Pasaulyje sėkmingai kuriamos karščiui atsparios kviečių veislės
2016-12-30

Kanbera (Australija). Novatoriški žemės ūkio mokslinių tyrimų ir plėtros darbai, vykdomi Afrikoje, padės Užsachario Afrikai sėkmingiau apsirūpinti maistu, o kartu turės didelės naudos Australijos ir kitų šalių žemės ūkiui.

Tarptautinis žemės ūkio mokslinių tyrimų sausringose teritorijose centras (ICARDA) pristatė naujai išvestas karščiui atsparias kviečių veisles, galinčios atlaikyti šilumos smūgius kritiniais augimo tarpsniais, rašo farmweekly.com.au.

„Išvedėme veisles, kurios gali atlaikyti iki keturių laipsnių Celsijaus aukštesnę temperatūrą nei ankstesnės išvestos linijos, - sakė ICARDA generalinio direktoriaus pavaduotojas Endris Noblis (Andrew Noble). - Tai yra didžiulis laimėjimas, skirtas toms žemdirbystės teritorijoms, kuriose karštis pasiekia kritinę ribą pasėlių augimo laikotarpiu. Tai yra puikus dalykas Užsachario Afrikai, kur netradicinėse žemdirbystei teritorijose, pasitelkus modernias drėkinimo sistemas, galės būti auginami kviečiai, pavyzdžiui, Sudane."

Linas agro mob 21 06 04

E. Noblis taip pat pridūrė, kad kiti žemės ūkio augalai, kaip sorgai ir soros, taip pat bus tradiciškai auginami daugelyje Afrikos teritorijų, bet šiuo metu pirmenybė teikiama kviečiams. „Vartotojai nori kviečių produktų, tai rodo skaičiai: vien į šią Afrikos dalį eksportuojama kviečių už 15 milijardų Australijos dolerių, todėl bet koks šios srities gamybos pagerinimas regione tikrai padėtų."

Be to, jis mano, kad šios srities, būtent karščiui atsparių kviečių veislių, tyrimai ir jų rezultatai būtų naudingi ne tik Afrikai. „Australijos augalų veislių kūrėjai yra labai suinteresuoti dirbti su mūsų medžiaga, - savo darbo vertę aiškina vienas iš Tarptautinio žemės ūkio mokslinių tyrimų sausringose teritorijose centro vadovų. - Australijoje augalai taip pat patiria didelį pavasarinio karščio stresą, tad darbas mūsų numatyta kryptimi taip pat duotų naudos ir čia."

Mokslininkai nustatė, kad šilumos smūgis yra viena iš pagrindinių metinių derliaus nuostolių Australijoje priežasčių.

ICARDA naudojama karščiui atsparių kviečių linijinė medžiaga paimta iš Viduriniuosiuose Rytuose randamų kviečių veislių (laukinių giminaičių). ICARDA genų banke yra 154 000 linijinių atmainų, todėl mokslininkai turi daug naudingos darbui medžiagos. ICARDA komanda domisi moksliniais tyrimais ir plėtra visoje vienuolikoje šalių į pietus nuo Sacharos. Kartu su nacionaliniais partneriais ieško būdų kelti kviečių produktyvumą, sumažinti priklausomybę nuo importo, ir stiprinti aprūpinimo maistu saugumą.

Inovacijos ir technologijos yra išbandytos ir patvirtintos Etiopijoje, Nigerijoje ir Sudane.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai