Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Pasaulyje
JAV ūkininkus įsiutino herbicido padaryta žala

Vašingtonas. Pramonės gigantę „Monsanto", kuri siekia, kad Europos Sąjungoje nebūta uždraustas jos sukurtas herbicidas glifosatas, palaiko nemažai pasaulio ūkininkų. Tačiau ši bendrovė ir JAV ūkininkai atsidūrė skirtingose barikadų pusėse dėl kito, daug diskusijų keliančio, piktžolių naikintojo - dikambos.

Keli tūkstančiai JAV žemdirbių mano, kad šis herbicidas sunaikino jų sojų pasėlius. Dėl to kyla vis daugiau konfliktų tarp ūkininkų, kurie augina genetiškai modifikuotus augalus ir tų, kurie tokių augalų neaugina.  

Konfliktas baigėsi žmogžudyste

Bioversija 2024 04 26 m7

Prieš metus Arkanzaso valstijoje vienos fermos darbuotojas 26 m. Allanas Curtisas Jonesas nušovė sojas auginantį 55 m. ūkininką Mikeą Wallaceą. Pastarasis jau buvo pranešęs apie  patirtą žalą dėl A. C. Joneso ūkyje naudojamos dikambos. Vėliau policijos šerifas žurnalistams patvirtino, kad du vyrai suginčijo dėl seniai žinomo reiškinio, vadinamo „dikamba dreifu".

Dikamba yra herbicidas, skirtas vienmetėms ir daugiametėms dviskiltėms piktžolėms naikinti žieminiuose ir vasariniuose kviečiuose, rugiuose, vasariniuose miežiuose, avižose, kukurūzuose, pievose ir ganyklose.

Kaip rašo didžiausias JAV dienraštis „New York Times",  šiemet dikamba pakenkė daugiau nei 3,6 mln. akrų (apie 1,456 mln. ha) sojos pupelių laukų arba maždaug apie 4 proc.  JAV augintų sojų derliaus.

JAV Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) paragino federalinę valdžią skubiai imtis priemonių, nes, anot  pesticidų programos direktoriaus Ricko P. Keigwin Jr., retai patiriamas tokio didžiulio masto poveikis.

Naujas dikambos variantas pritaikytas purkšti genetiškai modifikuostas sojų pupeles. "Redball hoods" nuotrauka

Nauja dikambos formulė šiemet pradėta naudoti genetiškai modifikuotų sojų ir medvilnės laukuose.  Problema iškilo dėl to, kad šis herbicidas dreifuoja iš laukų, kuriuose jis naudojamas, ir pasiekia laukus,  kuriuose auginamos įprastos (nemodifikuotos) sojų pupelės.

Ūkininkams - papildomi nurodymai

Misūrio universiteto prof. Kevinas Bradley teigia, kad skundai apie žalą pateikti daugiau nei dvidešimtyje valstijų. Dauguma skundų buvo susiję su sojomis, tačiau dreifuojantis herbicidas sukėlė žalą ir kitoms kultūroms: pomidorams, arbūzams, vynuogėms,  moliūgams, medžiams ir krūmams.

Pirmosios problemos paaiškėjo šį pavasarį, kai į valstybines žemės ūkio įstaigas pradėjo plūsti skundai. Siekdama apriboti žalą, EPA spalį paskelbė, kad nauji nurodymai, kaip taikyti herbicidą, kitais metais bus išsiųsti ūkininkams visoje šalyje.

„Monsanto", BASF ir DuPont" - kompanijos, parduodančios genetiškai modifikuotiems augalams skirtą dikambos versiją, -  paskelbė naujas instrukcijas, draudžiančias naudoti herbicidą, kai vėjas yra stipresnis nei 10 mylių (16 km) per valandą. Ūkininkai taip pat turės imtis papildomų priemonių išvalyti talpyklas, kuriuose laikomas herbicidas. Be to, turi būti užtikrinta, jog užteršimas nepasikartos net tuo atveju, kai tas pats purškimo įrenginys bus naudojamas tradicinių kultūrų laukuose.

Dikamba JAV naudojama nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio. Tačiau praėjusių metų pabaigoje pirmą kartą buvo patvirtintas leidimas šį herbicidą purkšti laukuose po to, kai jau užmegztos sojų pupelės, vietoj ankstesnės praktikos purkšti tuo metu, kai jos sudygsta.

Tikras žalos mastas dar nežinomas

Genetiškai modifikuotų augalų ir tik jų pasėliams naudojamų herbicidų pardavimas yra vertas dešimčių milijonų dolerių. 

EPA pranešė visiems trims gamintojams, kad po dvejų metų jiems reikės gauti naują leidimą naudoti dikambą. Tam gali iškilti grėsmė, jei nebus imtasi priemonių, kurios reikšmingai sumažintų herbicido dreifo žalos apimtį.

Šiemet JAV maždaug 22 mln. akrų (8,9 mln. ha) buvo apsėti dikambą toleruojančiomis GMO sojų pupelėmis, kurios buvo purškiamos jau brendimo metu. Iš viso JAV šiemet sojų laukai siekia 89,5 mln. akrų (36,2 mln. ha).

Milžiniškas verslas

„CropLife America" ​​generalinis direktorius Jay Vroomas, kuris atstovauja pagrindiniams pesticidų gamintojams, įsitikinęs, kad pramonė sėkmingai išspręs šią problemą ateinančiais metais. Tuo tarpu Arkanzaso valstijoje dar šiemet planuojama uždrausti naudoti dikambą. 

Amerikos laukinių paukščių apsaugos organizacijos atstovė Cynthia Palmer, kuri  yra EPA pesticidų naudojimo komiteto narė, JAV žiniasklaidai pažymėjo, kad nukentėjo tie ūkininkai, kurie neaugina genetiškai modifikuotų sojų. Jos manymu, ūkininkams nelieka kito pasirinkimo, kaip tik sėjai pirkti dikambai atsparias GMO sojas.  

„Monsanto", kurią vokiečių įmonė „Bayer AG" ketina įsigyti už 63,5 mlrd. JAV dolerių (54,5 mlrd. eurų), pranešė  ketinanti atidaryti informacijos centrą, kuris kitais metais padėtų klientams, naudojantiems dikambą.

Šiemet „Monsanto" pardavimų pajamos jau padidėjo 1,1 mlrd. JAV dolerių (0,94 mlrd. eurų).  Anot „New York Times", šis pokytis iš dalies susijęs su padidėjusiu dikambai atsparių sojų pupelių pardavimu.

Iš viso 2016 m. „Monsanto" pardavimų pajamos siekė 13,5 mlrd. JAV dolerių (11,6 mlrd. eurų). Palyginimui: Lietuvos biudžeto ir savivaldybių biudžetų konsoliduotos pajamos (kartu su ES investicijomis ir kitomis tarptautinės paramos lėšomis) šiemet sudarys 9,997 mlrd. eurų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos