Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Mėšlas padės kompostuoti sunkiai yrančias atliekas?
Asociatyvi Pixabay (Manfred Antranias Zimmer) nuotr.

Delis. Kompostuojant su galvijų mėšlu sauskelnes, servetėlės, vienkartinius medicininius drabužius, higieniniai įklotus ir kitas aplinkoje ilgai skylančias atliekas, mažėja jų tūris ir masė.

Anna'os universiteto Aplinkos studijų centro Čenajuje (Indija) mokslininkai atrado būdą, kaip palengvinti vienkartinių higieninių produktų utilizaciją. Tokie gaminiai paprastai nėra biologiškai skaidūs, todėl kaupiasi sąvartynuose, jei nėra deginami. 

Tyrėjai atliko eksperimentą, kurio metu panaudotas sauskelnes ir higieninius įklotus kompostavo su galvijų mėšlu. 60 dienų laikotarpiu buvo registruojami cheminiai ir fiziniai rodikliai: pH, drėgmė, anglies ir azoto, organinių medžiagų kiekiai. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Rezultatai atskleidė, jog tokia praktika gali būti perspektyvi. Kompostas, gautas iš higieninių produktų atliekų, pasižymėjo aplinkai palankiomis savybėmis, įskaitant neutralų pH, optimalų drėgnį, maisto medžiagų kiekį. Kompostavimo metu atliekų tūris ir masė sumažėjo nuo 70 iki 85 proc., rašoma mokslo leidinyje „International Journal of Environment and Waste Management“.

Vienas didžiausių metodo pranašumų – kompostuotos atliekos užimtų sąvartynuose mažiau vietos ir būtų mažiau taršios. Planuojama tęsti tyrimus, norint išsiaiškinti, kaip optimizuoti procesą, kad tokį kompostą būtų galima naudoti kaip dirvožemio gerinimo priemonę.

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos