Ekologiški insekticidai iš sorų
2019-06-04
pixabay.com nuotr.

Vašingtonas. Iš cheminių junginių, kuriais sorų augalai ginasi nuo kenkėjų, mokslininkai tikisi sukurti žmogui ir aplinkai saugius insekticidus, rašo „Science Daily“.

Pensilvanijos universiteto specialistai tyrė, kaip soros, sintetindamos junginius (vadinamuosius flavonoidus), nuodija jas ėdančius sifoninius amarus. Junginių gamybą reguliuoja genas y1, atsakingas už atsakus į stresą sorų aplinkoje, pavyzdžiui, kenkėjiškus grybelius.

Mokslininkai šiltnamyje augino dvi identiškas sorų atmainas. Vienintelis skirtumas tarp augalų buvo tai, kad dalis jų turėjo y1 geną, o kitoje grupėje jis buvo pašalintas.

Linas agro mob 21 04 01+ Bioversija 21 04 30

Iškart paaiškėjo, kad amarai daug mieliau renkasi ėsti ir daugintis ant sorų, kurios šio geno neturėjo. Kitame eksperimente dvi amarų grupes tyrėjai maitino sorų lapų audiniais. Įmaišius flavonoidų, amarai pradėdavo kristi vienas po kito.

„Soros išvystė gebėjimą išskirti junginius, kurie yra pavojingi jas puolantiems vabzdžiams, tačiau nekenkia kitiems, – pasakoja genetikos profesorius Surinderis Čiopra (Surinder Chopra). – Jeigu pavyktų sukurti nenuodingus insekticidus, tai būtų didelis laimėjimas, turint omenyje tai, kad dabartiniai sintetiniai insekticidai laikomi pavojingais žmogaus sveikatai.“

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate virtualius renginius: posėdžius, seminarus, konferencijas, kt.?
Orai