Britai ketina visiškai uždrausti neokotinoidinius pesticidus
2017-11-10

Londonas. Jungtinės Karalystės Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamento sekretorius Michaelas Gove'as savo laiške „The Guardian" dienraštyje pareiškė, kad šalis galėtų visiškai uždrausti neonikotinoidius pesticidus, kurie yra siejami su bičių sveikatos blogėjimu ir populiacijos nykimu. Politikas sako, kad svarūs įrodymai apie neonikotinoidų keliamą riziką aplinkai ir bitėms yra didesni, nei anksčiau buvo suvokiama.  

„Manau, kad tai pateisina tolesnius jų naudojimo apribojimus. Mes negalime sau leisti, kad žiedų apdulkintojų populiacijai kiltų pavojus", - pridūrė jis.

Šis britų politiko pranešimas pasirodė netrukus po to, kai paskelbti šokiruojantys tyrimo Vokietijoje rezultatai. Spalį paskelbta, kad Vokietijoje per pastaruosius 25 metus išnyko apie 75 proc. skraidančių vabzdžių.

RVAC 21 09 30

Šoką sukėlusios išvados buvo padarytos, įvertinus etimologų mėgėjų pateikus duomenis iš stebėjimų gamtos rezervatuose visoje Vokietijoje. 1989 metais į etimologų gaudykles kasdien patekdavo apie 10 g skraidančių vabzdžių, o 2016 m. šis skaičius sumažėjo trimis ketvirtadaliais. Mokslininkai mano, kad nesaugomose teritorijose rezultatai gali būti dar blogesni.

Manoma, kad dauguma skraidančių vabzdžių žūsta, kai atskrenda į dirbamus laukus, kurie būnu nupurkšti nuodingais chemikalais.

„Suprantu pesticidų svarbą ūkininkams. Per auginimo sezoną jie turi apsaugoti savo augalus nuo pavojingų grėsmių, todėl neonikotinoidai jiems naudingi. Ūkininkai sunkiai dirba visą parą, norėdami pagaminti aukštos kokybės maistą ir gėrimus, kuriuos visi mėgstame. Sunku priimti sprendimus, kurie, žinoma, artimiausiu metu gali apsunkinti jų gyvenimą.

Tačiau galiausiai turime užtikrinti, kad mes galvojame apie ilgalaikę mūsų aplinkos sveikatą, nes jei nebus imtasi priemonių sustabdyti žalą aplinkai, mes visi tapsime pralaimėtojais. Mes turime tik vieną Žemę, o mūsų pareiga yra perduoti ją kitai kartai geresnės būklės", - savo kreipimesi rašo M. Gove'as.

2013 m. Europos Komisija paskelbė laikinai uždraudžianti trijų pesticidų, priklausančių neonikotinoidų šeimai, ir ypač kenkiančių bitėms, vartojimą žemės ūkio srityje. Už šį draudimą balsavo 15 Europos Sąjungos šalių. Lietuva tuomet nepritarė draudimui.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai