Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Pasaulyje
Prancūzija atsisako glifosato

Paryžius. Prancūzija nustatė 2022 metų terminą laipsniškai atsisakyti prieštaringai vertinamo glifosato - visame pasaulyje plačiai naudojamo herbicido „Roundup“ pagrindinės sudedamosios medžiagos, pirmadienį pranešė šalies vyriausybė.

„Roundup" gamina JAV žemės ūkio chemijos gamybos milžinė „Monsanto". Nerimaujama, kad ši medžiaga sukelia vėžį. Europos Komisija yra pasiūliusi pratęsti glifosato naudojimą dar dešimčiai metų. Prancūzai jau nusprendė balsuoti prieš tai ir blokuos tokį pratęsimą.

„Ministras pirmininkas ... nusprendė, kad šis produktas bus uždraustas Prancūzijoje iki šios vyriausybės kadencijos pabaigos. Taip pat kiti panašūs produktai, kurie kelia grėsmę visuomenės sveikatai", - RMC radijui sakė vyriausybės atstovas Kristofas Kastaneras (Christophe Castanero).

Bioversija m7 2024 11 01

Jo teigimu, vyriausybė per prezidento Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) penkerių metų kadenciją atidės 5 mlrd. eurų paremti alternatyvos glifosatui sukūrimą.

Verta paminėti, kad kovą Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) konstatavo, kad glifosatas neturėtų būti klasifikuojamas kaip karcinogenas. Tokia išvada leidžia Briuseliui priimti galutinį sprendimą dėl šio chemikalo, nepaisant itin didelio susiskaldymo Europos Sąjungoje dėl šio herbicido naudojimo.

„Glifosatas neturėtų būti klasifikuojamas kaip karcinogenas", - sakė ECHA Rizikos vertinimo komiteto vadovas Džekas de Bruinas (Jack de Bruijn).

Jo teigimu, nenustatyta, kad glifosatas sukeltų genetinių ar reprodukcinių defektų, ir ši išvada paremta „plataus masto vertinimu visos informacijos apie šią medžiagą".

Praėjusių metų liepą ES valstybės narės pritarė glifosato naudojimo pratęsimui 18 mėnesių.

Glifosatas pradėtas naudoti aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kaip bendrovės „Monsanto" gaminamos piktžolių naikinimo priemonės „ Roundup" aktyvioji medžiaga. Šiuo metu jis yra vienas populiariausių herbicidų pasaulyje.

Tačiau kritikai remiasi Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, jog glifosatas „veikiausiai" yra kancerogeninis ir ragina nedelsiant uždrausti šio herbicido naudojimą.

Europos Komisija laukė ECHA išvadų, kad galėtų priimti galutinį sprendimą dėl minėto herbicido naudojimo. Sprendimo tikimasi iki šių metų pabaigos.

AFP-BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos