Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Artėjant pavasariui – agronominės įžvalgos ir nauji sprendimai

Babtai, Kauno r. Neįprastai šilta žiema pareikalaus kitokio agronominio požiūrio ir technologijų peržiūrėjimo prasidėjus vegetacijai. Kadangi įšalo nėra, drėgmės balansas pavasarį gali būti geresnis negu ankstesniais metais.

Persistengti su startiniu tręšimu azotu neverta – žieminiai kviečiai jau dabar puikiai išsikrūmiję, tad nereikėtų lauko paversti tankiu šepečiu. Tokios ir daugybė kitų agronominių įžvalgų, inovatyvūs sprendimai augalų apsaugoje ir mityboje, augalų veislių pasirinkimas, grūdų rinkos prognozės, nauja žemės ūkio technika – visa tai buvo pristatyta „Agrokoncerno“ įmonių grupėje organizuotoje konferencijoje „Patirtys. Priemonės. Tikslai. 2020“. Suplanuotas visas konferencijų ciklas, kuris tęsis iki kovo 5 d. ir žemdirbių patogumui vyks skirtinguose šalies regionuose.

Į pirmąją konferenciją „Agrokoncerno“ būstinėje Babtuose antradienį buvo pakviesti Kauno, Kėdainių ir Raseinių rajonų žemdirbiai. „Jūsų ir mūsų darbas susijęs, kaip krepšinio komandoje: reikia gerų trenerių ir žaidėjų, tinkamų sąlygų ir finansavimo, ir kad nė vienas nepabėgtų iš mūšio lauko. Visi esame atsakingi už savo veiksmus“, – renginį pradėjo „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys.

Bioversija m7 2024 03 12

„Mūsų darbo sėkmė paremta pasitikėjimu“, – pradėdamas renginį sakė „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys

Jis pabrėžė, kad dabar tinkamas metas pirkti trąšas, nes fosforo kaina yra pati žemiausia per pastaruosius 10 metų. „Kadangi visos grafikų kreivės turi tendenciją kartotis, tikėtina, kad kaina netrukus kils aukštyn. Beje, mūsų sandėliuose yra per 20 tūkst. tonų jau nupirktų trąšų – žemdirbiai kviečiami jas atsiimti, nes gali tekti mokėti už sandėliavimą“, – paragino E. Šakys ir priminė, kad šių metų pavasaris – puikus laikas pagalvoti apie sėklos atnaujinimą, nes 2020-ieji yra paskutiniai metai, kada susietosiomis išmokomis remiama sertifikuota sėkla.

Žemdirbiai raginami aktyviau naudotis augalininkystės ūkių procesų valdymo programa Agrosmart, kuri šiemet dar labiau patobulinta, panaudojant iš palydovų gaunamus duomenis – pagal juos suformuojami pasėlių žemėlapiai NDVI ir LAI, pagal kuriuos lengva matyti augalų būklę, įvertinti žalios masės kiekį ir t. t. Per dvi savaites palydovas bent jau tris kartus praskrenda virš kiekvieno lauko ir atnaujina duomenis – taigi, visada turima šviežia informacija.

Vasario 18 – kovo 5 dienomis „Agrokoncerno“ įmonių grupė organizuoja tradicinį konferencijų ciklą „Patirtys. Priemonės. Tikslai. 2020“, pirmoji konferencija vyko įmonės būstinėje Babtuose

Purškimai pagal situaciją konkrečiame lauke

Augalų apsaugos produktų vadovas Arnas Radzevičius patarė, kokius fungicidus rinktis ir kaip juos naudoti, kad pavyktų ir pernelyg neišlaidauti, ir garantuotai apsaugoti pasėlius. Kaip vieną geriausių pasirinkimų jis akcentavo daugeliui žemdirbių jau girdėtą šių metų naujieną – veikliąją medžiagą Revysol ir Lietuvoje registruotus šią veikliąją medžiagą savo sudėtyje turinčius fungicidus Revytrex ir Revystar XL.

Žalingiausios javų ligos yra miltligė, pašaknio ligos, septoriozė, rūdys ir fuzariozė, tad A. Radzevičius išsamiai išanalizavo, kurios grupės veikliosios medžiagos yra veiksmingiausios nuo tų ligų. Akivaizdu, kad po šiemetinės šiltos žiemos, žieminių javų pasėliuose gali būti daug miltligės ir pašaknio ligų.

„Jei norite atpiginti purškimus, reikia gyventi lauke“, – nuolatinio pasėlių stebėjimo svarbą priminė Augalų apsaugos produktų vadovas Arnas Radzevičius

„Agrokoncerno“ agronomai yra sudarę labai tikslias technologijas, kokiais produktais ir kuriais augalų augimo tarpsniai reikėtų purkšti pasėlius skirtingais auginimo variantais. Tarkime, kai žieminių kviečių pasėliai neatsėliuoti, miltligė neišplitusi, o po pirmo purškimo vyrauja sausos oro sąlygos, siūloma BBCH 32 tarpsniu purkšti Revystar XL Pack (0,5+0,5), o BBCH 61 – Juventus Pack (0,5+0,5).

Kai pasėliai atsėliuoti, taikytas minimalus žemės dirbimas, gausu šiaudų ir žinoma, kad pirmą purškimą pavyks atlikti laiku, prieš pat 32 BBCH (kai dauguma augalų dar yra 31 BBCH) reikėtų purkšti Priaxor Power Pack (0,5+0,5), BBCH 39 tarpsniu naudoti Revystar XL Pack (0,5+0,5), o BBCH 61 – Orius (1,0 l).

Optimalios tręšimo technologijos

„Agrokoncerno“ trąšų produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius suskaičiavo, kad „Agrokoncernas“ jau 12 metų optimizuoja Agroplius tręšimo technologijas. Žemdirbiams siūloma drąsiau naudoti Agroplius Bioactive – tai preparatas, skatinantis mikroorganizmų aktyvumą dirvožemyje (pernai jo išplatinta daugiau kaip 5 000 l). Šio preparato nauda gal nepasimatys tais pačiais metais, bet po kelerių naudojimo metų tikrai bus teigiami rezultatai.

Pernai atliekant bandymus nustatyta, kad žieminius rapsus rudenį nupurškus Agrotop Boru ir Agroplius Rapsams, gautas nuo 10 iki 21 proc. derliaus priedas (jei lauke optimalios sąlygos užtenka vieno purškimo 3-4 arba 3-6 lapelių tarpsniu).

Kaip parodė tyrimai, rapsams būtinai reikia sieros ir magnio – kokia forma jos bus atiduotos, paliekama spręsti žemdirbiams. Visada būtina skaičiuoti, kiek išleisime ir kiek uždirbsime. Pastebėta, kad skysto pavidalo trąšos gali veikti iki 10 kartų efektyviau negu kristalinės formos.

„Skysto pavidalo trąšos gali veikti iki 10 kartų efektyviau negu kristalinės formos“, – sakė „Agrokoncerno“ trąšų produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius

Dar vienas įdomus eksperimentas: žieminiai kviečiai Janne buvo tręšti 4 skirtingais variantais: amonio salietra, amonio salietra su fosforu, karbamidu ir amonio sulfatu. Visi tręšimo variantai davė per 1 t/ha derliaus priedą, tačiau grūdų kokybė buvo skirtinga: pavyzdžiui, tręšiant karbamidu gauti tik 11 proc. baltymingumo III klasės grūdai. Taigi, karbamidą rekomenduojama pasilikti vasarojui.

Apie kenkėjus, veisles ir būsimo derliaus pardavimą

Inovacijų ir tyrimų centro vadovė dr. Eglė Petraitienė skaitė išsamų pranešimą apie rapsų kenkėjus ir kaip nuo jų apsaugoti pasėlius. Pernai visus išgąsdino kopūstinių kandžių antplūdis – jos išplito tada, kai rapsai pradėjo bręsti ir pridarė daug žalos.

Lietuvos sąlygomis rapsams kenkia 16 svarbiausių kenkėjų. Dygimo tarpsniu žalingiausios yra kryžmažiedinės ir rapsinės spragės, daug nuostolių padaro kopūstiniai šakniniai paslėptastraubliai, rapsiniai žiedinukai (tiesa, pernai jie gausiai neplito), ankštariniai gumbauodžiai, ankštariniai paslėptastraubliai.

„Naikinkite vabalus, nes lervų stadijoje jau niekas nepadės“, – atkreipė dėmesį Inovacijų ir tyrimų centro vadovė dr. Eglė Petraitienė

Žemdirbiai neretai skundžiasi suprastėjusiu insekticidų veiksmingumu – akivaizdu, kad žaladariai įgyja atsparumą daug metų naudojamoms veikliosioms medžiagoms. Gera naujiena – šiemet gruodžio mėn. Lietuvoje registruotas naujas insekticidas Nexide CS su mūsų šalyje dar nenaudota veikliąja medžiaga gama cihalotrinu.

„Agrokoncerno“ sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis, kalbėdamas apie veisles, išskyrė žieminius kviečius Euforia, kuri Lenkijoje jau yra viena populiariausių veislių. Didelis derlingumas, aukšti kokybiniai parametrai (A/E klasė) puikus žiemojimas, labai geras atsparumas ligoms daro šią veislę patrauklią augintojams. Be to, pastebėta, kad Euforia yra atspari sausrai, toleruoja ankstyvą ir vėlyvą sėją.

„Žieminių kviečių veislė Euforia yra skirta geresnėms žemėms ir intensyvesnėms technologijoms. Nederlingose žemėse siūlome auginti žieminius kviečius Wilejka“, – sakė „Agrokoncerno“ sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis

„Agrokoncerno grūdų“ supirkimo vadovas Tomas Urbonas pabrėžė, kad parduodant grūdus yra du keliai – kainos ir kokybės. Pigiai parduoti niekas nenori, todėl būtina siekti kokybės. Ir būtent tokios, kokios nori pirkėjai.

Kadangi Lietuva eksportuoja 2/3 užauginamų grūdų, nori nenori tenka derintis prie užsienio pirkėjų pageidavimų. Tarkime, Alžyro rinkai reikia kviečių su 11,5 proc. baltymų, o Kinijos – su 15 proc. baltymų. Labai žiūrima ir glitimo kokybės, todėl svarbu atsirinkti veisles su geromis kepimo savybėmis. Svarbu ne tik užauginti atitinkamos kokybės grūdus, bet ir juos tinkamai išdžiovinti (neperkaitinti!) bei laikyti. Dar vienas palyginti naujas reikalavimas – nemaišyti skirtingos klasės grūdų ir žieminių bei vasarinių kviečių.

Grūdų kaina – visada aktualu žemdirbiams. Kokia bus 2020-ųjų derliaus grūdų kaina, dabar dar anksti pasakyti, nes ją kilstelėti galinčių faktorių yra panašiai tiek pat, kiek ir galinčių sumažinti. Čia žaidžia daugybė kriterijų – nuo situacijos Rusijoje ir koronaviruso plitimo.

„Stebėkime rinkas ir rūpinkimės grūdų kokybe. Nesivadovaukime bandos veiksniu: visi dabar parduoda, tai ir aš parduosiu“, – sako „Agrokoncerno grūdų“ supirkimo vadovas Tomas Urbonas ir pataria išankstinius sandorius fiksuoti dalimis

Technikos gamoje – jau žinomi ženklai ir naujienos

Bendrovės „Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas pasidalijo naujiena – nuo sausio 1 d. bendrovės partnerių gretas papildė Lietuvos gamintojas „Dinapolis“. „Didžiuojamės turėdami lietuvišką produktą. Mūsų bendravimo pradžia buvo 2013 m., kai ieškojome tiekėjo priekaboms. Pratestavę keletą gamintojų, pasirinkome „Dinapolį“ ir tuo džiaugiamės. Mūsų grupės įmonėse šiuo metu dirba apie 40 šio gamintojo priekabų“, – kalbėjo „Agrokoncerno technika“ direktorius.

„Lengva pristatyti produktus, kuriuos patys naudojame grupės įmonėse“, – užtikrinai kalbėjo bendrovės „Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas

„Dinapolis“ gamina ne tik žemės ūkio priekabas ir puspriekabes, bet ir sunkiųjų krovinių priekabas, technikos pervežimo tralus, germinatorius, tankinimo volus, galvijų fiksavimo gardus, kaušus, siloso atkandėjus ir kt.

Žemdirbiams taip pat buvo priminti jau ne vienus metus „Agrokoncerno technikos“ atstovaujami ženklai: visa gama Farmgem purkštuvų, kanadietiški ratiniai ir vikšriniai traktoriai Versatile (nuo 380 iki 610 AG) ir Rostselmash derliaus nuėmimo technika. Kaip pabrėžė M. Lapatkinas, Versatile traktoriai stebina ne tik savo trauka ir galia (demo turai parodė, kad arkliai tikri!), bet ir patvarumu – net ir po 8 000 motovalandų išdirbę traktoriai yra neturėję gedimų (tik dylančių dalių keitimas).

„Agrokoncerno technika“ žemdirbiams siūlo įsigyti kokybiškų lietuviškos gamybos žemės ūkio priekabų ir puspriekabių

„Noriu sugriauti mitus, kuriamus apie Rostselmash kombainus – esą jų žema išliekamoji vertė. Ne. Vidutiniškai 9 metus išdirbę Vector kombainai buvo atpirkti už 44 proc. išliekamąją vertę – tai tikrai labai gražūs skaičiai. Be to, šių kombainų remonto kaštai yra 5 kartus mažesni negu vakarietiškų analogų“, – patikino M. Lapatkinas ir pridūrė, kad pats būdamas inžinierius gerai žino, kad visa technika genda, klausimas tik – kaip brangiai kainuoja ją sutaisyti. „Agrokoncerno technika“ sandėliuose turi visas reikalingas detales, tad gedimai šalinami operatyviai.

Pernai „Agrokoncerno“ įmonių grupė pasiekė 397 mln. Eur apyvartą, 32 grupei priklausančiose įmonėse dirba 1 500 darbuotojų.

Parengta bendradarbiaujant su UAB „Agrokoncernas“

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos