


Kanbera. Pasaulio mokslininkai kuria biologiškai skaidų mulčią, kuris neberiamas ant dirvos, o purškiamas. Ši naujovė padėtų išvengti dirvose susidarančių mulčio plėvelės likučių, kurie yra didelė ekologinė problema.
Daržininkystės ir uogininkystės ūkiuose naudojama daug mulčiavimo plėvelės. Tačiau, be privalumų, pavyzdžiui, apsaugos nuo piktžolių, dirvožemio temperatūros padidėjimo, drėgmės sulaikymo, plėvelės turi ir trūkumų. Jos gana brangios. Daug laiko reikia plėvelėms pakloti, suvynioti. Be to, jų likučių neišvengiamai lieka lauke ir ūkių gamybinėje teritorijoje – padidėja tarša.
Dirvožemio mokslininką iš Australijos nacionalinės mokslo agentūros CSIRO taip sukrėtė plastiko plėvelių sąvartynai Kinijoje, kad jis inicijavo projektą, kurio metu sukurta alternatyva plastikiniam mulčiui – purškiamas biologiškai skaidus tirpalas „TranspiratiONal-SBM“.
Kaip teigia kūrėjai, jis laukuose skyla į tokius natūraliai susidarančius šalutinius produktus, kaip dujos, vanduo, biomasė ir neorganinės druskos. Skystas mulčias, pasak mokslininkų, neturi neigiamo poveikio dirvožemiui ir vandeniui. Purškimo procesas nesudėtingas, ūkininkai gali nustatyti dangos storį ir plotį naudodami paprastus purkštuvus.
Skystas mulčias sėkmingai išbandytas laukuose auginant pomidorus, melionus, medvilnes ir sorgus. Visiškai biologiškai skaidus polimero tirpalas patikimai saugo nuo piktžolių, erozijos ir vandens praradimo.
Purškiamo mulčio tyrimai taip pat atliekami Technologijų ir reklamos centre (TFZ), įsikūrusiame Štraubinge (Vokietija). Mulčiavimo medžiaga sukurta kaip dviejų komponentų sistema, kurią sudaro vanduo, krakmolas ir rapsų aliejus.
Vykdant mokslinių tyrimų projektą, pirmieji taikomieji bandymai atlikti salotų, kaliaropių, agurkų ir morkų ūkiuose. Iš pradžių tirtas šio mulčio poveikis piktžolėms. Ilgalaikis tikslas – naudori mažiau herbicidų ir išvengti plėvelės atliekų.
Kuriant šio mulčio naudojimo technologiją taip pat dirbama su dviem žemės ūkio technikos gamintojais. Mokslininkų teigimu, prireiks dar kelerių metų, kol atsiras galutinis sprendimas ir tinkama technika, kad metodas taptų ekonomiškas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Biomedicinos mokslų žinios – naujoms veislėms kurti
2025-04-28 -
Augalams stebėti – popieriniai jutikliai
2025-04-22 -
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)