Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Pasaulyje
Pomidorų rinka: viruso baimė ir aštrėjanti konkurencija

Paryžius. Šiuo metu Europos pomidorų rinkoje pereinamasis periodas, kai daugelis šalių iš importo sezono pereina į eksportą arba atvirkščiai ir vysto savas prekybos strategijas.

Augintojams nerimo kelia prieš keletą metų pradėjęs plisti pomidorų vaisiaus rudųjų raukšlių virusas (ToBRFV, angl. tomato brown rugose fruit virus), kuriuo pažeistų augalų aptinkama ne tik Europoje, bet ir kitose pasaulio šalyse, ir kol kas nėra efektyvių būdų, padedančių su juo kovoti.

Nyderlanduose įprastas šiltnamio daržovių sezonas prasidėjo sėkmingai, auga paklausa ir kainos. Ekologiškų pomidorų augintojai po dvejų sudėtingų metų irgi tikisi gauti geresnę šios produkcijos kainą.

Bioversija m7 2024 03 12

Tačiau didžiausią susirūpinimą visiems kelia pomidorų virusas ToBRFV, kuris praėjusio sezono pabaigoje buvo aptiktas Vokietijoje. Neįprasti ligos simptomai ant pomidorų lapų ir vaisių buvo pastebėti daugelyje komercinių šiltnamių, įsikūrusių Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje. Nukentėjo 25 ha pomidorų, ToBRFV buvo patvirtintas 7 šiltnamiuose.

Pirmiausiai, t.y. 2014 m., šis pomidorus pažeidžiantis virusas buvo aptiktas Izraelyje, po metų – Jordanijoje. Pernai šis virusas sukėlė pomidorų ligą ir Kalifornijoje bei Meksikoje. Šiemet – ir Sicilijoje.

ToBRFV yra gana naujas, didelį atsparumą turintis virusas, kurio sukeliamos ligos požymiai iš dalies panašūs į tabako mozaikos ir pomidorų mozaikos virusų pažeidimus, matomus ant augalų lapų. Tačiau ToBRFV pažeidžia ir vaisius. Izraelyje, kur ši liga egzistuoja jau kurį laiką, augintojai pereina į trumpesnės vegetacijos pomidorų veisles, kad sumažintų viruso išplitimo riziką.

Šalies daržininkų teigimu, virusas pas juos pakliuvo su olandiškomis pomidorų sėklomis, o po to išplito per dirvą. Šiuo virusu užsikrėtę augalai užaugina dėmėtus ir raukšlėtus (geltonos ir rudos raukšlėtos dėmės, daugiausiai esančios aplink kotelį) vaisius, kurie netenka savo prekinės vertės. Kol kas efektyvių priemonių, kurios padėtų sunaikinti įvairiais būdais galintį plisti virusą, nėra. Todėl pomidorų augintojai tikisi, kad ilgainiui selekcininkai sukurs ir šiam virusui atsparias veisles, kaip anksčiau buvo sukurtos tabako mozaikos ir pomidorų mozaikos virusams atsparios veislės.

Pomidorų vaisiaus rudųjų raukšlių virusu (ToBRFV) užsikrėtę augalai užaugina dėmėtus ir raukšlėtus (geltonos ir rudos raukšlėtos dėmės, daugiausiai esančios aplink kotelį) vaisius, kurie netenka savo prekinės vertės.

ToBRFV taip pat pastebėtas Nyderlanduose, nors valdžios šaltiniai to nepatvirtina. Oficialių pareiškimų apie virusą nėra ir dėl to, kad kol kas jis dar neturi karantininio objekto statuso. Tačiau daržininkai perspėjami apie šią ligą, nes virusas, be pomidorų, kelia grėsmę ir paprikoms. O mokslininkai kol kas nežino, kaip kovoti su ToBRFV. Šis virusas ypač pavojingas šiltnamio pomidorams, nes išplitęs masiškai gali pažeisti visus augalus ir pridaryti milžiniškų derliaus nuostolių.

Vokietija: simpatijos daržovėms iš Maroko

Pasak prekiautojų, šiemet buvo labai didelė stambių pomidorų paklausa, kuri viršijo jų paklausą. Iki šiol augintojai dažniausiai orientavosi į mažus pomidorus, todėl didžiųjų, kurių nori viešbučiai ir kitos viešojo maitinimo įstaigos, pritrūko. Visus didelius vaisius tuoj pat nuperka daržovių tiekėjai maitinimo įstaigoms, o mažmeninei prekybai lieka tik smulkieji.

Įvertinus tai, kad marokietiškų pomidorų sezonas pamažu baigiasi, šių daržovių kainos auga visuose prekybos segmentuose. Vokietijos rinkoje marokietiški pomidorai vis dažniau vertinami kaip pigi alternatyva ispaniškai produkcijai. Anksčiau Maroko pomidorai buvo gana prastos kokybės, tačiau dabar ji gera. Iš Ispanijos arba Nyderlandų vokiečiai didesnį kiekį produkcijos pradeda importuoti tik tada, kai baigiasi marokietiškų pomidorų sezonas.

Prancūzija: auga ekologiškų pomidorų paklausa

Prancūzijos pomidorų augintojai irgi pradėjo derliaus sezoną. Šių daržovių kainos šiek tiek mažesnės negu praėjusiais metais ir svyruoja tarp 0,5-0,7 EUR už kg, bet prekiautojus dar tenkina. Marokietiškų pomidorų importas eina į pabaigą. Baigiantys derėti augalai veda smulkesnius vaisius, todėl ir rinkoje jų daugiausia.

Reikšminga Prancūzijos rinkos tendencija – be pesticidų išaugintų pomidorų paklausa. O tą padaryti nėra lengva. Augintojai susiduria ir su dar viena, niekaip nesprendžiama problema: šiltnamiuose užauginti pomidorai turi blogą reputaciją dėl jų prasto skonio.

Ispanija: augintojai pirmenybę teikia kitoms daržovėms 

Po kelių savaičių baigsis Ispanijos pomidorų eksporto sezonas, o daugelis Europos prekiautojų pereis prie olandiškų. Ispanija šiuo metu turi mažiau produkcijos negu tuo pat metu pernai. Pastaraisiais metais ispanų daržininkai sodina mažiau pomidorų, nes jiems daug problemų sukelia kenkėjai – minuojančiosios kandys. Tad daug ūkių vietoj pomidorų pradėjo auginti arbūzus, saldžiąsias paprikas ir cukinijas.

Ispanijos rinkoje dabar vyrauja smulkūs pomidorai, trūksta vidutinių ir didelių. Todėl pastarieji į šalį importuojami iš Nyderlandų.

Auga Ispanijos pomidorų konkurencija ir su Maroku. Tuo tarpu ispaniškų pomidorų savikaina nuo metų pradžios pakilo 20-25 proc. Tą lėmė nuo 2019 metų sausio šalyje padidėjęs minimalus atlyginimas.

Italija: galimas eksporto mažėjimas

Italijoje užauginama apie 114 tūkst. tonų pomidorų ir didelė derliaus dalis eksportuojama. Daugiausiai itališkų pomidorų parduodama Vokietijoje (61 tūkst. t 2018 m.).

2017 m. pomidorų, skirtų šviežiam vartojimui, plotas Italijoje sudarė 25 tūkst. ha (šiltnamiai ir atviras gruntas). Daugiau kaip 70 proc. šio ploto užėmė lauke auginami pomidorai. Net 45 proc. visų itališkų pomidorų užauginama Sicilijoje. Čia, kaip ir kitur, pomidorų augintojai stebi, ar neplinta virusas ToBRFV, nes viename šiltnamyje jau pastebėta šio viruso sukeliamos ligos požymių, kurie pasireiškė ant dešimtadalio augalų. Kai kurios įmonės taiko griežtesnes šiltnamių apsaugos nuo galimos infekcijos priemones. Guodžiamasi ir tuo, jog Viduržemio jūros regione viruso sukeliamos žalos rizika gali būti mažesnė, nes čia taikomi trumpesni pomidorų auginimo ciklai.

Pomidorų vaisiaus rudųjų raukšlių virusas pažeidžia ne tik vaisius, bet ir augalų lapus. Kol kas efektyvių priemonių, kurios padėtų sunaikinti įvairiais būdais galintį plisti ToBRFV virusą, nėra

Italijos daržovių rinkos ekspertų teigimu, žiemą šalies pomidorų augintojams tenka konkuruoti su žemesnėmis kainomis įvežamais vaisiais iš Maroko. Kita vertus, pastaraisiais metais šiaurės Italijoje, Vokietijoje bei Rytų Europoje statoma vis daugiau šiltnamių, kuriuose taikomos naujausios inovacijos. Tai reiškia, kad artimiausioje ateityje galimas itališkų pomidorų eksporto sumažėjimas, nes vartotojai pirmenybę teikia vietos produkcijai.

Pasak rinkos ekspertų, siekiant, kad šis sektorius ir toliau efektyviai vystytųsi, reikia labiau orientuotis į kokybę. Taikant inovatyvias augalų apsaugos technologijas, kurios leidžia iki minimumo sumažinti pesticidų likučius produkcijoje, būtų galima rinkai pasiūlyti naudingus ir didesnės pridedamosios vertės produktus. Didiesiems prekybos centrams reikia pateikti ne tik gero skonio, bet ir ilgai negendančius pomidorus. O suderinti šias dvi vaisių savybes nėra lengva.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos