Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Mokslas
Kodėl šilumoje augalų stiebai ilgėja

Bristolis, birželio 6 d. Esant šiltam klimatui, augalai užauga aukštesni, kad geriau atvėsintų lapus, rašo portalas „BBSRC". Žinios apie tai, kodėl augalai keičia formą reaguodami į temperatūrą, gali labai praversti ateities žemės ūkiui.

Nors mokslininkai daug pasiekė aiškindamiesi, kaip augalai ilgėja karštyje, mažai žinoma apie šio proceso fiziologines pasekmes. Šiam tikslui Bristolio universiteto specialistai, vadovaujami dr. Kerės Franklin, analizavo baltažiedį vairenį Arabidopsis thaliana, mažą žydintį augalą, kuris dažniausiai pasirenkamas augalų biologijos ir genetikos eksperimentams.

Temperatūrai kylant, augalai ištįsta, o jų lapuose sumažėja vandenį garinančių porų, vadinamųjų žiotelių. Mažesnis žiotelių skaičius teoriškai turėtų tik kliudyti augalui atsikratyti šilumos, tačiau realybėje vaireniai su ilgesniais stiebais vandenį garino efektyviau nei įprastai. Mokslininkai spėja, kad ilgėjant stiebui padidėję tarpai tarp lapų skatina vandens garų pasišalinimą per žioteles, ir tokiu būdu augalai atvėsta greičiau.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Temperatūra ir vanduo yra svarbiausi veiksniai, lemiantys derlių, - pastebi K. Franklin. - Todėl labai svarbu suprasti ryšį tarp temperatūros, augalo architektūros ir vandens panaudojimo, kad būtų galima išgauti didžiausią efektą“.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos