Sunkusis „Brexit“ – pavojus ir žemės ūkiui?
2019-02-28
pixabay.com nuotr.

Berlynas. Didžiajai Britanijai išstojus iš Europos Sąjungos be sutarties, tai gali turėti rimtų pasekmių užsienio prekybai, o tuo pačiu – ir darbo rinkai.

Leibnico ekonominių tyrimų instituto (IWH) atlikta studija rodo, kad suveikus „sunkiojo“ „Brexit“ scenarijui, tai paliestų apie 600 000 darbų vietų visame pasaulyje, o daugiau nei 100 000 iš jų – Vokietijoje, rašo portalas „Agrarheute“.

Studijos autorius Oliveris Haltemioleris (Oliver Holtemöller) sako, kad nereglamentuotas D. Britanijos išstojimas gali atnešti nemažai nuostolių. Nukentėtų paslaugų, žemės ūkio, metalo pramonės ir IT sektoriai visame pasaulyje. Vokietijoje sunkumai užkluptų automobilių pramonę ir jos tiekėjus, taip pat - žemės ūkį.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Institutas daro prielaidą, kad griežtojo „Brexit“ atveju, ES paslaugų ir prekių paklausa sumažėtų ketvirtadaliu, nedidinat jos iš kitų regionų. Tai grindžiama tuo, kad dėl pasikeitusių mokesčių tarifų brangtų importinės prekės.

Sumažėjusioje ES kietasis „Brexitas“ gali paliesti apie 180 000 darbo vietų tose įmonėse, kurios turi ryšių su D. Britanija, tačiau dėl globalių rinkų pasekmės bus jaučiamos visame pasaulyje – kas paaiškina ir tokių šalių kaip Kinija susirūpinimą. Kaip rodo studijos duomenys iš 43 šalių, pasekmes pasaulio mastu gali jausti daugiau kaip 600 000 darbo vietų.

Skaičiuojama, kad didžiausias poveikis būtų Vokietijai, kurioje tai paliestų daugiau kaip 100 000 darbuotojų, toliau rikiuojasi Kinija - 60 000, Prancūzija - apie 50 000, o Lenkijoje ir Italijoje - 46 000 darbuotojų.

Darbuotojų atleidimas – vienas iš galimų sprendimų. Atsižvelgiant, kad daugelyje ekonomikų trūksta kvalifikuotų darbuotojų, įmonės gali stengtis išlaikyti savo darbuotojus nustatydamos trumpalaikį darbą, aktyviai ieškodamos naujų rinkų.

Europos žemdirbių organizacijos jau seniai ragina taikyti konkrečiai šakai skirtą parengties politiką. Skėtinės žemdirbių organizacijos COPA ir COGECA, maisto pramonės (FoodDrinkEurope) ir prekybos maisto produktais (CELCAA) atstovai reikalauja supaprastintų muitinės procedūrų bei specialių maisto saugos ir fitosanitarijos teisės aktų.

Jei vis dėlto D. Britanijos išstojimas būtų nereguliuojamas, vis tiek būtų reikalingos supaprastintos ES žemės ūkio produktų tiekimo į D. Britaniją procedūros, o produkcija, pagaminta iki kovo 30 d., apskritai galėtų būti atleista nuo muitinės kontrolės.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai