Pesticidų klastotės kai kuriose šalyse užima ketvirtį šių produktų rinkos
2012-01-31

Haga (Nyderlandai), sausio 31 d. Europos policijos biuras „Europol" įspėja, kad prekybos mastas pesticidų klastotėmis auga, o apyvarta matuojama milijardais eurų. Manoma, kad daugiau kaip ketvirtadalis pesticidų, parduodamų kai kuriose Europos šalyse, yra nelegalūs.

Palyginti maža rizika ir didžiulis pelnas daro šią kriminalinės veiklos sritį itin patrauklią organizuotoms nusikalstamo verslo grupuotėms. Nelegalūs pesticidai plinta visoje Europoje, o ypač aktyviai ši nelegali veikla plėtojama Rytų Europos šiaurinėje dalyje.

Nelegalūs pesticidai kelia grėsmę ir žemdirbių, ir visų vartotojų sveikatai, taip pat ir aplinkos saugai. Pernai gegužės mėnesį Rytų Europoje buvo sulaikyti du didžiuliai nelegalių pesticidų kroviniai; paaiškėjo, kad šių pesticidų sudėtyje esančios veikliosios medžiagos Europoje yra uždraustos dėl jų ardančio poveikio žmogaus endokrininei sistemai. Keliose šalyse užfiksuotas kukurūzų pasėlių beveik visiškas sunaikinimas, nupurškus juos nelegaliais herbicidais. Be to, visuomenei pavojų kelia ir tai, kad dalis šių produktų gali būti naudojama sprogstamosioms medžiagoms gaminti namų sąlygomis.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

„Europolo" turimais duomenimis, prekyba nelegaliais pesticidais arba jų klastotėmis užsiima itin gerai organizuotos ir apgalvotai veikiančios grupuotės. Nusikaltėliai išvystė sudėtingas globalias aprūpinimo produktais grandis ir eksploatuoja teisėtai veikiančias kompanijas, kad maskuotų savo veiklą.

„Europol" ir nacionaliniai ekspertai sudarė rekomendacijų sąrašą, kaip reikėtų spręsti šią vis didesnę grėsmę keliančią problemą. Numatyta sudaryti išsamų vaizdą apie legaliai egzistuojančias struktūras, vadovaujančias pesticidų prekybai ES, ir nustatyti, kokiu laipsniu į jas yra įsipainioję nelegalią prekybą organizuojantys nusikaltėliai.

Stiprinti kontrolę pasienyje ir naudotis jungtinių operacijų metu gauta informacija (ypač per vadinamąjį karštąjį importo sezoną, kuris paprastai būna sausio ir vasario mėnesiais). Identifikuoti pagrindinius tiekimo grandinės dalyvius, vaidinančius svarbiausius vaidmenis gamyboje, importe/eksporte, logistikoje ir didmeninėje prekyboje.

Atkreipti visuomenės dėmesį į nelegalių pesticidų keliamą grėsmę žmonių sveikatai ir aplinkos saugai per kontroliuojančias institucijas, kitas vyriausybines įstaigas, taip pat ieškoti partnerių privačiame sektoriuje (kompanijų, galinčių ištirti įtartinus chemikalus, saugoti ir sunaikinti pavojingas medžiagas). Būtina tobulinti su šia veikla susijusių kontrolės įstaigų specialistų įgūdžius atpažinti pavojingas medžiagas, naudojamas gaminant nelegalius pesticidus.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai