Karvių stebėsenai pasitelkiami atrajojimo registratoriai
2015-12-15

Vašingtonas. Norint vykdyti aktyvią melžiamų karvių stebėseną, nebūtina investuoti į robotus. Pasak JAV Minesotos universiteto mokslininkų, padėti gali ir nesudėtingi atrajojimo registratoriai.

Pieninių bandų savininkai dažnai susiduria su problemomis, kai dėl neaiškių priežasčių sumažėja karvių pieningumas. Produktyvumo pokyčius gali lemti prastesnės kokybės pašarai, ligos, nepalankios aplinkos sąlygos. Nukrypimus nuo individualių fiziologinių normų laiku padeda nustatyti gyvulių stebėsenos sistemos, rašo portalas farmandranchguide.com.

Modernizuojant pieno ūkius, diegiama vis daugiau automatizuotų melžimo ir šėrimo sistemų, tačiau robotai prieinami ne visiems gyvulių augintojams. „Atrajojimo sekimo sistema sukurta prieš ketverius metus ir nereikalauja iš ūkininkų milžiniškų investicijų. Technologija nuolat tobulinama, todėl jos panaudojimo galimybės plečiasi", - teigia JAV Minesotos universiteto docentas dr. Bredlėjus Hainsas (Bradley Heins), naudojantis atrajojimo registratorius savo mokslinių tyrimų bandose.

Biomase 21 01 18+Lytagra 21 03 01

Daviklis, pakabintas karvei ant kaklo, siunčia signalus ne tik apie prieskrandžių veiklą, bet ir apie gyvulio maitinimosi intensyvumą, bendrą elgseną, kūno temperatūrą. Ganymo laikotarpiu galima stebėti gyvulių judėjimą, atrajojimą, o laikant tvartuose registratoriai praverčia vertinant rują.

„Technologija leidžia stebėti gyvulį 24 val. per parą, septynias dienas per savaitę. Sistema renka duomenis kas 20 min. ir siunčia juos į programinę įrangą, kuri analizuoja informaciją. Sumažėja žmogiškų klaidų rizika, nes melžėjoms nebereikia spręsti apie karvių sveikatą", - įsitikinęs B. Hainsas, kurio bandose registratorius nešioja 230 melžiamų karvių.

„Davikliai veikia mikrofono principu, todėl savininkas gali pasiklausyti savo karvių, kad ir vidurnaktį, kai tvarte nėra nė vieno žmogaus. Įmanoma laiku pastebėti negalavimus arba pašarų suvartojimo pokyčius. Registratoriai fiksuoja žandikaulio judesius, o kompiuterinė programa skiria kramtymą nuo atrajojimo", - pranašumus vardina gyvulininkystės specialistas.

Teigiama, kad didžiausias šios įrangos privalumas - ankstyva diagnostika. Duomenys apie gyvulio aktyvumą padeda pastebėti rujos pradžią. Ūkyje pradėjus naudoti registratorius, karvių apsivaisinimas po sėklinimo padidėjo 10 proc.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai