Požeminis augalų internetas
2013-05-29

Londonas. Apie puolančius amarus augalai geba įspėti savo gentainius ne tik oru, bet ir požeminiais grybų tinklais, skelbia „BBC" svetainė.

Didžioji dalis sausumos augalų po žeme yra susijungę siūliniais grybelių mycorrhizae tinklais. Aberdyno universiteto, J. Huttono instituto ir organizacijos „Rothamsted Research" specialistai atliko eksperimentą, skirtą išaiškinti šių tinklų paskirčiai.

Mokslininkai atitvėrė penkias pupelių grupes, iš kurių trims leido suformuoti grybelių tinklą. Kad nevyktų cheminis augalų bendravimas oru, jie buvo uždengti maišais.

Linas Agro 20 08 03

Tada kai kurios pupelės buvo užleistos amarais, ir pasirodė, kad tos, kurios buvo susijungusios grybelių tinklu, sugebėjo apie tai įspėti neužkrėstas kaimynes, nes šios pradėjo skleisti chemines medžiagas, kurios baido kenkėjus. Augalai, kurie neturėjo galimybės suformuoti grybelių tinklo, į pavojų nesureagavo.

„Grybeliams reikia augalų atliekamos fotosintezės produktų, taigi jie turi duoti ką nors mainais, - pasakoja Johnas Pickettas iš organizacijos „Rothamsted Research". - Anksčiau manėme, kad jie parūpina augalams maistinių medžiagų iš dirvos, tačiau dabar matome, kad jie atlieka ir kitą - signalų perdavimo - vaidmenį".

Atradimas gali pasitarnauti auginant kultūras, kenčiančias nuo amarų, parenkant augalą - auką, kuris būtų mažiau atsparus kenkėjams ir pirmasis įspėtų visus likusius. Tai leistų kurti kultūras, kurios turėtų daugiau energijos kitiems procesams, pavyzdžiui, grūdams auginti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokios mintys / emocijos Jus aplankė sužinojus apie pasiektą ES susitarimą dėl didesnių tiesioginių išmokų?
Orai