Rankų darbas nurungia robotus
2017-03-29

Vašingtonas. Tikslusis ūkininkavimas tapo neatsiejamas nuo išmaniųjų technologijų, tačiau Ilinojaus universiteto mokslininkai teigia, kad auginant gležnus vaisius, pavyzdžiui, braškes, žmonių darbą netikslinga pakeisti automatizuotomis rankomis.

Laikas, per kurį reikia surinkti greitai gendantį derlių, išrūšiuoti taip, kad jis pasiektų vartotojus, nepakitus skoniui ir šviežumui, yra labai svarbus veiksnys braškių augintojams. Daugeliu atvejų išmanusis ūkininkavimas padeda žemdirbiams nustatyti optimalų sėjos ir derliaus nuėmimo laiką, o naujųjų technologijų, pavyzdžiui, žemės ūkio robotų, naudojimas lemia mažesnes darbo ir žmogiškųjų išteklių sąnaudas. Tačiau tokie metodai labiausiai pasiteisina ilgai bręstančioms kultūroms.

„Didelės mašinos pagerina kviečių, kukurūzų, sojos pupelių derliaus nuėmimo efektyvumą, tačiau padėtis kardinaliai skiriasi, jei reikia išrūšiuoti didelės vertės ir gležnus vaisius. Iš šimto akrų lauko įmanoma prikulti kukurūzų už 800 tūkst. JAV dolerių, o tokio pat ploto braškyno vaisių derlius sieks apie 7,5 mln. JAV dolerių. Čia sunku pritaikyti tiksliojo ūkininkavimo principus ir braškių kombainai nepasiteisina", - teigė prof. Ričardas Souversas (Richard Sowers) iš Ilinojaus universiteto.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Rankomis rūšiuojami vaisiai ima gesti iš karto po skynimo, o braškių vertė mažėja 10 proc./val., priklausomai nuo aplinkos sąlygų (neigiamai veikia tiesioginė saulė, aukšta temperatūra) ir transportavimo iki šaldytuvų trukmės. Augintojai norėtų žinoti standartinį planą, kaip elgtis konkrečiu atveju, tačiau realybėje tenka eiti į kompromisus tarp kokybės nuostolių ir derliaus normų. Be to, skirtingai nei skinant robotais, rankų darbas neatsiejamas nuo žmogiškųjų veiksnių.

Pramonės ir verslo sistemų inžinieriai bei matematikai apskaičiavo modelį, kaip geriausia rinkti šių vaisių derlių iš laukų ir pervežti į šaldymo saugyklas. „Jei darbininkai per 15 min. pripildo 90 proc. taros, o vėliau jų našumas sulėtėja dėl tvyrančio karščio, rekomenduojame siųsti į šaldymo saugyklas dar nepilnus sunkvežimius", - prof. R. Souversas įsitikinęs, kad braškių augintojams labiau verta keisti požiūrį į darbų organizavimą nei investuoti į robotus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai