Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Mokslas
Iš bulvių lupenų gamins pašarus karvėms

Velingtonas. Naujosios Zelandijos mokslininkai taikys dirbtinio intelekto metodus, kad atrinktų mikrobus ir grybelius, galinčius tam tikrų rūšių biologines atliekas veiksmingai paversti pašarais.

Remiantis nauju tyrimu, Naujosios Zelandijos maisto pramonės atliekos, tokios kaip bulvių lupenos ar vynuogių išspaudos, gali būti paverstos vertingomis dirvožemio trąšomis ir pašarais.

Kenterberio universiteto Aplinkos mokslų profesorius Brett`as Robinson`as (Bretas Robinsonas) vadovauja projektui, skirtam biologinėms atliekoms, kurios paprastai patenka į sąvartynus, paversti naujais produktais, kurie Naujosios Zelandijos ekonomikai galėtų atnešti iki 1,6 mlrd. dolerių, rašo portalas sunlive.co.nz.

Bioversija m7 2024 03 12

Pasak mokslininko, kiekvienais metais Naujoji Zelandija iš maisto gamybos įmonių į sąvartynus išveža 2,2 mln. tonų žaliavinių biologinių atliekų. Tai kainuoja 270 mln. dolerių per metus, lemia šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, prilygstantį 8 mln. tonų anglies dioksido.

Pavyzdžiui, į atliekas patenka net 30 proc. bulvių. O pieno pramonė per metus išskiria apie 800 tūkst. tonų kietųjų ir 190 milijardų litrų skystųjų atliekų.

Pasak mokslininkų, jeigu šios biologinės atliekos būtų panaudotos vertingiems produktams, tokiems kaip trąšos ar pašarai, tai padėtų sumažinti Naujosios Zelandijos anglies pėdsaką, duotų naudos ne tik aplinkai, bet ir ekonomikai.

Profesorius B. Robinson`as apskaičiavo, kad galima ekonominė minėtų atliekų panaudojimo nauda būtų daugiau nei 1,6 mlrd. dolerių per metus. Ji apima mažesnes atliekų utilizavimo išlaidas, naujų produktų pardavimą ir mažesnę priklausomybę nuo importuojamų prekių, tokių, kaip fosforo trąšos.

Projekto komanda, pasitelkdama dirbtinį intelektą, planuoja sukurti naujus mikrobiologinius (naudojant bakterijas ir grybelius) metodus, galinčius efektyviai perdirbti konkrečias biologines atliekas.

Šis tyrimas svarbus Naujosios Zelandijos žemės ūkio ateičiai, nes susiduriama su didėjančia konkurencija iš šalių, gaminančių mėsos ir pieno pakaitalus. Pasak profesoriaus, reikia parodyti, kad Naujoji Zelandija gali gaminti aukštos kokybės natūralią mėsą ir pieną švarioje aplinkoje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos