Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Rapsų kainos pasiekė rekordines aukštumas

Londonas, gruodžio 16 d. Šių metų derliaus rapsų kainos pasiekė dar neregėtas aukštumas - vienos tonos rapsų kaina perkopė 400 svarų (1 633 Lt). Rapsų supirkėjų teigimu, tokių auštų kainų jie neatsimena.

Ilgokai neįveiktas 400 svarų už toną rapsų barjeras peršoktas praėjusios savaitės pabaigoje, kai vis didėjantis susirūpinimas menku sojų derliumi Pietų Amerikoje prisidėjo prie dar didesnės įtampos rinkoje, susidariusios dėl menkos aliejinių augalų produkcijos pasiūlos ir vis augančios paklausos.

Augintojams mokama kaina nuo gruodžio pradžios spėjo išaugti 40 svarų (daugiau kaip 160 Lt) už toną rapsų, o palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu tona rapsų yra pabrangusi 165 svarais (674 Lt).

Bioversija 2024 07 09 m7

Ateities sandoriai biržose rodo išliksiant panašias tendencijas: Paryžiaus biržoje 2011 m. vasario mėn. toną rapsų įkainota 480 eurų (405 svarų), 2011 m. gegužei siūloma kaina yra 473 eurai (400 svarų) už toną rapsų.

Jungtinės karalystės grūdų augintojus ir perdirbėjus jungiančios organizacijos „Openfield" Aliejinių augalų sektoriaus vadovo Džono Torpo (John Thorpe) manymu, aukštos kainos greičiausiai išsilaikys visus ateinančius metus, nes aliejinių augalų pasiūla nedidės arba didės labai nežymiai.

„Globalūs skirtumai tarp sojų pupelių pasiūlos ir paklausos dėl sumažėjusio jų eksporto iš JAV ir itin išaugusio šių augalų produkcijos poreikio Kinijoje yra kitas svarbus faktorius, didinantis įtampą rinkoje", - mano D. Torpas.

Žinoma, jei Pietų Amerikoje užderėtų geras derlius, tai labai prisidėtų prie aliejinių augalų produkcijos pasiūlos atstatymo pasaulio mastu, deja, jau gauta pranešimų dėl galimų problemų, neleisiančių tikėtis maksimalių derlių. Pavyzdžiui, Argentina apskaičiavo, kad sojų derlius bus 4 mln. tonų mažesnis, palyginti su praėjusiais metais, - tokį didelį derlingumo kritimą lėmė sausi orai.

JAV Žemės ūkio departamentas praėjusią savaitę paskelbtame pranešime apytikriai įvertino, kad aliejinių augalų produkcijos ištekliai gruodžio mėnesį siekia 70,3 mln. tonų, tai yra 2 mln. tonų mažiau negu 2009/2010 m. sezonu ir 1 mln. tonų žemiau lapkričio mėn. buvusio lygio. Manoma, kad sumažėjusių sojų išteklių Brazilijoje ir JAV nekompensuos (tiksliau - tik iš dalies kompensuos) didesnis negu įprasta rapsų derlius Kanadoje.

JAV Žemės ūkio departamento apytikriais skaičiavimais, pasaulinė aliejinių augalų produkcija 2010/2011 m. sieks 442,6 mln. tonų - apie 1,5 mln. t daugiau, negu 2009/2010 m. Beje, patikslintas ir ES-27 rapsų sėklų derlius, mat Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir Rumunijoje gauti didesni derliai, negu tikėtasi.

Organizacijos „Openfield" teigimu, ES turės importuoti daugiau kaip 2 mln. tonų aliejinių augalų produkcijos iš tokių tolimų šalių kaip Australija. Įvertinant tai, kad žaliavinės naftos kainos pasiekė daugiau kaip 92 dolerius už barelį, gabenimo sąnaudos augs, ir tai savo ruožtu taip pat palaikys aukštas rapsų kainas.

Galima numanyti, kad situacija rinkoje ir toliau išliks įtempta, ypač dėl to, kad kuo toliau, tuo labiau mažėja pasiūlymų „iš pirmųjų rankų", kitaip tariant, vis didesnis vaidmuo tenka perpardavinėtojams.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos