Poveikį aplinkai gali sumažinti dresuotos karvės
2019-07-08

Otava. Pastaraisiais metais aktyviai sprendžiamas klausimas, kaip sumažinti neigiamą gyvulininkystės poveikį, ypač kenksmingų dujų emisiją į atmosferą. Surinkti mėšlą ir šlapimą būtų lengviau, išmokius gyvulius atlikti gamtinius reikalus vienoje vietoje.

Savalaikis šlapimo ir mėšlo pašalinimas susijęs ne tik su aplinkosauga, bet su geresne gyvulių gerove, todėl jau beveik 5 metus atliekama daug mokslinių tyrimų, stengiantis rasti technologijas, kurios sumažintų azoto junginių išskyrimą iš gyvulininkystės objektų ir pagerintų karvių gerbūvį, rašo portalas „Farmer Weekly“. Kuriami įvairūs srutų surinkimo įrengimai: nuo mėšlo šalinimo robotų iki masažuoklių, išprovokuojančių karves pasišlapinti.

Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) mokslininkai siūlo neišradinėti dviračio ir atsigręžti į pačius gyvulius. „Karvė kasdien išskiria vidutiniškai 15 l šlapimo ir 30 kg išmatų. Tvartai ir gardai paprastai projektuojami taip, kad būtų lengviau šalinti mėšlą, tačiau konstrukcijos gali pakenkti gyvulių gerovei bei apriboti jų laisvę elgtis natūraliai“, – teigia dr. Alison Vohn (Alison Vaughan).

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pirmieji bandymai su veršeliais atskleidė, kad norint išmokyti pieninių veislių jauniklius atlikti gamtinius reikalus už atlygį užtenka vos 15 min.. Dr. A. Vohn, bendradarbiaudama su kolegomis iš Naujosios Zelandijos, ganiavos metu atliko 6 sav. trukmės bandymą su džersio veislės galvijais. Naudojant nuotoliniu būdu valdomas šėryklas, gyvūnai buvo mokomi tuštintis tam tikroje vietoje ir už tai gauti atlygį.

Tokiu būdu dresiruojant galvijus nuo jauno amžiaus, žymiai pagerėtų ūkių higiena ir net ganyklų nuotekų tvarkymo kontrolė. Tai būtų didelė nauda, mažinant amoniako emisiją į aplinką.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(5)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • Blinda Tadas Blinda

  Nesąmonė daug tūkstančių metų yra ir atšilimo nesukele

 • Briedas kažkoks

  Pastatyti bio tualetus iš "Toi toi" ir jokių problemų su mėšlu.:-)

 • ss - > piktam seskui

  Kiekvienas normalus ukininkas yra samojingas, nekalbu apie "sportininkus", pencininkus. Pas mane grezinys, sulinio neturiu, meslide yra, meslo kompostai laikomi iki iskratymo 3 metus, visus reikalavimus atitinku. Laikau tikrai zymiai daugiau nei 3 karves :)

 • Piktasis šeškas

  Tam ss. Kaip ir esat teisus, bet drįsčiau pastebėt kad viena stambesni ūkį lengviau prižiūrėti kad laikytusi gamtosaugos, nei 99 ūkelius kurie savaip supranta, kaip pvz. meslo kruva už 5 metrų nuo šulinio. O nuodija ne aplinkinius o savo šeimos narius. Tai manau kad stambių ūkių savininkas yra sąmoningas

 • ss

  Nu taip kai bandos tukstantines ir jokio ganymo - atsiranda problemos, taciau seimos ukiuose kur vienai karvei skiriama 1 ha ganiavos (viena karta nusienaujant), tokiu problemu nera. Ir karvutes laimingos ir meslas savaime visame plote paskleistas ir emisijos neperdideles. Kalba eina iki 100-200 galvu ukiuose. Bet technologiju kurejai nori isspausti is zmoniu paskutinius logikos likucius todel kuria robotizuotas fermas kalejimus, paskuj sprendzia kur deti mesla - Juokinga ir graudu tuo paciu metu - prasideda karviu treniravimas eiti pasikti tiesiai i meslo kratytuva..... Sutvarkyti reikia visiskai ne sita prigimti, reikia tvarkyti ukiu dydzius, visiems seniai aisku kad dideli ukiai nerisideda prie ekologijos ir TVAROS

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai