Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Lenkai gavo 836 mln. eurų paramą trąšoms subsidijuoti

Varšuva / Briuselis. Europos Komisija (EK) patvirtino 836 mln. Eur Lenkijos schemą, skirtą žemės ūkio sektoriui remti dėl Rusijos karo prieš Ukrainą. Pagalba tiesioginių subsidijų forma bus teikiama ūkininkams, kuriuos paveikė išaugusios trąšų kainos.

Apie tai „Twitter“ paskyroje informavo Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisaras Januszʼas Wojciechowskiʼs (Janušas Voiciechovskis).

„Labai gera žinia Lenkijos ūkininkams! Lenkija pirmoji pateikė paraišką pagal vadinamąją „karinės pagalbos“ priemonę ir kol kas yra vienintelė ES šalis, gavusi EK sutikimą rekordinei trąšų subsidijavimo programai, kurios vertė siekia beveik 4 mlrd. zlotų“, – rašė jis.

Bioversija 2024 07 09 m7

Kokio dydžio parama?

Siekiant padengti dalį padidėjusių trąšų išlaidų, reikalavimus atitinkantys paramos gavėjai galės gauti paramą iki 107 Eur (500 zlotų) už hektarą žemės ūkio paskirties žemės ir iki 53,5 Eur (250 zlotų) už pievų ir ganyklų hektarą. Pagalba bus apribota iki sumos, kurią galima gauti už 50 hektarų.

Parama bus suteikta ne vėliau kaip iki 2022 m. gruodžio 31 dienos.

„Ši schema leis Lenkijai paremti ūkininkus, nukentėjusius nuo padidėjusių žaliavų sąnaudų, kurias sukėlė karas ir dėl jo taikomos sankcijos.

Toliau glaudžiai bendradarbiaujame su valstybėmis narėmis, siekdami užtikrinti, kad nacionalinės paramos priemonės būtų įgyvendinamos laiku, koordinuotai ir veiksmingai“, – sakė už konkurencijos politiką atsakinga vykdomoji komisijos pirmininko pavaduotoja Margrethe Vestager.

Europos Komisijos viražai

EK skirtas Lenkijos prašymas leisti teikti paramą trąšoms įsigyti buvo nuolat svarstomas, tačiau galutinis sprendimas nepriimtas.

Balandžio 6 d. eurokomisaras J. Wojciechowskiʼs paskelbė, kad bus skiriamos subsidijos trąšoms. Vėliau čia pat paaiškėjo, kad Briuselis tokio sutikimo neduoda.

Lenkijos žemės ūkio ministerija, sužinojusi apie neigiamą EK sprendimą dėl prašomos paramos, pareiškė, kad neatsitrauks ir teiks naują prašymą. J. Wojciechowskiʼs nuramino, kad pinigų tikrai bus. Galiausiai vakar paramos schema patvirtinta.

Padėtis Lietuvoje

Visgi Lietuvoje, panašu, apie tokią paramą ūkininkams net nesvarstoma. Ar tai reiškia, kad mūsų šalies žemdirbiai negalės ja pasinaudoti?

Apie tai diskutuota ir paskutiniame Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) posėdyje, tačiau tada atsakymo nesulaukta.

Portalas manoūkis.lt į ŽŪM kreipėsi kone iškart pasirodžius žiniai apie subsidijas trąšoms ir pašarams, tačiau atsakymas gautas tik po savaitės – Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyriaus atstovai teigė, kad informacijos apie subsidijas trąšoms neturi.

Į žinią apie paramą Lenkijos žemdirbiams socialiniame tinkle „Facebook“ sureagavo Lietuvos žemės ūkio atstovai.

„Prisimenat tą sceną iš filmo „Titanikas“, kur laivas skęsta, o muzikantai tokią tragišką akimirką toliau atlieka muzikinį kūrinį? Tai čia panašiai dabar atrodo lietuviška maisto apsirūpinimo ir žemės ūkio politika.

Kitų šalių vyriausybės imasi priemonių, kiek įmanoma labiau užbėgti įvykiams už akių, o pas mus priešingai – toliau grojama ta pati „nekelkit panikos“ melodija“, – savo paskyroje rašė Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.

„Lietuvoje kol kas nėra net diskusijų apie tokią paramą. Kaip ir apie tiksliosios žemdirbystės rėmimą“, – „Facebook“ paskyroje piktinosi Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Šaltinis: MŪ inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos