Basf 22 07 19 Lytagra 22 07 04
Mokslas
Mikroplastiko dalelių randama ir sausumos augaluose

Pekinas. Mikroplastiko dalelių, mažesnių nei 5 mm dydžio, galima rasti visose vandenynų ekosistemose. Jos kaupiasi žuvų ir kitų jūros gyvių organizme. Dėl tokio didelio paplitimo kyla grėsmė, jog teršalai iš aplinkos pateks į žmonių maisto grandinę.

Nepaisant didėjančios taršos plastiku, iki šiol nebuvo atlikta tyrimų, ar šie sintetiniai junginiai gali kauptis sausumos augaluose. Dešimtmečius buvo manoma, jog plastiko dalelės yra per didelės, kad fiziškai galėtų praeiti augalų audinių barjerą.

Naujas Kinijos mokslų akademijos mokslininkų tyrimas paneigė šią prielaidą. Jie atrado, jog mikropastiko dalelėmis užterštos ne tik maistui vartojamos jūros gėrybės, bet ir daržovės, rašoma mokslo žurnale „Nature Sustainability“.

Bioversija 22 02 02

Tyrėjų komanda, vadovaujama prof. Luo Yongmingo, nustatė, jog dideli mikroplastiko dalelių kiekiai yra išmetami iš vandenynų į sausumą ir kaupiasi dirvoje. Jų aptinkama nuotekų vandenyje, kuris naudojamas laistymui. Tarša didėja ir dėl plastiko skaidymo pačiame dirvožemyje.

„Salotų ir kviečių pasėliuose aptikome šaknų įtrūkimus, per kuriuos įvairūs junginiai iš dirvožemio gali patekti į maistines augalų dalis ir jose kauptis“, – perspėjo prof. L. Yongmingas. Mokslininkai jau anksčiau žinojo, jog pro augalų šaknis gali prasiskverbti net 50 nanometrų dydžio dalelės. Šis tyrimas atskleidė, jog į maistinius augalus gali patekti ir 40 kartų didesni junginiai.

Duomenys rodo, jog maisto grandinė gali būti užteršta mikroplastiko dalelėmis daugiau, nei manyta anksčiau. Jei jos patenka į augalus, yra rizika, kad ilgainiui plastiko bus aptikta gyvulių mėsoje ir piene.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar Lietuvos žemės ūkis geba prisitaikyti prie klimato kaitos?
Visos apklausos