Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Pasaulyje
Ženklinimo etiketė - protekcionistinis ginklas valstybės rankose

Vašingtonas. JAV įstatymų leidėjai priėmė naują žemės ūkio teisės aktą, įteisinantį įpareigojimą ženklinti gyvulininkystės produkcijos kilmės šalį. Tokiam žingsniui labiausiai prieštaravo Kanados gyvulininkystės sektorius, tačiau jos politikams ir lobistams nepavyko užbėgti už akių prieštaringai vertinamo įstatymo priėmimui.

JAV mėsos produktų ženklinimo taisyklės (COOL) priimtos dar 2008 metais. Šiuo metu jos įpareigoja mėsos perdirbimo įmones papildomai ženklinti produkciją, nurodant, iš kokios šalies gyvūnas yra kilęs, kokioje šalyje augęs ir iš kurios šalies buvo nugabentas į skerdyklą. Papildomas ženklinimas didina mėsos perdirbėjų, naudojančių įvežtinę mėsą, išlaidas.

Kanados galvijų augintojų asociacijos narys Džonas Mesvolas teigia, kad augintojai palaiko savanorišką kilmės šalies ženklinimą, tačiau, amerikiečiai su savo ženklinimo sistema, jo manymu, „nuėjo pernelyg toli".

Dž. Mesvolas kelia klausimą, ko siekia šalis, įteisindama naują ženklinimo sistemą: suteikti vartotojams daugiau informacijos ar diskriminuoti kitų šalių produkciją?

COOL reikalavimas ženklinti produkciją trimis naujomis etiketėmis, kurios užtikrintų produkcijos atsekamumą, reiškia, kad JAV mėsos perdirbimo įmonės privalo atskirai ženklinti visus produktus, gaminamus iš Kanadoje užaugintų galvijų, o tai didina gamybos sąnaudas.

Dž. Mesvolas žiniasklaidai pasakojo, kad dalis JAV mėsos perdirbėjų dėl ženklinimo naujovių pertvarkė gamybą taip, kad iš Kanados atvežtus galvijus skerdžia vieną dieną per savaitę vienoje skerdykloje. Tokiu būdu Kanados tiekėjai yra priversti konkuruoti vieni su kitais, kad patektų į skerdyklą, kurioje jų galvijai skerdžiami.

Bioversija 2024 04 15 m7

Kanadietiška galvijiena sudaro tik apie 10 procentų Jungtinėse Valstijose perdirbamos  mėsos, todėl amerikiečių mėsos perdirbėjai menkai suinteresuoti didinti pirkimus iš Kanados, tuo labiau, kad šios mėsos naudojimas didina sąnaudas. Pasak Dž. Mesvolo, ši protekcionistinė politika ateityje gali sukelti sunkių padarinių Kanados gyvulininkystės sektoriuje.

Jo žodžiais, JAV mažmenininkai nesuinteresuoti papildomai skirstyti gaminių pagal kilmės šalis, jiems paprasčiau turėti reikalų su produkcija, paženklinta viena etikete - „Made in USA".

Kanados federalinis žemės ūkio ministras Džeris Ricas (Gerry Ritz) pažymėjo neigiamą šios politikos įtaką dvišalei prekybai su JAV, teigdamas, kad naujos COOL ženklinimo taisyklės atneš Kanados gyvulininkystės sektoriui 1 milijardą dolerių nuostolių per metus.

Kanada ir Meksika toliau ginčija COOL ženklinimo teisėtumą, į ginčą įtraukta ir Pasaulio prekybos organizacija. Šio tarptautinio ginčo baigtis turėtų paaiškėti vasarą.

Kanada pareiškė, kad ketina imtis atsakomųjų priemonių, papildomai apmokestindama JAV produktus.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos