Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Vandalizmas: Lenkijoje iš vagonų išpilta 160 t ukrainietiškų grūdų. Lietuviai blokados nerems
Ukrainos bendruomenių, teritorijų ir infrastruktūros plėtros ministerijos nuotr.

Varšuva / Kyjivas / Vilnius. Lenkijos Kotomežo geležinkelio stotyje vasario 25-osios naktį nežinomi asmenys iš vagonų išpylė 160 t ukrainietiškų grūdų.

Apie tai pasirodė daug lenkų pranešimų socialiniuose tinkluose, o vėliau ir žiniasklaidoje. Ukrainos infrastruktūros ministerija pavadino tai dar vienu vandalizmu.

„Naujas vandalizmo aktas – naktį iš vasario 24-osios į 25-ąją Ukrainos žemės ūkio produktai iš aštuonių vagonų buvo išpilti Kotomežo stotyje“, – rašoma Ukrainos infrastruktūros ministerijos pranešime.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pažymima, kad krovinys buvo gabenamas tranzitu į Gdansko uostą, iš kurio turėjo keliauti į kitas pasaulio šalis.

„Ukrainos pusė sąžiningai vykdo savo įsipareigojimus ir pagal susitarimus su Lenkijos vyriausybe tam tikrų rūšių žemės ūkio produktų į Lenkiją neeksportuoja. Tai patvirtinta oficialiu lygmeniu – joje nelieka nei grūdų, nei kukurūzų, nei rapsų,“ – pabrėžė vicepremjeras atstatymui ir bendruomenių, teritorijų ir infrastruktūros plėtros ministras Aleksandr‘as Kubrakov‘as.

Jis atkreipė dėmesį, kad tai ketvirtas vandalizmo atvejis Lenkijos geležinkelio stotyse.

Tai ne pirmas kartas

Lenkams blokuojant Ukrainos sieną ir ūkininkams protestuojant prieš ukrainietiškų grūdų gabenimą tranzitu per Lenkijos teritoriją, ukrainietiškiems grūdams vis dažniau padaroma žalos.

Vasario 11-ąją socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašas, kuriame protestuotojai iš vieno sunkvežimio išpylė grūdus ant kelio netoli sienos su Ukraina. Vienas iš protestuotojų, logistikos bendrovės „Rafał Mekler Transport“ savininkas Rafal‘as Mekler‘is socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad „lenkai turi imti reikalus į savo rankas“, nes esą jų „negirdi Europos Sąjunga“. Lenkijos teisėsaugos pareigūnai atlieka tyrimą.

Vasario 20 d. „Laisvės radijas“ pranešė, kad prie Medyka-Shegini posto lenkų protestuotojai atidarė krovininį konteinerį su žemės ūkio produkcija, kuri išbyrėjo ant bėgių. Protestuotojai taip pat apie 15 min. blokavo geležinkelio bėgius, tada vėl grįžo į greitkelį, kur blokavo krovininio transporto judėjimą.

Vasario 23 d. Doroguskos geležinkelio stotyje nežinomi asmenys atidarė dviejų grūdvežių iš Ukrainos liukus, iš kurių rapsai išbyrėjo ant bėgių.

Rusijos manipuliacijos

Lenkijos grūdų ir pašarų rūmų vadovė Monika Piątkowska (Monika Piontkovska) naujienų agentūrai PAP pareiškė, kad žemos grūdų kainos biržose – Rusijos manipuliacijų rezultatas.

„Pigūs grūdai biržose – tai rusų, parduodančių grūdus dempingo kainomis, manipuliacijų rezultatas. Tai, kas vyksta pasaulio biržose, prieštarauja normaliai analizei, o prognozes iškreipia V. Putino veiksmai.

„Mažos grūdų kainos Lenkijoje, įskaitant kviečius, kyla dėl žemų kainų pasaulio biržose, įskaitant ir MATIF biržą, o ne dėl grūdų antplūdžio iš Ukrainos“, – sakė M. Piątkowska. Ji pabrėžė, kad šiuo metu Ukraina grūdus daugiausia eksportuoja per Juodosios jūros uostus ir Rumuniją.

Blokuos ir Lietuvos pasienį

Lenkų ūkininkai pranešė, kad penktadienį, kovo 1 d., traktoriais blokuos Budzisko-Kalvarijos pasienio punktą. Planuojama, kad protestas truks savaitę. Anot portalo agropolska.pl, cituojančio protesto akciją rengiančius ūkininkus, galimai prie blokados prisijungs ir Lietuvos ūkininkai.

Lenkai sako, kad protestas nukreiptas prieš vadinamąją „grūdų karuselę“: Ukrainos grūdai kaip tranzitas per Lenkiją vilkikais gabenami į Lietuvą, o kirtus Lenkijos ir Lietuvos sieną, transporto su grūdais grįžta į Lenkiją.

Lietuvos ūkininkai grūdų neblokuos

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas sako, kad Lietuvos ūkininkai prie lenkų protesto neprisidės.

„Ukrainietiškų grūdų Lietuvos ūkininkai neblokavo, neblokuoja ir blokuoti nežada. (...) Problemą matom, bet suprasdami situaciją Ukrainos ūkininkų – buvo atvažiavę praeitą rudenį ukrainiečių ūkininkų lyderiai, mes turėjom bendrą apskritą stalą su jais, šnekėjom, tarėmės, kaip daryti, aišku, reikia vykdyt kontrolę, apskaitą, visą tą reikia daryti, ko irgi nedaro Lietuvos Vyriausybė, bet blokuoti taip, kaip lenkai, mes nesiruošiam“, – LRT radijui pirmadienį sakė A. Macijauskas. 

Anot jo, Lietuvos ūkininkams didesnė problema – rusiški grūdai.

Šaltinis: manoūkis.lt inf
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos