Prižiūrėti galvijus padės dangaus piemenys
2016-12-19

Otava. Kanados mokslininkai sukonstravo sudėtingas nepilotuojamas skraidykles (vadinamuosius dronus), kurios pagelbės ūkininkams stebėti jų žemių kraštovaizdį bei besiganančių galvijų bandas, rašo Kanados portalas nationalpost.com.

Tompson Riverso universiteto mokslininkas Džonas Čiorčas (John Church), vadovaujantis inžinierių komandai, prognozuoja, kad moderni technika sukels revoliuciją šalies gyvulininkystėje. Prieš 10-20 metų Kanados mėsinių galvijų augintojai net negalėjo įsivaizduoti, kaip ateityje galima bus prižiūrėti laisvai ganomas bandas.

Skraidyklėse įmontuotos paprastos ir infraraudonųjų spindulių kameros, kurios siunčia vaizdus į televizoriaus ar kompiuterio ekraną. Ūkininkas, būdamas toli nuo galvijų, gali stebėti savo bandas ir net atskirus galvijus, mat į šilumą reaguojantys fotoaparatai aptinka net ir miške besiganančius gyvulius.

KWS 21 07 01 mob

Kadangi visi galvijai privalo turėti specialius įsagus, tad pasinaudojus GPS sistema, įmanoma tiksliai nustatyti kiekvienos karvės buvimo vietą. Tai palengvina pasiklydusių gyvulių paiešką, o ūkininkams sumažėja nuostolių dėl gyvulių traumų, plėšrūnų išpuolių.

„Galvijai baidosi skraidyklių ir nori bėgti, tačiau jei skraidantys objektai nepersekioja, gyvuliai įpranta ir toleruoja stebėseną", - aparato kūrėjas pastebi, kad gyvuliai baidosi tik tada, kai skraidyklė nusileidžia per žemai ir karvės pajunta sukeltas vėjo bangas. Sekti bandą patogu iš 8-12 m aukščio.

Tompson Riverso universiteto tyrėjai atskleidžia, kad skraidančiais aparatais įmanoma įvertinti ganyklų augalų ir vandens kokybę. Betarpiškai kontroliuojant ganyklas, lengviau užtikrinti, kad galvijai ėstų geresnės kokybės žolę. Dž. Čiorčas neatmeta galimybės, kad ateityje pavyktų sukurti skraidykles, kurios laukuose atpažintų piktžoles, tokiu būdu nereikėtų cheminiais preparatais apdoroti visų laukų, o tik piktžolėtus plotus.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar jus tenkina šio sezono kviečių ir rapsų supirkimo kainos?
Orai