Pjuvenų kraikas naudingas karvių nagoms
2016-12-28

Viena. Gyvūnų komfortas ir gerovė yra itin svarbūs, kai karvės laikomos tvartuose. Laisvė, kurią suteikia palaidas laikymas, skatina natūralų elgesį, o minkšta paklotė teigiamai veikia nagas.

Vienos veterinarinės medicinos universiteto (Austrija) mokslininkai, vadovaujami dr. Johano Burgštalerio (Johann Burgstaller), palygino karvių nagų ligų dažnį, taikant dvi palaido laikymo technologijas: ant gilaus medienos pjuvenų kraiko ir boksiniuose tvartuose ant šiaudų. Nustatyta, kad galvijams, laikomiems ant pjuvenų kraiko, susirgimų (nagų puvinio ir baltosios linijos ligų) dažnis ir sunkumas buvo mažesnis, palyginti su karvėmis, auginamomis boksuose. Kita vertus, laminito pasireiškimo dažnis nepriklausė nuo tvarto tipo, informuoja portalas eurekalert.org.

Net modernaus išplanavimo tvartuose suteikus karvėms laisvę judėti, gyvuliai vis tiek per daug laiko praleidžia, stovėdami srutomis permirkusiame kraike. „Drėgmė minkština išorinį sluoksnį, o suprastėjus rago kokybei, nagos tampa neatsparios bakterinėms infekcijoms. Baltosios linijos pažeidimai - viena dažniausių karvių šlubavimo priežasčių", - teigia J. Burgštaleris.

KWS 21 07 01 mob

Gilus, sausas ir nuolat papildomas kraikas - geriausia nagų ligų prevencinė priemonė tvartiniu laikotarpiu, tačiau tokia praktika reikalauja iš ūkininkų daugiau darbo. Laikant gyvulius ant gilaus pjuvenų kraiko, medienos dalelės greičiau absorbuoja skysčius, masė geriau vėdinama ir kompostuojama. Pastebėta, kad per 1 metus tvartuose susikaupusį kraiką galima panaudoti kaip trąšą.

Pagrindinis palaido laikymo ir boksinių tvartų skirtumas tas, kad pirmieji neturi pertvarų. Tai labiau atitinka socialinį galvijų elgesį. Pieninėje bandoje tvyro hierarchija, todėl, esant poreikiui, žemesnio rango gyvulys gali greitai ir be jokių kliūčių pasitraukti iš kelio aukštesnę vietą hierarchijoje užimančiai karvei. Ant stabilių ir neslidžių paviršių galvijams lengviau saugiai atsikelti ir atsigulti. Tai yra milžiniškas pranašumas parezės atveju.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar jus tenkina šio sezono kviečių ir rapsų supirkimo kainos?
Orai