Delis. Kompostuojant su galvijų mėšlu sauskelnes, servetėlės, vienkartinius medicininius drabužius, higieniniai įklotus ir kitas aplinkoje ilgai skylančias atliekas, mažėja jų tūris ir masė.
Anna'os universiteto Aplinkos studijų centro Čenajuje (Indija) mokslininkai atrado būdą, kaip palengvinti vienkartinių higieninių produktų utilizaciją. Tokie gaminiai paprastai nėra biologiškai skaidūs, todėl kaupiasi sąvartynuose, jei nėra deginami.
Tyrėjai atliko eksperimentą, kurio metu panaudotas sauskelnes ir higieninius įklotus kompostavo su galvijų mėšlu. 60 dienų laikotarpiu buvo registruojami cheminiai ir fiziniai rodikliai: pH, drėgmė, anglies ir azoto, organinių medžiagų kiekiai.
Rezultatai atskleidė, jog tokia praktika gali būti perspektyvi. Kompostas, gautas iš higieninių produktų atliekų, pasižymėjo aplinkai palankiomis savybėmis, įskaitant neutralų pH, optimalų drėgnį, maisto medžiagų kiekį. Kompostavimo metu atliekų tūris ir masė sumažėjo nuo 70 iki 85 proc., rašoma mokslo leidinyje „International Journal of Environment and Waste Management“.
Vienas didžiausių metodo pranašumų – kompostuotos atliekos užimtų sąvartynuose mažiau vietos ir būtų mažiau taršios. Planuojama tęsti tyrimus, norint išsiaiškinti, kaip optimizuoti procesą, kad tokį kompostą būtų galima naudoti kaip dirvožemio gerinimo priemonę.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Karvėms vietoj antibiotikų – cukraus tirpalas?
2025-01-22 -
Neįtikėtina: populiariausios obelų veislės rinkoje išsilaiko šimtus metų
2025-01-17 -
Mokslininkai: pasaulio derliai stabiliai auga nuo 1960-ųjų
2025-01-16
Skaitomiausios naujienos
-
Lengvinami tiesioginių išmokų reikalavimai: daugiau lankstumo dėl GAAB
2025-01-03 -
Registrų centras skelbia didžiausius žemės valdytojus
2025-01-08 -
Neįtikėtina: populiariausios obelų veislės rinkoje išsilaiko šimtus metų
2025-01-17
(0)