Basf a1 17 10 23 Basf m1 17 10 23
Pasaulyje
Sirams pavyko išgelbėti biblinių laikų augalų kolekciją

Paryžius. Sirijos mokslininkams pavyko išgelbėti žemės ūkio augalų sėklų banką, kuris atsidūrė teritorijoje, kontroliuojamoje grupuotės „Islamo valstybė". Mokslininkai pelnė tarptautinę Gregoro Mendelio premiją už biologinės įvairovės ir genetinių išteklių išsaugojimą, informuoja Prancūzijos radijas RFI.

Sirijos žemės ūkio augalų sėklų saugykla yra Alepo provincijoje, visai netoli Palmyros pasaulio paveldo objektų, kuriuos sunaikino islamistai. Tuo tarpu ICARDA instituto kolekcija, kuri taip pat yra žmonijos paveldas, buvo išgelbėta.

Sirija yra viena iš „Derlingojo Pusmėnulio" valstybių - kviečių, miežių, ankštinių augalų ir alyvmedžių bei migdolų gimtinė. Dėka mokslininkų apdairumo, Sirijos ICARDA institutas sugebėjo išsaugoti savo kolekcijas.

Bioversija 23 09 01 m7

Anot RFI radijo, mokslininkai išgelbėjo genetinių išteklių banką, nepaisant to, kad instituto darbuotojai buvo evakuoti, o įranga, pradedant kompiuteriais ir baigiant automobiliais, išgrobstyta.

ICARDA - Tarptautinis sausringų rajonų žemės ūkio mokslinių tyrimų centras, kurį įkūrė 1977 m. Jungtinės Tautos, prisidėdamos prie žemės ūkio plėtros besivystančiose šalyse. Dar du analogiški centrai įkurti Meksikoje (kaupia kukurūzų ir kviečių sėklų pavyzdžius) ir Filipinuose (ryžių kolekcija). 1985 ICARDA įsteigė genų banką, kur saugomi kviečių, miežių, lęšių, avinžirnių, pupų, pievų ir pašarinių kultūrų bei ankštinių augalų pavyzdžiai iš viso pasaulio. Iš viso apie 150 tūkstančių pavyzdžių.

Pasak ICARDA Genetinių išteklių skyriaus vadovo dr. Ahmedo Amri, Genų bankas vis dar tęsia darbą, nepaisant dabartinės padėties Sirijoje. Pagrindinis banko uždavinys - kurti genų kopijas. Šios kopijos buvo išsiųstos partnerių bankams Meksikoje, Indijoje, JAV, Austrijoje, Italijoje, o pastaraisiais mėnesiais - į Turkiją ir Maroką.

Kai 2007 metais Norvegijos Vyriausybė įkūrė augalų genų saugyklą Špicbergeno saloje, Arkties vandenyne, ICARDA nusiuntė kopijas ir į šį banką.

Dr. Ahmedas Amri radijui RFI pasakojo, kad augalų genai labai svarbūs tolesniam žemės ūkio vystymuisi, pavyzdžiui, norint sukurti rūšis, galinčias prisitaikyti prie klimato kaitos - druskingesnio dirvožemio, sausros, aukštų temperatūrų ir kt.

Alepo kolekcija pagrįstai vadinama biblinių augalų banku. Dauguma pavyzdžių yra surinkta iš vietos ūkių, kuriuose auginami šimtus metų. Pavyzdžiai buvo surinkti dar iki išnykstant ir pakeičiant vietines veisles naujomis. Taip pat surinkta kolekcija laukinių augalų sėklų, surinktų natūralioje aplinkoje. Tai augalai, kurie išsivystė sunkiomis sąlygomis, o tai reiškia, kad jie gali sukurti veisles, kurioms nebaisūs sausringi ir druskingi dirvožemiai.

Negalime dauginti sukauptų pavyzdžių Sirijoje, mokslininkai perkėlė šią veiklą į kitas šalis. ICARDA nusprendė iš naujo sukurti genų bankus Maroke ir Libane, kad būtų galima tęsti tyrimus, informuoja radijas RFI.

Neseniai ICARDA institutas apdovanotas vienu iš prestižiškiausių apdovanojimų augalų genetikos srityje - Gregoro Mendelio premija, kurią skiria Vokietijos Vyriausybė už biologinės įvairovės ir genetinių išteklių išsaugojimą.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ar tenkina išmokų avansai?
  Visos apklausos