Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Lenkija uždraudė ukrainietiškų grūdų ir maisto importą
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Varšuva. Lenkija šeštadienį laikinai uždraudė grūdų ir kitų maisto importą iš Ukrainos, siekdama apginti vietos ūkininkus. Jos pavyzdžiu pasekė Vengrija.

Ukrainos eksportuojami grūdai per Europos Sąjungą (ES) į kitas šalis gabenami nuo tada, kai karinę invaziją į Ukrainą pradėjusi Rusija blokavo tradicinius ukrainietiškų grūdų eksporto Juodąja jūra maršrutus.

Tačiau dėl logistikos kliūčių tranzito šalyse susikaupė dideli ukrainietiškų grūdų kiekiai, o tai smukdo grūdų kainas vietos rinkose. Lenkijoje dėl to kilo ūkininkų protestų ir atsistatydino šalies žemės ūkio ministras.

Bioversija 2024 04 26 m7

Draudimas importuoti žemės ūkio produktus iš Ukrainos į Lenkiją taikomas: grūdams, cukrui, sausiesiems pašarams, sėkloms, apyniams, linams ir kanapėms, vaisiams ir daržovėms, perdirbtiems vaisių ir daržovių produktams, vynui, jautienai ir veršienai, pienui ir pieno produktams, kiaulienai, avienai ir ožkienai, kiaušiniams, paukštienai, žemės ūkio kilmės etilo alkoholiui, bičių produktams ir kt. produktams.

Potvarkį dėl žemės ūkio produktų importo iš Ukrainos draudimo pasirašė Lenkijos plėtros ir technologijų ministras Waldemar‘as Buda (Valdemaras Buda). Draudimas paskelbtas šeštadienį oficialiame leidinyje ir įsigaliojo tą pačią dieną. Jis galios iki birželio 30-osios.

Apie draudimo taikymą pranešta šeštadienį vykusiame valdančiosios dešiniojo sparno partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) suvažiavime.

„Norime pasiųsti žinią ES, kad turi būti įrankiai, kurie padės Ukrainai. Bet turi būti tikra pagalba, kuri leis žemės ūkio prekes iš Ukrainos paskirstyti visoje Europoje. Šios pagalbos išlaidas turi padengti visa Europa, ne vien Lenkijos ūkininkai“, – sakė naujasis žemės ūkio ministras Robert‘as Telus‘as (Robertas Telusas).

Suvažiavime kalbėta, kad po daugybės Lenkijos valdžios bandymų ir pastangų lenkų ūkininkų problema išaugo ir tapo aišku, kad tik radikalūs Lenkijos valdžios veiksmai gali duoti greitų rezultatų. 

Vengrija paskui Lenkiją

Po Lenkijos sprendimo Vengrija taip pat laikinai uždraudė Ukrainos grūdų, aliejinių augalų sėklų ir kai kurių kitų žemės ūkio produktų importą, kad apsaugotų savo vidaus rinką, šeštadienį pranešė Vengrijos žemės ūkio ministras Istvan‘as Nagy (Ištvanas Nagis).

Ukraina apgailestauja

Ukrainos agrarinės politikos ministerija šeštadienį pareiškė „apgailestaujanti dėl Lenkijos kolegų sprendimo“.

„Lenkijos ūkininkai yra atsidūrę sudėtingoje padėtyje, bet mes pabrėžiame, kad Ukrainos ūkininkai dėl karo yra atsidūrę sudėtingiausioje padėtyje“, – pridūrė ministerija.

Praeitą savaitę ministras R. Telus‘as kalbėjosi su Ukrainos žemės ūkio ministru Mykola Solskyi‘u ir buvo sutarta balandžio 14-ąją pasirašyti atitinkamą susitarimą. Deja, toks susitarimas nebuvo pasirašytas, nes Ukrainos pusė, matyt, dar nebuvo pasirengusi kartu spręsti vis didėjančios problemos, susijusios su Lenkijos rinkos užtvindymu ukrainietišku maistu.

Briuselio reakcija

EK ekonomikos atstovė Arianna Podesta sekmadienį informavo, kad Briuselis kreipėsi į Lenkijos ir Vengrijos valdžios institucijas informacijos šiuo klausimu.

„Žinome apie Lenkijos ir Vengrijos pranešimą apie grūdų ir kitų žemės ūkio produktų importo iš Ukrainos draudimą. Mes prašome abiejų šalių atitinkamų institucijų papildomos informacijos, kad galėtume įvertinti šias priemones“, – sakė A. Podesta. – Šiame kontekste reikėtų pabrėžti, kad prekybos politika yra išimtinė ES kompetencija, todėl vienašaliai veiksmai yra nepriimtini. Tokiais sunkiais laikais labai svarbu derinti visus ES sprendimus“.

Lenkijos vyriausybės atstovas P. Müller‘is patvirtino bendravimą su EK ir pakartojo, kad „sprendimas uždrausti žemės ūkio ir maisto produktų importą, įskaitant tranzitą, iš Ukrainos buvo priimtas dėl to, kad nebuvo jokių kitų galimybių užtikrinti aprūpinimą maistu ir stabilizuoti situaciją rinkoje“.

Lenkija, Rumunija, Bulgarija, Slovakija, Vengrija ir Čekija praėjusį mėnesį paprašė Europos Sąjungos pagalbos siekiant atlaikyti pigių ukrainietiškų grūdų poveikį.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos