Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Mokslas
Mokslininkai kuria sūrėjančiam dirvožemiui atsparius augalus

Barselona. Lėtai, bet užtikrintai Ispanijos ryžių laukus naikina dvi negandos: sraigės ir klimato kaita. Laimei, jau rastas sprendimas, kuris turėtų padėti ūkininkams tvarkytis su abiem problemomis iš karto, rašo „Euronews“.

Ebro deltoje Ispanijos šiaurės rytuose kasmet užauginama daugiau nei 90 tūkstančių tonų garsiųjų Katalonijos ryžių. Dabar juose klesti naujas kenkėjas: iš Pietų Amerikos atklydusios gėlavandenės sraigės, į žemyną atvežtos dekoruoti akvariumams. Viena sraigė per naktį sunaikina kvadratinį metrą ryžių ūglių ir neturi natūralių priešų, todėl dauginasi įspūdingu tempu: 2016 metais deltoje šių moliuskų padaugėjo nuo 850 iki 7000.

Pesticidai šioje situacijoje netinka, nes sunaikintų įvairius vėžiagyvius, kurie čia irgi auginami maistui. Tačiau yra ir kita, saugesnė priemonė: jūros vanduo, kuris gėlavandenėms sraigėms yra mirtinas.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Kai kuriose vietovėse gali būti efektyviau naudoti sūrų vandenį ir užtvindyti juo ryžių plantacijas,“ – sako agronomė Marija Del Mar Katalja Forner (Maria Del Mar Catalá Forner).

Deja, druskos netoleruoja ne tik sraigės, bet ir vietinės ryžių veislės. Daugelyje regionų dirvos sūrumas didėja dėl klimato kaitos, dėl to derliai menksta.

Siekdami spręsti abi problemas iškart, biologai kuria druskai atsparias vietines ryžių veisles. Eksperimentiniuose šiltnamiuose jie kryžmina europietiškas ir Azijos ryžių rūšis, o gautų hibridų ūglius augina sūriame vandenyje ir stebi, ar jie pakankamai derlingi. Tokie patys tyrimai vyksta ir kaimyninėje Italijoje bei Prancūzijoje.

„Lauko bandymai turėtų įrodyti, kad [hibridai] išsaugo Europos veislių derlumą ir paveldi Azijos veislių atsparumą druskai, taigi yra pasirengę klimato kaitai, – teigia Barselonos universiteto augalų fiziologas Kamiljo Lopezas Kristofaninis (Camilo López Cristoffanini).

NEURICE projekto vadovo Ksaviero Serato (Xavier Serrat) nuomone, sūrėjantis dirvožemis yra iššūkis ne tik Ebro deltai, bet ir visai Europai. „Iš esmės tai yra pasaulinė problema. O kalbant apie gėlavandenes sraiges, klausimas yra ne ar, o kada jos pasieks kaimynines šalis. Taip nutiks, jeigu nieko nedarysime.“

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos