Cukrinių runkelių augintojai rinko patikimiausią kombainą
2015-11-11

Kauno r. Septintosios cukrinių runkelių nuėmimo kombainų varžytuvės surengtos Kauno rajono ūkininkų Staliūnų šeimos ūkio valdose. Jose varžėsi vokiečių ir olandų keturių skirtingų gamintojų kombainai: visi į varžytuves atvažiavo tiesiai iš laukų.

„Kombainai atkeliavo iš laukų, kur jau nuo rugsėjo pradžios kasa runkelius. Norime, kad žemdirbiai patys įsitikintų technikos patikimumu. Derliaus dorojimas priklauso ne tik nuo kombaino galimybių bei paruošimo, bet ir nuo runkelių, žemės bei kombainininko gebėjimų. Čia visiems kombainams suteikiamos vienodos galimybės, tad galime pamatyti, kuris runkelius kasa švariau ir tiksliau", - sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Varžytuvėse dalyvavo vokiškieji „Grimme", „Ropa", „Holmer" ir olandiškas „Vervaet" kombainai.

Linas agro mob 21 04 01

Varžytuvėse netrūko naujovių

Šįmet varžytuvėse netrūko naujovių. Renginio dalyviai atvykę jau pamatė kombainų darbo rezultatus, o vertintojai buvo išrinkę patikimiausią runkelių kasimo kombainą. Be to, net 15 įvairių kompanijų demonstravo žemės ūkio dirbimo techniką.

„Iki šiol žemdirbiai galėdavo stebėti kasimą ir operatyviai atliktą kombainų darbo vertinimą, šįkart nutarėme pakeisti formatą - tame pačiame lauke visi kombainai iš anksto nukasė paskirtus plotus ir vertintojai įvertino rezultatą. Runkelių augintojams liko tik patiems įvertinti techniką ir nukastus runkelius",- pasakojo S. Mozeris.

Suskaičiavus rezultatus pagal iškasimą iš dirvos, kerpės ir lapų nupjovimą bei švarumą paaiškėjo, kad nugalėtojo laurai atiteko „Grimme" kombainui. Jis patikimiausiu išrinktas antri metai iš eilės.

Nugalėtojų taurę A. Šleževičius (kairėje) ir S. Mozeris įteikė kombaino „Grimme" atstovams

Derlius nedžiugina

Kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai" valdybos pirmininkas Algis Šleževičius sakė, jog šįmet gamta nepagailėjo išbandymų žemdirbiams: „Pastaruosius kelerius metus vis auginome gausius runkelių derlius. Kasmet džiaugėmės naujais rekordais, o šįmet tenka grįžti į laikus, kai itin džiaugtis nebuvo kuo. Daugelis ūkininkų kasa maždaug po 55 tonas runkelių iš hektaro, o pernai jų buvo apie 80 tonų. Runkelių augimui pakenkė ir sausra, ir buvusios rudeninės šalnos."

Ūkininkai D. Venckus (kairėje) ir A. Šmigelskis geru runkelių derliumi šįmet pasigirti negali

Tiek ūkininkas Paulius Pikšrys, tiek Arvydas Šmigelskis, tiek Dainius Venckus sakė, kad šįmet ne tik kuklesnį derlių kasa, bet ir augino mažiau runkelių. „Toks buvo sutarimas su perdirbėjais, kad šįmet kiek mažiau auginame runkelių, nes cukrus buvo perpildęs rinką. Dabar galvojame, ar pavyks įvykdyti kvotas", - svarstė P. Pikšrys.

Gamybos sezonas - rekordiškai trumpas

Rugsėjo 21-ąją sezoną pradėjusio Kėdainių cukraus fabriko vadovai jokių rekordų nesitikėjo, tačiau gamybai įsibėgėjant apie vieną rekordą kalbama vis dažniau. „Panašu, kad šįmet turėsime rekordiškai trumpą runkelių perdirbimo laiką. Pradėjome gamybą vėliau negu ankstesniais metais ir baigsime anksčiau - tikimės apie gruodžio vidurį perdirbti paskutinius runkelius", - sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius.

Runkelių šįmet viename hektare užaugo apie 55 tonos

„Situacija cukraus rinkoje nėra pati geriausia. Žinome apie cukraus perteklių, sumažėjusias kainas. O šie metai Lietuvos ūkininkams buvo gana sudėtingi. Šįmet fabrikas dirba labai gerai - per parą vidutiniškai perdirbame apie 7 000 tonų runkelių, kai pernai tas skaičius buvo tūkstančiu mažesnis. Šiai dienai jau esame pagaminę apie 50 tūkstančio tonų baltojo cukraus. Mūsų kvota yra 64 tūkstančiai tonų. Įsipareigojimus tikrai įvykdysime, tik perteklinio cukraus šį sezoną bus pagaminta mažiau", - sakė S. Mozeris.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių rūšių augalų plotus ūkyje šį pavasarį ketinate gerokai padidinti?
Orai