Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Renginiai
Augalų šaknys atskleidžia teigiamą mikrobiologinių produktų poveikį

Kauno r. Bakterijų ir grybelių pagalbos dirvai ir augalams reikia tam tikru metu, o rudenį jau galima patikrinti, koks tokių panaudotų produktų poveikis.

Keletą bakterinių ir grybinių preparatų sukūrusios įmonės „Bioversio“ specialistai spalį ir lapkritį lankosi įvairiose šalies vietose įsikūrusių ūkių laukuose – šis metas tinkamas apžiūrėti žieminių augalų pasėlius ir įvertinti, kaip produktai veikia. Kasmet visoje šalyje įmonė „Bioversio“ įrengia apie 20 demonstracinių laukų.

Į demonstracinių laukų apžiūras įmonė kviečia ir mikrobiologiniais produktais besidominčius ūkininkus. Vienas tokių susitikimų įvyko Kauno r. ūkininko Gražvydo Koženiausko laukuose, kur auginami žieminiai kviečiai RGT Reform.

Bioversija 2024 04 15 m7

Priešsėlis buvo žieminiai rapsai, kuriuos nukūlus po mėnesio laukas nupurkštas mikroskopinių grybų produktu Biomas Organic. Jis skirtas augalų liekanų skaidymui efektyvinti, humusui didinti, ant augalinių liekanų esantiems patogenams slopinti. Kaip pastebėjo įmonės „Bioversio“ regiono atstovė Silvija Berankytė, šie mikroskopiniai grybeliai pasižymi 1,5 karto greitesniu augimu nei patogeniniai grybai.

Rugsėjo 14–16 d. lauke, kuris prieš tai negiliai nuskustas, pasėti žieminiai kviečiai. Jiems buvus 2–3 lapelių tarpsnyje (rugsėjo 30 d.), dalis lauko nupurkšta dviejų rūšių bakteriniais preparatais, kurie skirti augalų mitybai gerinti ir juos profilaktiškai saugoti nuo ligas sukeliančių patogenų.

Biomas Grow produktas padeda augalams iš dirvožemio geriau pasisavinti fosforą ir kalį, o iš aplinkos – azotą. Biomas Protect veikia prieš grybinius patogenus.

„Jie rudenį naudoti neatsitiktinai. Kol augalai jauni, jie labiausiai pažeidžiami patogenų. Todėl turime saugoti javų daigus kuo anksčiau, kad rudenį ir žiemą ligų sukėlėjai jų nepaveiktų“, – sakė S. Berankytė. 

Siekiant palyginti, kitoje lauko dalyje minėti produktai nenaudoti. Visame lauke mineralinės trąšos taip pat nenaudotos.

Praėjus kelioms savaitėms, kai augalai paauga, juos iškasus jau galima matyti, ar mikroskopinių grybų ir bakteriniai produktai veikia. Įmonės „Bioversio“ Gamybos ir technologijų vadovas Arnoldas Jurys iškasė augalų ir iš apdorotos, ir iš kontrolinės lauko dalies, kad galėtų palyginti. Toje kviečių lauko dalyje, kurioje panaudoti produktai Biomas Organic, Biomas Grow ir Biomas Protect, augalų šaknynas buvo vešlesnis, šaknys labiau išsišakojusios.

„Praėjus 23 savaitėms po javų sudygimo, jau galima matyti, kaip skiriasi daigų šaknynas, kai ant dirvos panaudoti biologiniai produktai“, sakė įmonės „Bioversio“ Gamybos ir technologijų vadovas Arnoldas Jurys

Dar labiau skirtumai išryškėjo kelis daigus sudėjus į krūvelę. Tuomet akivaizdu, kad biologiniais produktais nupurkštame lauke kviečiams išsivystė geresnis šaknynas. O būtent šaknys ir lemia augalų vystymąsi.

„Javų šaknys nebūtinai turi būti ilgesnės, bet panaudojus Biomas produktus didėja jų masė ir plaukuotumas. Dėl to augalai gali geriau pasisavinti maisto medžiagas ir pasiruošti žiemojimui“, – pastebėjo A. Jurys.

Biologinių produktų poveikis kviečiams rudenį: kairėje – kontrolinis variantas, dešinėje – panaudojus Biomas Organic, Biomas Grow ir Biomas Protect

Sukuria apsauginę terpę

Mikrobiologinių produktų poveikį įmonės „Bioversio“ specialistai tiria ir laboratorijoje: atliekami bandymai lėkštelėse daiginant kviečių sėklas, vienas jų būna beicuotos cheminiais beicais, kitos apdorotos Biomas Protect, o kitos neapdorotos niekuo. Užkrėtus augalų ligas sukeliančiais patogenais, po kelių dienų jie ima auginti grybieną. Tuomet matyti, kad cheminiai beicai nuo ligų sukėlėjų saugo sėklą, o mikrobiologiniai produktai – ir erdvę aplink ją. Tad augalo daigai nepažeidžiami. Kaip pabrėžė S. Berankytė, cheminiai beicai saugo sėklas, kad į jas neprasiskverbtų ligų sukėlėjai, tačiau apsaugos zonos aplink sėklas nesukuria, tą padaro Biomas mikrobiologiniai produktai.

Ūkininkams kyla klausimų, kodėl Biomas Protect naudojamas rudenį, jeigu žalingiausios javų ligos pasireiškia pavasarį ir vasarą.

„Jeigu rudenį ant kviečių lapų nematome ligų požymių, nereiškia, kad jų nėra. Dirvoje yra įvairių ligų sukėlėjų, kurie patenka į augalus per šaknis. Mūsų akys – ne mikroskopai, todėl ant augalų ar dirvoje rudenį ligų pradų negalime įžiūrėti, bet jų ten tikrai būna“, – paaiškino S. Berankytė.

Bakterijų sporų suspensijoje Biomas Protect yra net 3 skirtingų rūšių bakterijų, kurios saugo nuo plataus spektro grybinių patogenų (Fusarium, Botrytis, Verticilium, Bipolaris), sukeliančių įvairių ligų, pavyzdžiui, fuzariozę, įvairių puvinių, pavasarinį pelėsį ir pan. Šis produktas saugo augalų šaknis nuo patogenų.

Aišku, nereikia tikėtis, kad panaudojus mikrobiologinius produktus dirvoje ligų sukėlėjų neliks. Jų bus, tačiau, kaip patikino „Bioversio“specialistai, mažiau, o peržiemoję augalai pavasarį pasitiks stipresni.

Įmonės „Bioversio“ pardavimų ir marketingo vadovas Arnas Grigaliūnas (dešinėje) ūkininkams rodo nuotraukas, kuriose matyti laboratorinių tyrimų rezultatai: mikrobiologiniai produktai aplink sėklas sukuria apsauginę terpę nuo ligų sukėlėjų 

Ūkininkai domėjosi, kokia temperatūra turi būti rudenį, kad biologiniai preparatai veiktų. Pasak „Bioversio“ specialistų, bakterijos aktyvios, kai dirvožemio temperatūra yra ne mažesnė kaip 4 °C, oro temperatūra joms įtakos neturi.

Pavasarį minėtą kviečių lauką planuojama dar kartą nupurkšti su Biomas Grow. Kaip aiškino A. Jurys, dirvožemyje natūraliai yra įvairių mikroorganizmų, tačiau reikia tikslinių, kurie aktyviau už kitus atliktų savo darbą ir teiktų augintojams naudos.

„Visus mikroorganizmus, kurių yra mūsų produktuose, išskyrėme iš Lietuvos dirvožemio. Atrinkome tinkamiausius, kurie atliktų mums reikalingas funkcijas“, – sakė A. Jurys. Esminis produktų naudojimo tikslas – laukuose auginant žemės ūkio augalus reguliuoti mikrobiologinį foną taip, kad jis atitiktų ūkininko poreikius.

Visa „Bioversio“ biologinių produktų panaudojimo technologija įprastai apima 3 purškimus, naudojant 4 produktus. Šios technologijos kaina žieminiams pasėliams – 56 Eur/ha be PVM.  

Vertina humuso, augalų derlingumo pokyčius

Daigų apžiūra rudenį – tai tik vienas iš vizualių būdų, siekiant pamatyti biologinių produktų poveikį augalams. Įmonės „Bioversio“ specialistai kasmet įrengia daug demonstracinių laukų, siekdami parodyti produktų efektyvumą. Kaip ir kasmet nuo 2017 m., šiemet rudenį ūkininkų laukuose įrengti bandymai bus stebimi iki pat derliaus nuėmimo. Tuomet bus įvertintas gautas derlingumas kontroliniuose variantuose ir variantuose su Biomas mikrobiologiniais produktais, palyginami gauti rezultatai.

Vegetacijos laikotarpiu pasėliai irgi stebimi, taikomi skirtingi tręšimo sprendimai, siekiant įvertinti, kiek biologiniai produktai pagerina augalų mitybą ir sumažina mineralinių trąšų poreikį.

„Pavasarį ir vasarą, stebėdami pasėlius, dar pasirinksime, į kokią pusę kreipti tręšimą. Ko gero, mažinsime trąšų kiekį. Mūsų produktai kompensuoja trąšų mažinimą 23 proc., tad derlius nesumažėja“, – apie įvairius sprendimus, kaip geriau suderinti mikrobiologinių produktų naudą ir taupyti trąšas, pasakojo S. Berankytė. 

„Bioversio“ gamybos ir technologijų vadovas Arnoldas Jurys ir regiono atstovė Silvija Berankytė ūkininkams pasakoja, kaip veikia biologiniai produktai ir kuo jie naudingi

Kaip paaiškino A. Jurys, vienos specifinės Biomas Grow bakterijos fiksuoja azotą iš atmosferos, o kitos tirpdo kalcio, geležies ir aliuminio „užblokuotus“ fosfatus ir taip atpalaiduoja augalams nepasiekiamus fosforą ir kalį. Procesas vyksta bakterijoms bendradarbiaujant su augalų šaknimis: jeigu jos mikroorganizmams duos daugiau cukrų, bakterijos išskirs daugiau fosforo ir kalio. 

Nuo 2016 m. įmonė „Bioversio“ su savo sukurtais produktais atliko daugiau kaip 340 tiksliųjų ir gamybinių bandymų, kurie parodė, kad dirvožemio bakterijos Biomas Grow kompensuoja iki 23 proc. trąšų sumažinimo arba suteikia 7–9 proc. derliaus priedo nemažinant trąšų. Bandymai atliekami ne tik kviečių ar rapsų, bet ir kituose (miežių, žirnių, pupų) pasėliuose.

Šiuos skaičius taip pat pagrindžia kasmet įmonės atliekami dirvožemių, kuriuose naudojami mikrobiologiniai produktai, agrocheminiai tyrimai, rodantys maisto medžiagų ir humuso kiekių didėjimą.

Pasak A. Jurio, per ketverius metus bandymo dirvožemyje humuso padaugėjo 0,29 proc. punkto. Tai gana didelis augimas, nes humusas taip greitai nesusidaro, be to, laukuose būna augalų, kurie kasmet taip pat sunaudoja dalį anglies.

„Mūsų ilgamečiai bandymai rodo, kad žieminių kviečių pasėliuose derliaus priedo vidurkis siekia apie 0,5 t/ha, rapsų – 200–220 kg/ha, o šiemet buvo 280 kg/ha. Galima nesunkiai suskaičiuoti, kokia grūdų ar rapsų priedo vertė“, – sakė A. Jurys. Be to, dar reikėtų įvertinti, kad panaudojus mikrobiologinius produktus, pavasarį galima netaikyti pirmojo kviečių purškimo fungicidu. Dėl to irgi sutaupoma.

Įdomu tai, kad įmonės „Bioversio“ specialistai baigia kurti dar vieną produktą – biologinį fungicidą, kuris jau išbandomas tiksliuosiuose bandymuose mokslo įstaigose, o kitą sezoną bus atlikta ir daugiau gamybinių bandymų ūkiuose su skirtingų rūšių augalais.

Parengta: bendradarbiaujant su UAB „Bioversija“
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos