Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Mokslas
Gaidžiai protingesni, nei manyta
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Berlynas. Naujausi vokiečių moksliniai tyrimai atskleidžia didesnius vištų protinius gebėjimus, pavyzdžiui, gaidžiai atpažįsta savo atvaizdą veidrodyje.

Ar gyvūnai gali atpažinti savo atvaizdą ir taip suvokti save – vienas iš pagrindinių elgsenos tyrimų klausimų. Vokietijos mokslininkai iš Bonos, Bochumo universitetų ir Hamburgo medicinos mokyklos pradėjo eksperimentus su vištomis, siekiant įrodyti aukštesnius paukščių pažintinius gebėjimus. 

Savęs atpažinimo testas dar vadinamas žymėjimo testu. Ant tiriamojo gyvūno galvos uždedamas spalvotas ženklas, kurį individas gali atpažinti veidrodyje. Jei gyvūnas pradeda tyrinėti pažymėtą kūno vietą, laikoma, kad jis atpažino atspindį kaip save patį.

Bioversija m7 2024 09 18

Vis tik šis testas veikia ne visada. Kai kurie gyvūnai, kurie, kaip manoma, suvokia save, nekreipia dėmesio į veidrodį. Manoma, jog kalta nenatūrali aplinka eksperimento metu. 

Vokietijos tyrėjai užsimojo atlikti veidrodžio testą su gaidžiais, nes žinios apie būdingą elgesį yra svarbios, norint užtikrinti paukščių poreikius taikant ekologines, laisvo laikymo technologijas.

Per eksperimentą panaudota savybė, jog gaidžiai, pamatę netoliese esantį plėšrūną, garsu įspėja gentainius, tačiau jei susiduria su plėšrūnu vienumoje – tyli, kad nepatrauktų dėmesio ir netaptų auka.

Pirmiausia tyrėjų komanda norėjo išsiaiškinti, ar gaidžiai tikrai skleidžia pavojaus signalus. Jie sukonstravo gardą iš dviejų skyrių su tinklelio pertvara ir įleido ten du gaidžius, kad sparnuočiai galėtų matyti vienas kitą. Tada ant vieno skyriaus lubų buvo suprojektuotas plėšraus paukščio atvaizdas. Atlikus eksperimentą su 58 gaidžiais patvirtinta, jog dauguma jų perspėja apie pavojų savo gentainį.

Kitas tyrimo žingsnis buvo veidrodžio testas. Mokslininkai tarp gardo skyrių įrengė ne tinklelį, o veidrodį. Atlikus tą patį bandymą su plėšrūno atvaizdu, paaiškėjo, jog sparnuočiai dažniau tylėjo nei triukšmavo. Pasak tyrimo autorių, tai įrodo, kad gaidžiai nesupainiojo savo atvaizdo su gentainiu.

Kita vertus, neatmetama teorija, jog paukščiai veidrodyje pamatė gyvūną, kuris imitavo jų pačių elgesį, todėl neskleidė jokių signalų. Deja, atlikus žymėjimo testą gaidžiai neišreiškė jokių požymių, pagal kuriuos būtų galima suprasti, kad jie atpažįsta save veidrodyje.

Vokietijos mokslininkai įrodė, kad klasikinis veidrodžio testas suteikia patikimesnių rezultatų, jei įtraukiamos rūšiai būdingos aplinkybės, šiuo atveju – gentainiai ir plėšrūnai. Laboratorinėmis sąlygomis gaidžiai gali visai nereaguoti į išvaizdos pokyčius ir ryškų žymėjimą, tačiau jų elgesys pasikeičia, jei aplinkybės skatina natūralų elgesį. 

Parengta: pagal užsienio spaudą
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos