorė Zofija Cironkienė, šiemet minėtoje parodoje „Fruit Logistica" užmegzti konstruktyvūs kontaktai su daugiau kaip 30 interesantų, iš jų 17 buvo potencialūs produkcijos supirkėjai (septyni jų - iš Jungtinės Karalystės), juos labiausiai domino tausojančiai išauginta produkcija. „Pirkėjams daro įspūdį, kad Nacionalinės kokybės produkciją pas mus sertifikuoja tokia solidi sertifikavimo įmonė kaip „Ekoagros". Galiu pasakyti, kad šiuo metu net sunku būtų rasti tiek produkcijos, koks yra eksporto poreikis", - pastebėjo Z. Cironkienė.

Jubiliejų mininčiai LDAA Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko Andriejus Stančikas dovanojo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto kopiją ir palinkėjo sulaukti 100 metų sukakties

LDAA tinklalapis yra tas langas, kuris pateikia informaciją apie išauginamą produkciją, kas savaitę ten atnaujinama kainų informacija. „Asociacija jums duoda puikią platformą visiems bendradarbiauti. Tai puikios perspektyvos kooperacijai. O kaip tuo pasinaudojame - priklauso nuo jūsų pačių", - pabrėžė Z. Cironkienė.

LDAA direktorė Z. Cironkienė daržininkų pozicijas aktyviai gina ne tik šalies valdančiose institucijose, bet ir COAP/COGECA organizacijose, kur geriausiai sekasi bendradarbiauti ir derinti pozicijas su olandais, belgais ir vokiečiais.

Istorija prasidėjo prieš du dešimtmečius

20 metų veiklos sukaktis - puiki proga prisiminti asociacijos istoriją. Apie jos įkūrimą papasakojo LAMMC Agrocheminių tyrimų laboratorijos vadovas prof. Gediminas Staugaitis, kažkada buvęs vienu iš iniciatyvinės grupės narių.

„1997 m. spalio 6 d. Babtuose, Sodininkystės ir daržininkystės institute, susirinko 12 žmonių ir buvo nutarta steigti asociaciją. Ilgai siekta, kad pavadinime būtų leista naudoti Lietuvos vardą. Paaiškėjus, kad pakanka trijų steigėjų, jais liko ūkininkai Julius Lankauskas, Juozas Račkauskas ir Kęstutis Bružikas. 1998 m. vasario 12 d. gautas oficialus patvirtinimas, kad asociacija įregistruota. Ši data ir gali būti laikoma LDAA gimtadieniu", - prisiminimais dalijosi G. Staugaitis.

Zofija Cironkienė su ilgiausiai valdybos pirmininko pareigas ėjusiais ūkininkais Vidmantu Kvedaru ir Kęstučiu Bružiku

Naujai įsteigta daržininkų organizaciją išsikėlė pagrindinius tikslus: formuoti daržininkystės politiką, bendrauti su užsienio partneriais, diegti mokslo naujoves, ginti daržininkų interesus, kooperuotis sprendžiant gamybinius klausimus. Pirmasis asociacijos vadovas buvo dabar jau a. a. Julius Lankauskas.

Nuo 2000 m. į asociacijos veiklą aktyviai įsitraukė ir netrukus jos direktore buvo paskirta Zofija Cironkienė. Puikios Z. Cironkienės anglų kalbos žinios atvėrė kelius bendradarbiavimui už su užsienio partneriais, daržininkų ūkiuose buvo vykdomi bendri Lietuvos vyriausybės ir Olandijos projektai, padėję ūkiams modernizuoti techniką ir patobulinti auginimo technologijas.

Žemės ūkio ministerijos padėką Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis ir Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė įteikė ne vienam pažangiam daržininkui, tarp jų ir ūkininkei Valerijai Petvrovičienei su sūnumis Gyčiu ir Dariumi

„Tuomet kai kurios mūsų mintys atrodė labai jau optimistiškos, tačiau laikas parodė, kad realybė netgi pranoko lūkesčius. Pirmosios mūsų kelionės į užsienį suteikė progą pamatyti, kaip Europoje tvarkomi daržininkystės ūkiai. Supratome, kad jei norime su jais konkuruoti, turime tobulinti technologijas, kooperuotis ar bent jau dalytis patirtimi - augintojai pirmiausia turi mokytis vieni iš kitų", - sakė ilgametė LDAA direktorė Zofija Cironkienė.

Asociacijos direktorė Zofija Cironkienė už savo aktyvų ir rezultatyvų sulaukė gausybės sveikinimų, gėlių, padėkų, o viską vainikavo LDAA narių dovana - solidus čekis pasirinktai kelionei

Pirmosiose išvykose į užsienį su pavydu ir nuostaba žvalgęsi į europiečių ūkius, po metų kitų mūsų daržininkai pradėjo sparčiai modernizuotis ir daugelyje sričių pasivijo ir netgi pralenkė senosios Europos ūkius. Tobulėti padėjo nuolat organizuojamos lauko dienos, seminarai, mokymai.

Ūkininkai Dalia ir Edvardas Abukauskai (pora kairėje) bei Roma ir Antanas Baliutavičiai daržoves ne tik augina, bet ir perdirba bei patys jomis prekiauja ūkininkų turguose

Bendrų seminarų ūkiuose ir kelionių tradicijos tęsiamos iki šiol. Naujai išrinktos valdybos planuose - ne tik 2018 m. numatyti seminarai pažangiuose mūsų daržininkų ūkiuose (vienas iš jų - ekologiškas daržoves auginanti bendrovė „Luganta"), bet ir kelionės į JAV, Šiaurės Italijos ir Gruzijos ūkius, robotizacijos technologijų apžiūra Olandijoje, dalyvavimas parodose.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos nariai šventė 20 metų veiklos sukaktį ir aptarė ateities planus

Nauja valdyba išrinkta iš 19 kandidatų

LDAA šiuo metu yra 113 narių, bendras jų deklaruotas auginamų daržovių  plotas pernai buvo 3 914 ha. Stojamasis mokesti į LDAA yra 30 eurų, narystės mokestis - 12 eurų/ha kasmet. Maksimalus metinis nario mokestis yra 1 200 eurų, minimalus - 75 eurai.

Naujosios valdybos rinkimuose dalyvavo 19 asociacijos narių, iš jų į valdybą išrinkti 7, surinkę daugiausia balsų: Vidmantas Kvedaras (56 balsai), Martynas Laukaitis (50 balsų), Tomas Skaizgirys (48 balsai), Daiva Šateikienė (42 balsai), Algimantas Morkūnas (39 balsai), Saulius Dambrauskas (32 balsai) ir Edvardas Abukauskas (32 balsai).

Naujoji LDAA valdybos pirmininkė Daiva Šateikienė jau dvi kadencijas buvo aktyvi valdybos narė

Valdyba išsirinko savo pirmininką - pirmą kartą šis postas patikėtas moteriai, Šiaulių rajono ūkininkei Daivai Šateikienei. Daiva yra biomedicinos mokslų daktarė, penkių sūnų mama, su vyru Linu valdanti vieną stambiausių šalyje daržininkystės ūkių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar pavyksta sumažinti išlaidas energijai?
Visos apklausos