Prie ligų platinimo ūkiuose prisideda ir veterinarijos gydytojai
2017-04-06

Vašingtonas/Roma. Mokslininkai patvirtino, kad transporto, personalo judėjimas tarp skirtingų ūkių paaiškina infekcinių gyvulių susirgimų, pavyzdžiui, snukio ir nagų ligos, paukščių gripo, plitimą. Veterinarijos gydytojų vaidmuo šioje situacijoje  ne visada teigiamas.

Italų veterinarijos epidemiologai kartu su kolegomis iš JAV Ilinojaus universiteto Urbanoje-Šampeinėje ištyrė netiesioginių kontaktų reikšmę galvijų infekcijų plitimui Parmos provincijoje (Italija), kurioje veikia daugiau kaip 1,3 tūkst. pieno ūkių. Tyrėjai palygino galvijų susirgimų paratuberkulioze (tiesioginis kontaktas) duomenis apie ir veterinarijos gydytojų vizitų tinklą (netiesioginis kontaktas). Rezultatai atskleidė, kad sukėlėjų plitimo kelias labai dažnai sutampa su aptarnaujančio personalo maršrutais. Veterinarijos gydytojų, nagų prižiūrėtojų, pieno žaliavos ir utilizavimo transporto judėjimas gali lemti ligų pasireiškimą ūkyje.

Sukėlėjai plinta per užkrėstą inventorių, transporto priemones, personalo apyvokos daiktus (drabužius, batus) ar medicininį inventorių. Veterinarijos gydytojų vizitai gali lemti neįtikėtinai daug ligų mainų tarp ūkių ir tai pripažinta labiausiai veiksmingu gyvulių infekcijų perdavimo mechanizmu.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Taip pat pastebėta, kad pieno ūkiai yra jautresni tokiam sukėlėjų perdavimo būdui nei mėsinės galvijininkystės įmonės, nes pastarosiose rečiau lankosi veterinarijos gydytojai, ten nevykdomos tam tikrų ligų stebėsenos programos. Be to, mėsiniai galvijai (ypač laikomi palaidai) mažiau kontaktuoja su žmonėmis, gyvena trumpiau ir net gydomi rečiau (dėl ekonominių sumetimų), palyginti su pieninėmis karvėmis.

Viliamasi, kad šios pastabos padės, prognozuojant galimus gyvulių ligų plitimo kelius, ir paskatins tiek ūkininkus, tiek veterinarijos gydytojus įgyvendinti efektyvesnes biologinio saugumo priemones ūkiuose.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai