


Birmingemas. Anglijos mokslininkai rado ląstelių grupę, kuri, panašiai kaip žmogaus smegenys, geba įvertinti aplinkos sąlygas ir nuspręsti, kada sėklai sudygti. Tai vienas svarbiausių sprendimų augalo gyvenime.
„Science Daily" rašo, kad sudygus per anksti, sėklą įveiks žiemos šalčiai, per vėlai - anksčiau sudygę konkurentai. Taigi šiam sprendimui reikia ir greičio, ir tikslumo.
Birmingemo universiteto specialistai baltažiedžių vairenių (Arabidpsis thaliana) embrionuose rado mažą ląstelių grupę - savotišką sprendimų priėmimo centrą, kuris veikia panašiai kaip žmogaus smegenys. Šiame centre yra dviejų tipų ląstelės: vienos skatina sėklos tolesnį snaudulį, o kitos - dygimą. Tarpusavyje šios ląstelės bendrauja keisdamosi hormonais. Panašiu principu ir mūsų smegenys priima sprendimą, judėti ar ne.
„Mūsų darbas atskleidė labai svarbią komponentų atskirtį, egzistuojančią augalo sprendimų priėmimų centre, - sako tyrimo vadovas profesorius Džordžas Baselis. - Žmogaus smegenyse ši atskirtis, manoma, yra reikalinga sukurti pauzę, kuri leidžia geriau įvertinti duomenis ir padidina sprendimo tikslumą. Regis, ši pauzė labai praverčia ir augalams."
Dž. Baselis tikisi, kad žinias pavyks pritaikyti sinchronizuojant sėklų dygimo laiką komercinėje augalininkystėje ir taip padidinti derlius.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Biomedicinos mokslų žinios – naujoms veislėms kurti
2025-04-28 -
Augalams stebėti – popieriniai jutikliai
2025-04-22 -
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Bankrutavo „John Deere“ atstovas Nyderlanduose: technika keliauja į aukcioną
2025-04-23
(0)