Špinatai - alternatyvios energijos šaltinis
2016-12-29

Tel Avivas. Izraelio technikos universiteto inžinieriai konstruoja naujos kartos energijos šaltinį - reaktorių, kuriame „įdarbinti" biologiniai, cheminiai, elektroniniai ir fotoelementai. Panaudojus špinatų lapų ląstelių membranas, reaktoriuje vykstantys procesai primena augalų fotosintezę.

Unikalus dirbtinių dalių ir augalų ląstelių derinys (BPEC) natūraliai sugeria saulės šviesą ir cheminių reakcijų metu konvertuoja ją į elektros energiją bei vandenilį.

„Sunkiausias uždavinys buvo sujungti natūralias (lapų) ir dirbtines (fotoelektrinių modulių ir elektroninių dalių) sistemas taip, kad jos darniai veiktų. Siekiant panaudoti fotosintezės procesus elektros gamybai, pasirinkome geležies junginio tirpalą. Ši cheminė terpė perneša elektronus nuo špinatų lapų membranų į elektros grandinę. Tokiu būdu ląstelės kuria elektros srovę", - teigė tyrėjai, apie savo projektą paskelbę mokslo žurnale „Nature Communications".

Linas agro mob 21 06 04

Gamtinių membranų ir žmogaus sukurtų fotovoltinių elementų derinys gali paversti saulės energiją į tvarų vandenilio kurą. Fotosintezės metu susidariusi perteklinė elektros energija nukreipiama į kitą cheminę grandį, kurioje ji saugoma vandenilio dujų pavidalo. Esant poreikiui, ši energija gali būti konvertuojama į šilumos ar elektros energiją, deginant vandenilį.

Tačiau skirtingai nuo tradicinio angliavandenilio kuro, kurio degimo metu išsiskiria žemės klimato atšilimą sukeliančios dujos (anglies dioksidas), šiame reaktoriuje vandenilio degimo galutinis produktas - švarus vanduo.

Izraelio mokslininkai sukūrė „modifikuotą" augalų ląstelių sistemą, kuri, panaudodama saulės šviesą, veikia uždaru ciklu: prasideda vandeniu ir juo baigiasi. Tokiu būdu iš atsinaujinančių išteklių gaunamas švarus ir alternatyvus kuras.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai