Bodetė (JAV). Minesotos valstijoje, netoli Bodetės miesto (Baudette), Miškų ežero apskrityje, rugpjūčio pabaigoje šiemet surengtos 66-osios pasaulio arimo varžybos, kuriose savo gebėjimus demonstravo daugkartiniai Lietuvos arimo varžybų nugalėtojai Audrius Plerpa ir Kazys Genčius.
Iš viso varžybose dalyvavo 28 šalių atstovai: 24 – apverčiamųjų plūgų, 26 – tradicinių plūgų kategorijose.
Miškų ežero apskritis (Woods Lake County), turinti daugiau nei 40 000 akrų dirbamos žemės, nuo seno garsėja ūkininkavimo tradicijomis. Apskrityje auginama daugybė rūšių žemės ūkio augalų, įskaitant avižas, saulėgrąžas, rapsus, sojas ir kitus grūdinius bei aliejinius augalus.
Varžybos vyko Arnesenų šeimos ūkio žemėje, esančioje už dviejų mylių į pietus nuo Bodetės. Kaip teigė Miškų ežero apskrities vykdomasis turizmo direktorius Džo Henris (Joe Henry), Arnesenų šeima, „Rocky Point Resort Lodge“ savininkai, varžyboms išnuomojo iš viso šešis šimtus akrų (apie 242 ha) pievų ir kviečių ražienų.
Pasaulinės arimo varžybos, kuriose taikomas europietiškas arimo būdas, per tris dienas pritraukė tūkstančius žiūrovų. Buvo varžomasi apverčiamųjų ir tradicinių plūgų kategorijose.
Remiantis ypač griežtais reikalavimais, buvo vertinami vagos gylis, vagos tiesumas ir kiti aspektai (įprastiniais plūgais – 15, o apverčiamaisiais – 16 aspektų). Nebuvo galima naudotis GPS ir kitomis elektronikos priemonėmis. Nustatyti savo maršrutą buvo galima vadovaujantis gairėmis lauko gale.
Apverčiamųjų plūgų kategorijoje Kazys Genčius užėmė 21 (iš 24) vietą, tradicinių plūgų kategorijoje Audrius Plerpa – 23 (iš 26) vietą. Lietuvos artojų dalyvavimą šiose varžybose rėmė Žemės ūkio ministerija.
Tradicinių plūgų kategorijoje geriausiai įvertintas Endrius Mitčelas (Andrew Mitchell) iš Škotijos, sidabro medalį pelnė airis Eimonas Treisis (Eamonn Tracey), bronzos – amerikietis Ženė Gruberis (Gene Gruber). E. Treisis buvo 2018 m., o Ž. Gruberis - 2017 m. čempionai.
Apverčiamųjų plūgų įskaitoje laimėjo šveicaras Markas Angstas (Marco Angst), dalyvavęs tokio rango renginyje bene pirmą kartą. Kitas dvi vietas užėmė airis Džonas Velanas (John Whelan) ir danas Serenas Korsgardas (Seren Korsgaard).
Tarp varžybų teisėjų šiemet buvo ir Lietuvos atstovė VDU Žemės ūkio akademijos Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų instituto doc. dr. Darija Jodaugienė.
D. Jodaugienė, Lietuvos čempionatų vyr. teisėja, pasaulinėse arimo varžybose teisėjavusi pirmą kartą (tiesa, ji 2007 m. buvo atsakinga už laukelių matavimus pasaulinėse arimo varžybose Lietuvoje ir dalyvavusi 2008 ir 2009 m. pasauliniuose renginiuose kaip vizituojanti šalies atstovė), teigė, kad varžybų lygis buvo geras, reikalavimai – itin aukšti.
Vienas iš niuansų, kad JAV arimas beveik baigia išnykti, plačiausiai čia naudojamas dirvos skutimas. „Ariant 15–19 cm gyliu išsiverčia podirvis, tai rodo, kad dirva iki tol beveik nebuvusi arta,“ – komentavo varžybų teisėja.
VDU Žemės ūkio akademijos Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų instituto doc. dr. Darija Jodaugienė Pasaulio arimo varžybose teisėjavo komandoje su škotu ir amerikiečiu
Pabrėždama ypač aukštus reikalavimus, precizišką vertinimą, ji pasakojo, kad A. Plerpos išarta pirma vaga Lietuvoje būtų įverta 9–10 balų, pasaulio arimo varžybų teisėjai skyrė tik 4 balus. Ji pati džiaugėsi, kad tarptautinis teisėjų tandemas ją priėmė šiltai, visada buvo atsižvelgta į jos nuomonę, o jos skirti balai atitiko kitų teisėjų vertinimą.
D. Jodaugienė taip pat išsakė ir sunkumus, su kuriais susidūrė mūsų šalies geriausi artojai.
Kai kurie konkurentai treniruotis atvyko prieš tris savaites. Tuo tarpu lietuviai turėjo 4 praktikos dienas, tačiau A. Plerpa gavo seną traktorių ir naują plūgą, o K. Genčius ir naują traktorių, ir naują plūgą, tačiau reikėjo juos pasiruošti, nusigramdyti dažus (čia lietuviams pagelbėjo Airijos ir Kenijos atstovai, davęs specialaus skysčio).
Be to, K. Genčiaus traktoriuje nebuvo hidraulinių žarnų, jas atvežė po dienos, tuomet paaiškėjo, kad hidraulinis cilindras leidžia skystį ir nors artojas išvažiavo treniruotis, tačiau vėliau turėjo grįžti ir keisti cilindrą nauju, kuris šiaip ne taip atkeliavo dar prieš varžybas. Tad iš 4 dienų vienam liko 3, kitam – 2,5 dienos treniruočių.
Jei Lietuvoje vyrai arė su reguliuojamais kiekvieno korpuso plūgais, tai JAV, pavyzdžiui, naujas plūgas reguliavosi itin sunkiai.
Palyginimui, antros vietos laimėtojai airiai E. Treisis ir D. Velanas tiek varžybinius plūgus, tiek traktorius siuntėsi konteineriais, kurie išvyko birželio 20 d., o kelionės tikslą pasiekė rugpjūčio 7d. Tai E. Treisiui kainavo 15 tūkst. JAV dolerių. Tiesa, jo šalies arimo asociacija apmokėjo beveik visą sąskaitą.
Mūsų šalies arimo varžybų vyr. teisėja taip pat atkreipė dėmesį, kad šių metų varžybų nugalėtojas škotas E. Mitčelas rugsėjį–spalį treniruodamasis aria kiekvieną savaitgalį, o kartais ir dar dažniau. Tai yra jo hobis ir malonumas. „Škotas treniruojasi labai daug. Šalis turi senas arimo tradicijas, tad ir taip aukštas arimo lygis vis kyla“, – teigė D. Jodaugienė.
Ji pridūrė, kad šiemet Latvijos atstovas samdė arimo specialistą iš Airijos, kad padėtų pasirengti varžyboms. Latvis (taip pat ir Estijos atstovas) pasaulinėse varžybose pateko į antrą dešimtuką.
Pasaulio arimo organizacija šių metų varžybų šūkiu pasirinko lotynišką posakį „Pax Arva Colat“ (Žemės ūkis taikai).
Kitų metų čempionatas vyks Rusijoje netoli Sankt Peterburgo.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Galvijų pašarų priedas sukėlė britų maištą
2024-12-13 -
Lenkai Gdanske statys didžiulį grūdų terminalą
2024-12-10 -
Lenkija smarkiai padidino valstybines grūdų atsargas
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
(0)