Proveržis diagnozuojant slaptąjį mastitą
2015-04-15

Vašingtonas. Kanzaso valstijos universiteto mokslininkai sukūrė nanotechnologijomis paremtą slaptojo mastito diagnostikos metodą, kuris yra jautresnis ir pigesnis nei iki šiol taikomi tyrimai. Neatmetama galimybė patobulinti visame pasaulyje naudojamus melžimo robotus.

Tešmens uždegimas - viena labiausiai paplitusių pieninių galvijų ligų, dėl kurios JAV kasmet prarandama daugiau kaip 2 mlrd. dolerių. Slaptasis mastitas sukelia tešmens audinio, produktyvumo ir pieno sudėties pokyčius, o ūkininkai patiria ilgalaikių nuostolių, susijusių su sergančių karvių gydymu ir netinkamos produkcijos utilizavimu. Anatomijos ir fiziologijos profesorius Derilas Troijėris (Deryl Troyer) ir chemijos mokslų profesorius Stefanas Bosmanas (Stefan Bossmann) sukūrė pažangų slaptųjų mastitų diagnostikos metodą, rašo „Science Daily".

„Neutrofilai yra pagrindiniai elementai, kurie suplūsta į uždegimo apimtus audinius. Iki šiol naudojami tyrimo metodai remiasi tik somatinių ląstelių aptikimu, o ne jų veiklos vertinimu", - teigė atradėjai. Mokslininkai pasinaudojo tyrimo modeliu, kuris taikomas medicinoje vėžinėms ląstelėms nustatyti iki fizikinių navikų požymių atsiradimo. Kanzaso specialistai lengvai pritaikė tyrimą gyvuliams, nes tiek mastito, tiek vėžio atveju organizme aktyvuojami panašūs fermentai.

Biomase 21 01 18+Lytagra 21 03 01

„Naujasis diagnostikos metodas remiasi trijų medžiagų, kurios aptinkamos dar iki klinikinių mastitų požymių pasireiškimo ir SLS padidėjimo, fermentiniu aktyvumu", - atskleidė amerikiečių mokslininkai.

Pasinaudojus nanotechnologijomis įmanoma nustatyti mastitą itin ankstyvoje stadijoje, o tyrimo sąnaudos yra mažesnės už ūkiuose paplitusius testus. Naujasis pieno tyrimas užtrunka tik 5 min., nesunkiai pritaikomas dideliuose pienininkystės ūkiuose, todėl jį planuojama integruoti į automatizuoto melžimo sistemas. Savalaikė ligos diagnostika pagerintų gyvulių gydymo efektyvumą, apsaugotų bandas nuo sukėlėjų plitimo.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai