


Vašingtonas. JAV vyriausybė antradienį pranešė laimėjusi mūšį su Otava dėl apribojimų Kanados pieno rinkoje, pasiekdama pergalę pirmajame ginče, kilusiame pagal atnaujintą Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutartį.
Visgi ginčo sprendimas, užuot pašalinęs prekybos partnerių konfliktą, gali tik sustiprinti įtampą, nes abi pusės pažadėjo kovoti, kad apsaugotų savo ūkio sektorius ir darbuotojus.
Bylos sprendimo išvada, dėl kurios JAV galės taikyti baudžiamuosius muitus Kanados prekėms, pasiekta išaugus trinčiai kaimynės prekybos santykiuose dėl įvairių klausimų – nuo medienos iki pieno, taip pat dėl saulės baterijų, elektromobilių ir mokesčių technologijų milžinėms.
Konfliktai sustiprėjo valdant buvusiam JAV prezidentui Donald'ui Trump'ui (Donaldui Trampui), kuris atnaujino derybas dėl dviejų dešimtmečių senumo Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutarties.
JAV, Meksika ir Kanada galiausiai pasiekė susitarimą dėl sutarties atnaujinimo, tačiau įtampa, kurią juo buvo siekiama pašalinti, nesumažėjo į postą atėjus ir Joe Biden'ui (Džo Baidenui).
Susitarimas įsigaliojo 2020 m. liepą, o nuo tada Vašingtonas rėmėsi jo nuostatomis, siekdamas spausti Meksikos automobilių gamyklas nevaržyti darbuotojų teises organizuotis į profsąjungas.
J. Biden'as lapkritį surengė viršūnių susitikimą su Kanados ministru pirmininku Justin'u Trudeau (Džastinu Triudo) ir Meksikos prezidentu Andres'u Obrador'u (Andresu Manueliu Lopesu Obradoru), siekdamas sušvelninti santykius.
JAV ir Kanados lyderiai susiduria su sudėtinga politine aplinka, atsižvelgiant į J. Biden'o pažadą ginti amerikiečių darbuotojus bei į santykinai didelę pieno rinkos svarbą Kanados ekonomikai, mano Vašingtone įsikūrusio Strateginių ir tarptautinių studijų centro tarptautinio verslo ekspertas William'as Reinsch'as (Viljamas Reinšas).
Tačiau šis pirmasis pagal USMCA nuostatas išspręstas ginčas galėtų būti pavyzdžiu, kaip draugiškai išspręsti konfliktus – žinoma, priklausomai nuo to, kaip reaguos Kanada.
Skunde, pirmą kartą užregistruotame 2020 m. gruodį, Vašingtonas tvirtino, kad amerikiečių gamintojams nesudaromos sąžiningos sąlygos patekti į Kanados rinką.
Dabar Kanada iki vasario 3 dienos turi pakoreguoti savo taikomą politiką, o jei nebus padaryta jokių pakeitimų, Vašingtonas gali „įvesti atsakomąsias priemones, kurios iš esmės yra lygiavertės susitarimą pažeidusioms Kanados priemonėms, <...> jei pasieksime tą tašką“, – žurnalistams teigė vienas aukšto rango JAV prekybos pareigūnas.
2021 metų sausio–spalio mėnesiais JAV į Kanadą eksportavo pieno produktų už 478 mln. JAV dolerių.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Vagys iš laukų šluoja ir smidrus, ir rapsus
2025-05-02 -
Vengrijos bei Slovakijos kova su snukio ir nagų liga – po didinamuoju stiklu
2025-04-25 -
Derliaus lūkesčiai vis dar neblogi, bet daug kur sausringa
2025-04-24
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)