Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Pasaulyje
Zebrų juostos gali apsaugoti karves nuo įkandimų

Tokijas. Eksperimentas su karvių bandomis Japonijos centrinėje dalyje padėjo rasti radikalų, gamtos įkvėptą sprendimą, kaip apsisaugoti nuo kenkėjų, varginančių žemės ūkio gyvulius.

Įdomus zebrų kailis traukia ne tik vaikus, mokslininkai jau seniai domisi ir yra sukūrę nemažai teorijų, kaip ir kodėl kelių arklinių šeimos rūšių kailyje susiformavo juodos ir baltos zigzaginės juostelės. Galiausiai prieita vienos nuomonės: kailio zigzagų modelis – evoliucinis atsakas į vabzdžių, ypač mirtinų ligų nešiotojų, įkandimus. Įrodyta, kad vabzdžiai sunkiau tupia ant dryžuotų nei ant vienspalvių paviršių.

Aichi žemės ūkio tyrimų centro, esančio už Nagojos miesto, mokslininkai iškėlė klausimą: jei toks dryžuotas kailis saugo laukinius Afrikos zebrus, kodėl tai negalėtų apsaugoti Japonijos ganyklose esančių karvių. Centro darbuotojai kartu su Kioto universiteto Žemės ūkio mokyklos kolegomis nusprendė atlikti bandymą su japonų juodųjų galvijų bandomis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Viena karvių grupė kiekvieną rytą buvo nupurškiama vandens pagrindo dažais, kad susidarytų maždaug dviejų colių pločio baltos juostelės. Antroji grupė nudažyta juodomis juostelėmis, o trečioji – kontrolinė grupė – iš viso buvo nedažyta.

Vėliau tyrėjai 30 minučių fotografuodami gyvūnus ir gaudydami klijų gaudyklėmis vabzdžius kartu stebėjo ir karvių elgesį. Tyrėjams svarbu buvo analizuoti, kaip jos baidė, gynėsi nuo kenkėjų.

Baltai dryžuoti galvijai atrodė keistai. „Žmonės manė, kad tai pokštas, – Japonijos valstybinei NHK televizijai pasakojo vienas mokslininkas. – Bet zebrų kailio imitavimo naudingumas neabejotinas.“

Baltomis juostelėmis nudažytos karvės patyrė tik pusę vabzdžių atakų, palyginti su kitomis grupėmis. Juodų dažų poveikio, matyt, nepakako musėms atgrasyti, nes karves su juodais dryželiais musės puolė lygiai taip pat dažnai, kaip ir kontrolinės grupės gyvulius. Gyvūnai, apsaugoti baltomis juostelėmis, atrodė mažiau įsitempę, mažiau purtė galvą, mažiau trypčiojo kojomis, kad išvengtų vabzdžių įkandimų.

Internetinio žurnalo „PLOS One“ skelbtoje tyrimo ataskaitoje japonų mokslininkai teigė, kad gauti rezultatai atrodo daug žadantys. Tai gali būti pesticidų alternatyva gyvuliams apsaugoti nuo muselių įkandimų – t. y. grėsmės, kuri, pasak vieno JAV tyrimo, jautienos ir pieno pramonei kainuoja daugiau kaip 2 mlrd. dolerių per metus.

Po žurnalo publikacijos, kurioje paliesti ekonominiai padariniai, išryškėjo ir skaitytojų reakcija, kuri buvo ypač pozityvi. „O kaip voratinklio modelis? Tai tikrai pašalintų likusius netikslumus", – rašė vienas. „Kada pradėsime kurti zebro kailį imituojančius drabužius žmonėms?" – komentavo kitas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos