Trąšos iš žiedadulkių
2017-10-03

Pekinas. Kaip užtikrinti, kad ateities ūkiai pajėgs išmaitinti vis augantį pasaulio gyventojų skaičių? Viena iš taktikų, žinoma, yra padidinti derlius. Kinijos specialistai sugalvojo, kaip iš rapsų žiedadulkių pagaminti natūraliai suyrančių ir labai efektyvių trąšų, rašo „ScienceDaily".

Anglies nanodalelės, turinčios išskirtinių mechaninių, terminių, optinių ir elektrinių savybių, paprastai naudojamos sudėtinguose įrenginiuose. Keletas tyrimų atskleidė, kad šios dalelės gali praversti ir žemės ūkyje, nes paspartina augalų vystymąsi. Problema ta, kad jos ne tik brangios, bet ir teršia aplinką sunkiaisiais metalais.

Ieškodami saugesnės alternatyvos, Kinijos mokslininkai prisiminė anglies kvantinius taškus. Dar žinomi kaip „dirbtiniai atomai", tai yra žmogaus sukurti natūraliai suyrantys kristalai, kurių skersmuo neviršija 10 nanometrų. Ant nykščio nago tokių kristalų galima išrikiuoti beveik 3 milijonus.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Mokslininkai pamėgino anglies taškus panaudoti kaip trąšas. Pirmiausia jie susintetino daleles suskaidę ir pakaitinę rapsų žiedadulkes. Procesas yra palyginti nebrangus: gramas taškų kainuoja 3 JAV dolerio centus, o litrui efektyvių trašų užtenka 30 miligramų dalelių. Per eksperimentus laistomų salotų biomasė masė išaugo perpus. Be to, tolesnė analizė parodė, kad vitamino C, cukrų ir baltymų kiekiai salotose nebuvo paveikti.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai